Artykuły poporodowe i korzyści z ich stosowania

Artykuły poporodowe i korzyści z ich stosowania [1]
Artykuły poporodowe i korzyści z ich stosowania [2]
Artykuły poporodowe i korzyści z ich stosowania [3]
Artykuły poporodowe i korzyści z ich stosowania [4]
Artykuły poporodowe i korzyści z ich stosowania [5]

Kobieta po porodzie potrzebuje równie dużo wsparcia jak nowonarodzone dziecko, jednak bardzo często zapomina o sobie na rzecz maluszka. Dlatego już w 4-5 miesiącu ciąży warto zacząć zbierać wyprawkę do szpitala oraz ustalić, jakie artykuły poporodowe mogą się przydać po wyjściu ze szpitala. Niektóre z nich podnoszą komfort życia matki, inne ułatwiają powrót do formy sprzed ciąży, a jeszcze inne pomagają w sprawnej opiece nad dzieckiem.

Laktator

Laktator jest przykładem urządzenia, które przyda się zarówno w szpitalu, jak i po wyjściu do domu. Pomaga odciągnąć nadmiar pokarmu z piersi, dzięki czemu reguluje proces laktacji. Laktatory dzielą się na elektryczne i ręczne. Obydwa typy są proste w obsłudze, jednak mają różne funkcje i wybór odpowiedniego rodzaju zależy przede wszystkim od potrzeb matki. Na przykład kobiety, które szybko chcą wrócić do pracy lub chcą umożliwić ojcu dziecka karmienie maluszka od wczesnych miesięcy życia, powinny zdecydować się na laktator elektryczny, który jest droższy, ale działa szybciej i ma więcej funkcji, np. regulację rytmu oraz siły ssania. Z kolei laktator ręczny sprawdzi się w przypadku mam, które potrzebują tylko sporadycznego odciążenia z nadmiaru mleka. Do odciągaczy pokarmu można dokupić dodatkowe akcesoria, np. specjalne pojemniki umożliwiające przechowywanie odciągniętego mleka oraz karmienie dziecka.

Pas poporodowy

Pas poporodowy pomaga kobiecie wzmocnić mięśnie brzucha i wrócić do formy po okresie ciąży. Ma wiele zalet, a do najważniejszych należy zaliczyć zmniejszenie bólu w plecach. Oprócz tego zmniejsza ryzyko wystąpienia rozstępów i poprawia postawę (powstrzymuje kobietę przed garbieniem się). Trzeba jednak wziąć poprawkę na to, że nie zawsze się sprawdzi. Niektórym kobietom jest w nim niewygodnie, a na tym etapie ogólny komfort jest bardzo wskazany, więc nie ma sensu się zmuszać. Bardzo często pasy poporodowe noszą kobiety po cesarskim cięciu, ponieważ zmniejsza ból w okolicy śladu po cesarce.

Majtki poporodowe

Majtki poporodowe występują w wersji jednorazowej i wielorazowej. Ich zadanie polega na podtrzymywaniu podkładów poporodowych oraz zwiększeniu komfortu kobiety po połogu. Z jednej strony powinny dobrze przylegać do ciała, a z drugiej ważne jest, żeby miały luźne gumki, szczególnie w okolicach pachwin oraz wysoki stan, aby w żadnym miejscu nie uciskały ciała.

Podkłady poporodowe

Podkłady poporodowe wykorzystuje się zaraz po połogu, aby zapewnić kobiecie odpowiedni komfort. W ciągu pierwszych dwóch tygodni po porodzie występują bardzo obfite krwawienia, wobec których zwykłe podpaski byłyby niewystarczające. W skrócie podkłady poporodowe to bardzo duże podpaski. Mogą wydawać się irracjonalnie olbrzymie, jednak dzięki temu są skuteczne. Są też bardzo chłonne i w pełni naturalne (bawełniane).

Poduszki dla kobiet w ciąży i poporodowe

Zarówno kobiety w ciąży, jak i te tuż po porodzie cierpią na bóle kręgosłupa i są osłabione. Często z powodu odczuwanego dyskomfortu mają trudności, żeby wygodnie się ułożyć do snu. W tym celu przydają się specjalnie wyprofilowane poduszki, które pomogą odpocząć. Najpopularniejsze są poduszki ciążowe w kształcie rogala lub fasolki. Z kolei wśród poduszek poporodowych najczęściej spotyka się tzw. donuty, ponieważ są to okrągłe poduszki z dziurą w środku (ułatwiają siedzenie kobietom po cesarskim cięciu). Poduszka przyda się również do karmienia, a w niektórych sytuacjach jest wykorzystywana podczas połogu.

Biustonosze ciążowe i do karmienia piersią

Już podczas ciąży piersi przyszłej mamy powiększają się przynajmniej o 1-2 miseczki, więc warto zaopatrzyć się w biustonosze o większym rozmiarze. A jeszcze lepiej kupić specjalne biustonosze ciążowe oraz do karmienia piersią. Każdy z nich powinien być odpowiednio dopasowany, ale nie za ciasny. Należy pamiętać, że matki karmiące piersią często korzystają z wkładek laktacyjnych, a rozmiar ich biustu zmienia się wraz z porami karmienia oraz okresami wzmożonej laktacji lub przestojów. Podstawową zaletą biustonoszy ciążowych jest fakt, że nie posiadają fiszbin, więc można je nosić również w nocy, aby odciążyć kręgosłup i zmniejszyć ryzyko bólu piersi.

Z kolei biustonosz do karmienia powinien być wygodny i „prosty w obsłudze". To znaczy, że z jednej strony biustonosz powinien dobrze zabezpieczyć piersi, a z drugiej mama nie powinna mieć problemów z wyjęciem piersi do karmienia. W związku z tym specjaliści przygotowali szereg rozwiązań dla kobiet karmiących. Popularnym rozwiązaniem jest odpinana klapka, która umożliwia proste i szybkie odpięcie części biustonosza i przygotowanie się do karmienia. Innym rozwiązaniem jest biustonosz odpinany z przodu. Biustonosz jest też niezbędny, aby utrzymać piersi w dobrym stanie i nie dopuścić do zatkania się kanalików mlekowych, co mogłoby utrudnić karmienie oraz doprowadzić do bólu piersi.

Wygodne ubrania do karmienia piersią

W ciągu dnia najlepiej nosić luźne bluzki lub rozpinane koszule, aby w prosty sposób nakarmić dziecko bez nadmiernego rozbierania się. Z kolei w nocy dobrze sprawdzą się piżamy z guzikami pod dekoltem lub rozpinane na całej długości. W przypadku koszul nocnych również sprawdzą się modele z guzikami pod dekoltem oraz rozwiązywane w taki sposób, aby móc wyjąć jedną pierś.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.