Jak zbić gorączkę u dziecka?

Jak zbić gorączkę u dziecka? [1]
Jak zbić gorączkę u dziecka? [2]
Jak zbić gorączkę u dziecka? [3]
Jak zbić gorączkę u dziecka? [4]
Jak zbić gorączkę u dziecka? [5]

Rodzice często wpadają w panikę, gdy ich dzieci zaczynają gorączkować i nie do końca wiedzą, jak sobie z tym poradzić. Przede wszystkim należy pamiętać, że gorączkę zbija się dopiero powyżej 38, a nawet 38,5°C. Poniżej tej temperatury uznaje się, że organizm próbuje zwalczyć infekcję i nie należy utrudniać mu zadania, ponieważ można jedynie zaszkodzić dziecku, upośledzając jego układ odpornościowy. A w jaki sposób zbić gorączkę, która przekroczyła 38°C?

Leki przeciwgorączkowe

Leki przeciwgorączkowe są jednym z podstawowych sposobów na zbicie gorączki. Należy jednak pamiętać, że niezbędne jest wybieranie odpowiednich rodzajów leków oraz prawidłowe dawkowanie. W przeciwnym wypadku można zaszkodzić zdrowiu dziecka.
Maluszki do 3 miesiąca życia mogą przyjmować jedynie paracetamol, z kolei starsze dzieci mogą dostawać ibuprofen. Inne środki są przeznaczone dla starszych osób (szczególnie pyralgina!), więc ich podawanie jest niebezpieczne dla zdrowia pociechy.

Należy wybrać odpowiednią dawkę, dostosowaną nie tylko do wieku, ale również do wagi dziecka. Zupełnie inaczej na tę samą dawkę zareaguje szczuplutki maluszek, a inaczej dobrze zbudowany maluch, nawet jeśli są w tym samym wieku.
Poszczególne substancje czynne różnie działają. Paracetamol działa przeważnie około 6 godzin, a ibuprofen 8 godzin, więc jeśli z jakiegoś powodu zmieniasz dziecku leki, to pamiętaj, żeby doczytać, jak często możesz mu je podawać.

Ważna jest też forma przyjmowania leku przeciwgorączkowego. Dla najmłodszych dzieci najlepiej sprawdzą się czopki. Oczywiście o ile nie mają biegunki. Ich podawanie jest jednak nieprzyjemne, więc warto zdecydować się na lek, który ma dłuższy okres działania. Z kolei starszym dzieciom można podawać syrop na zbicie gorączki. Należy jednak sprawdzić substancję czynną, ponieważ ibuprofen obciąża żołądek. W związku z tym w miarę możliwości najlepiej wybierać ibuprofen w czopku i paracetamol w syropie.

Jeśli nie wiesz, jak postąpić, to koniecznie skonsultuj się z lekarzem pediatrą. Czasami wystarczy rozmowa telefoniczna, żeby dowiedzieć się najważniejszych rzeczy i potwierdzić swoje działania. Jeśli gorączka utrzymuje się lub rośnie mimo podawanych leków, również należy powiadomić lekarza. Wizyta jest niezbędna, gdy temperatura ostatecznie nie spadnie i nie ureguluje się na przestrzeni 2-3 dni.

Sposoby zbijania gorączki u dzieci

W zbijaniu gorączki nie trzeba ograniczać się do podawania leków przeciwgorączkowych. Równie dobrze można zastosować szereg domowych metod, które skutecznie ulżą maluszkowi w trudnych chwilach walki z gorączką. Do najprostszych sposobów należą chłodne okłady na czoło i kark, które przynoszą ulgę.

Innym rozwiązaniem na dużo większą skalę jest chłodna kąpiel, która szybko (ale na krótko) zbija gorączkę. Przy czym „chłodna" nie jest określeniem dosłownym. Temperatura wody powinna być raptem o dwa stopnie niższa niż temperatura ciała dziecka. Stopniowo, wraz ze spadkiem gorączki, można dolewać zimną wodę, aby utrzymać proces chłodzenia skóry.

Nie należy też zapacać dziecka, opatulając go grubymi pierzynami i owijając kilkoma kocami. Wystarczy lekka piżama – często zmieniana – oraz cienka pościel. Nie zapominaj o wietrzeniu pokoju, w którym leży dziecko. Zaduch i niska wilgotność nie są dobrym środowiskiem do rekonwalescencji.

I pamiętaj, żeby podawać dziecku dużo płynów! Ma gorączkę, poci się, więc bez dodatkowej ilości płynów szybko się odwodni, co osłabi jego organizm.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.