Jaki inhalator wybrać?

Jaki inhalator wybrać? [1]
Jaki inhalator wybrać? [2]
Jaki inhalator wybrać?  [3]
Jaki inhalator wybrać?  [4]
Jaki inhalator wybrać?  [5]

Do niedawna inhalacje kojarzyły się głównie z chowaniem głowy pod ręcznikiem i wdychaniem gorącej pary znad garnka. W tej chwili jednak istnieją urządzenia przeznaczone do wspierania leczenia górnych i dolnych dróg oddechowych. Inhalatory, lub inaczej nebulizatory, umożliwiają wdychanie leczniczej mgiełki do płuc, dzięki czemu efekty są dużo lepsze niż w przypadku zwykłych inhalacji, podczas których zawiesina zatrzymywała się w górnych drogach oddechowych. Nebulizatory przydają się nie tylko w leczeniu kaszlu, zapalenia płuc, krtani czy zatok, ale wspierają też terapię antyalergiczną.

Jak działa inhalator?

Inhalator doprowadza do nebulizacji leku. Oznacza to, że płyn zmienia się w aerozol, który można swobodnie wdychać. W ten sposób substancja lecznicza dociera do płuc i oskrzeli. Jednak aby faktycznie się tak stało, cząsteczki wytwarzane przez nebulizator muszą być wystarczająco małe. W przeciwnym wypadku zawiesina zatrzyma się w wyższych partiach układu oddechowego.

Rodzaje inhalatorów

Obecnie wykorzystywane są przede wszystkim inhalatory pneumatyczne (tłokowe) i inhalatory ultradźwiękowe. Te pierwsze są zdecydowanie bardziej uniwersalne, ponieważ pasują do wszystkich rodzajów leków oraz soli fizjologicznej. Dodatkowo są też dużo tańsze niż inhalatory ultradźwiękowe. Ich podstawową wadą jest jednak hałas wytwarzany podczas pracy nebulizatora, który został zniwelowany w inhalatorach ultradźwiękowych.

Standardowy inhalator tłokowy składa się z kompresora, komory nebulizacyjnej, maseczki lub ustnika oraz filtra powietrza. Warto też zdawać sobie sprawę, że nebulizatory tłokowe dają możliwość dopasowania do nich dodatkowych akcesoriów. Oferują różnego typu końcówki donosowe, maseczki i ustniki w różnych rozmiarach. Inhalatory ultradźwiękowe nie mają możliwości dopasowania irygatora nosowego.

Kto powinien korzystać z inhalatora?

Z inhalatora może korzystać każdy, kto boryka się z problemami górnych i dolnych dróg oddechowych. Inhalator doskonale sprawdza się w terapii leczniczej infekcji, takich jak przeziębienie oraz w zapaleniu zatok, płuc i oskrzeli. Nebulizator jest też świetnym rozwiązaniem dla osób chorujących przewlekle, np. na astmę lub dla alergików. Osoby mające problemy z silnym katarem mogą wykorzystać inhalator do rozrzedzenia i usunięcia zawiesiny z nosa.

Inhalator jest bezpieczny w użytkowaniu, wobec czego nie ma przeciwwskazań ze względu na wiek. Dzieci mogą go używać równie efektywnie jak dorośli. Najmłodsze maluchy mogą być inhalowane pod namiotem, ponieważ maseczka byłaby dla nich za duża lub powodowała dyskomfort.

Osoby decydujące się na inhalacje powinny skonsultować się z lekarzem, aby wspólnie wybrać leki przeznaczone do nebulizacji. Wyjątkiem jest sól fizjologiczna, która w dużej mierze pełni funkcję nawilżającą, a nie leczniczą.

Parametry

Podstawowym parametrem jest MMAD (ang. Mass Median Aerodynamic Diameter), czyli średnia wielkość cząsteczki w zawiesinie. Jest to istotne, ponieważ większe krople osadzają się wyżej i nie dochodzą do dolnych dróg oddechowych, gdzie zachodzą najważniejsze procesy lecznicze. Najbardziej efektywne są inhalatory, które oferują MMAD na poziomie 1 µm – 5 µm, a procentowa zawartość cząsteczek w tym przedziale ma jak najwyższą wartość. To logiczne, że przy większym udziale procentowym cząsteczek o optymalnych wymiarach, ich większa liczba trafi do płuc i oskrzeli.

Warto też spojrzeć na wydajność sprężarki. Najlepiej jeśli mieści się w przedziale 13 l/m – 16 l/m. Niewłaściwe parametry mogą mocno obniżyć efektywność inhalatora, dlatego sprawdzenie danych technicznych jest bardzo ważne.

Dodatki do inhalatora

Decydując się na konkretny model, warto sprawdzić jakie dodatkowe akcesoria oferuje w standardzie lub jakie części można dokupić oddzielnie. Najlepiej wybrać inhalator, który ma maseczki w rozmiarach dla dzieci i dorosłych. Dzięki temu jedno urządzenie będzie służyło całej rodzinie.

W razie potrzeby można też zaopatrzyć się w irygator do nosa. Produkuje duże cząsteczki, więc aerozol pozostaje w górnych drogach oddechowych. Pozwala rozrzedzić zawiesinę zalegającą w nosie, dlatego doskonale sprawdza się przy silnym katarze. Poza tym nawilża śluzówkę nosa i łagodzi ból górnych dróg oddechowych.

Jeśli inhalator ma służyć przede wszystkim dziecku, to warto dobrać ciekawą obudowę, która sprawi, że urządzenie wyda się mniej straszne, a może nawet zaintryguje dziecko. Niech tylko ładna obudowa nie przysłoni parametrów technicznych urządzenia.

Gdzie kupić?

Inhalatory można kupić praktycznie w każdej aptece. Należy jednak pamiętać, że ceny, podobnie jak parametry, znacząco się od siebie różnią, dlatego, aby wybrać odpowiedni model, można skorzystać również z aptek internetowych, gdzie na spokojnie dobierzemy pasujące urządzenie do naszych wymagań.

Inhalatory zyskują na popularności i nie ma się czemu dziwić – są proste w obsłudze, można korzystać z nich w domu, a efekty są bardzo dobre. Już po pierwszej nebulizacji drogi oddechowe się przeczyszczają oraz nawilżają. Należy jednak pamiętać, że aby terapia odniosła oczekiwane rezultaty, należy wyposażyć się w odpowiedni sprzęt. W tym celu trzeba sprawdzić parametry oraz rodzaj inhalatora i dobrać model, który spełni pokładane w nim nadzieje.

Produkty


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.