Alergia pokarmowa u dzieci i niemowląt

Alergia pokarmowa u dzieci i niemowląt [1]
Alergia pokarmowa u dzieci i niemowląt [2]
Alergia pokarmowa u dzieci i niemowląt [3]
Alergia pokarmowa u dzieci i niemowląt [4]
Alergia pokarmowa u dzieci i niemowląt [5]

Rodzice niemowląt i małych dzieci muszą zmierzyć się z różnymi problemami zdrowotnymi ich pociech. Jednym z ostatnio coraz częściej pojawiających się problemów jest alergia pokarmowa, czyli zła reakcja organizmu na dany czynnik, który choć z natury powinien być bezpieczny, to jednak jest odbierany jako zagrożenie i w pewien sposób zwalczany.

Alergie pokarmowe pojawiają się już u niemowląt, czyli bardzo wcześnie, ale nie oznacza to, że występują przy pierwszym kontakcie z potencjalnym alergenem. Zazwyczaj problem pokazuje się, gdy organizm człowieka miał już kilka kontaktów z daną substancją, przez co nadwrażliwość na alergen zdążyła się odpowiednio wykształcić.

Jakie są objawy alergii i nietolerancji pokarmowych?

Są dość zróżnicowane. Zazwyczaj występują pewne objawy z przewodu pokarmowego, może się pojawić na przykład świąd w okolicy ust lub w gardle, wskazujący, że dany pokarm „podrażnił" organizm. Bardzo często, szczególnie w nietolerancjach pokarmowych, pokazują się też reakcje typowo skórne, jak przesuszenie skóry, świąd, zaczerwienienie, wypryski. Z tego też powodu wszystkie niemowlęta i małe dzieci, które cierpią na alergie, powinny używać delikatnych kosmetyków myjących, które poprawią stan skóry i ukoją podrażnienie. Więcej na temat tego typu produktów można przeczytać na stronie www.latopic.pl.

Inne objawy alergii pokarmowej

Bardzo często pojawia się również pokrzywka, mrowienie ust i języka, bóle brzucha i nudności. W niektórych przypadkach dochodzi do gwałtownej reakcji alergicznej, doprowadzające nawet do duszności, która jest już poważnym zagrożeniem dla życia.

Każda nietolerancja pokarmowa i alergia pokarmowa musi zostać zdiagnozowana u lekarza, który zaleci wykonanie odpowiednich testów lub na podstawie wywiadu i zaobserwowanych objawów postawi diagnozę i wskaże odpowiednie postępowanie. Zazwyczaj zaleca się całkowite wykluczenie z diety pokarmów uczulających, przynajmniej do czasu odczulenia organizmu.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.