Akcesoria dla mamy karmiącej piersią

Akcesoria dla mamy karmiącej piersią [1]
Akcesoria dla mamy karmiącej piersią [2]
Akcesoria dla mamy karmiącej piersią [3]
Akcesoria dla mamy karmiącej piersią [4]
Akcesoria dla mamy karmiącej piersią [5]

Wraz z narodzinami dziecka nie musisz zamykać się w czterech ścianach domu, rezygnować z życia towarzyskiego, zawodowego czy rozrywek. Coraz więcej restauracji oferuje kącik z zabawkami, w kinach są też seanse dla mamy z dzieckiem. Żeby czuć się komfortowo i dyskretnie karmić piersią, nieodzowna okaże się bielizna do karmienia. Jeśli natomiast zamarzył ci się wieczór bez maluszka lub chcesz wrócić do pracy, choćby w niewielkim wymiarze godzin, nieocenione okażą się odciągacze pokarmu, czyli laktatory.

Jaką bieliznę i biustonosze do karmienia wybrać?

Biustonosz do karmienia powinien być elastyczny i delikatny. Rozmiar piersi mamy zmienia się z ilością pokarmu, z kolei delikatna skóra narażona jest na podrażnienia, przede wszystkim sutka, który wystawiony jest na ciężką próbę wielogodzinnego ssania.
Odpowiednio dobrany biustonosz będzie podtrzymywał plecy, dzięki czemu młoda mama uniknie garbienia się, a także zapobiegnie powstawaniu rozstępów. Nieodzowne okażą się też wkładki laktacyjne, które absorbują nadmiar pokarmu, co pozwala uniknąć jego wyciekania i przesiąkania przez ubranie.
Sutki należy smarować maścią regeneracyjną w przerwach między karmieniami. Stanik do karmienia ma odpinane ramiączka, pozwalając dyskretnie wydobyć pierś. Równie pomocne będą koszule do karmienia z odpinanymi ramiączkami, wystarczy odpiąć ramiączko i można swobodnie karmić piersią. Na noc sprawdzą się koszule do karmienia lub dwuczęściowe piżamy z odpinanymi ramiączkami.

Odciągacze pokarmu (laktatory)

Odciągacze pokarmu są dostępne w wersji ręcznej i elektrycznej. Drugie rozwiązanie nie wymaga od mamy aż takiego wysiłku podczas odciągania pokarmu. Można ustawić taką siłę ssania, aby odciąganie pokarmu nie sprawiało bólu, a elektryczny laktator zapamięta ten rytm przed następnym odciąganiem.
Zaletą ręcznych laktatorów jest niższa cena i możliwość dostosowania siły ssania do preferencji. Laktatorów nie należy nadużywać. Jeśli mama po każdym karmieniu odciąga pokarm, jest to sygnał dla organizmu, że produkuje go zbyt mało. Może to doprowadzić do nadprodukcji mleka, bolesnych zastojów i stanu zapalnego.

Laktatora używajmy, gdy produkujemy zbyt mało pokarmu i dziecko nie przybiera na wadze, a także w wyjątkowych sytuacjach, gdy chcemy wyjść z domu i obawiamy się, że maluch obudzi się między karmieniami. Odciągnięty pokarm można zamrozić i użyć, gdy mamy za mało pokarmu lub w awaryjnej sytuacji.
Odciąganie pokarmu w godzinach karmień to także rozwiązanie dla kobiet, które chcą lub muszą wrócić do pracy, ale zależy im, by maluch otrzymywał pokarm naturalny.

Karmienie piersią jest nie tylko korzystne dla malucha, ponieważ pokarm chroni go przed alergiami, nowotworami, wzmacnia układ odpornościowy i przekazuje przeciwciała, jeśli mama przechodzi jakąś infekcję. Karmienie piersią minimum rok zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi przez kobietę. Początki karmienia mogą być trudne - brodawki pogryzione do krwi i dziecko, które zbyt delikatnie ssie, by odpowiednio przybierać na wadze. Laktator pozwoli odciągnąć pokarm i nakarmić malucha mlekiem mamy.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.