Jaki koc elektryczny wybrać?

Jakie koc elektryczny wybrać? [1]
Jakie koc elektryczny wybrać? [2]
Jakie koc elektryczny wybrać? [3]
Jakie koc elektryczny wybrać? [4]
Jakie koc elektryczny wybrać? [5]

Jeśli zimą wiecznie marzniesz i tylko przytulając się do kaloryfera, przez chwilę możesz poczuć się dobrze, to koniecznie zastanów się nad zakupem koca elektrycznego. Dzięki niemu zyskasz możliwość wygodnego rozłożenia się na kanapie oraz zasypiania w cieple. Pamiętaj jednak, że koc kocowi nierówny, więc przed zakupem lepiej przyjrzeć się parametrom i ustalić, czego naprawdę potrzebujesz.

Co to jest koc elektryczny?

Koc elektryczny to koc, który rozprowadza fale elektromagnetyczne po całej swojej powierzchni. Jest to możliwe dzięki regularnie poprowadzonym przewodom elektrycznym. Całość jest odpowiednio zabezpieczona, więc fale nie docierają do ciała człowieka, w przeciwieństwie do emitowanego ciepła. Dobrze wykonany koc elektryczny jest miękki i wygodny (przewody nie są wyczuwalne). W ramach zewnętrznego materiału najczęściej wykorzystuje się bawełnę lub poliester. Ta warstwa powinna być zdejmowana, aby umożliwić wypranie koca w pralce – oczywiście bez części elektrycznych.

Żeby korzystać z możliwości koca elektrycznego należy podłączyć go do prądu. Kabel ma na ogół około 1,5 metra długości, chociaż zdarzają się koce z dłuższymi kablami. Koc ma wmontowany kontroler temperatury. Jest to programator, który pomaga ustalić jak wysoką temperaturę ma osiągnąć koc. Prostsze modele mają 3-4 opcje, natomiast te najbardziej skomplikowane mogą mieć około 10 programów.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie koca elektrycznego?

Przed zakupem koca elektrycznego warto zapoznać się z jego podstawowymi parametrami, wykonaniem oraz dodatkowymi udogodnieniami. Przede wszystkim musisz sprawdzić, czy koc ma certyfikaty bezpieczeństwa. Jeśli nie zostały wypisane na opakowaniu ani na stronie producenta, to lepiej odpuścić sobie zakup. Tego typu modele są wadliwe, może się więc okazać, że osłona przed falami elektromagnetycznymi nie jest wystarczająca lub że koc szybko się zepsuje. Warto zwrócić uwagę, czy wybrany koc ma zabezpieczenie przed przegrzaniem.
Poza tym należy sprawdzić wymiary koca. Na ogół są to standardowe koce dla jednej osoby, jednak na rynku można też dostać koce dwuosobowe.

Kolejną rzeczą jest moc koca. Jeśli masz wrażliwą skórę lub źle znosisz wysokie temperatury, to wybierz model o niewielkiej mocy, który nie będzie się szybko nagrzewał do wysokiej temperatury. Przy kocach elektrycznych o dużej mocy istnieje podwyższone ryzyko poparzenia.

Koce elektryczne najczęściej są wykonane z bawełny lub poliestru, jednak nie można zapominać o kocach polarowych lub satynowych. Wybór materiału zależy od Twoich osobistych preferencji, pamiętaj jednak, żeby wybrać model ze zdejmowanym pokrowcem.

Niewątpliwie ważną kwestią jest też cena koca. Jeśli chcesz kupić dobry koc elektryczny, który posłuży Ci przynajmniej kilka lat, to zacznij przeglądać ofertę od cen za 200-250 zł. Poniżej tej kwoty bardzo trudno znaleźć dobry sprzęt.

Warto sprawdzić dodatkowe funkcje koca elektrycznego. Wśród najbardziej popularnych i zarazem istotnych wymienić można liczbę programów i zakres dostępnej temperatury. Przydatny będzie timer, który umożliwi spokojne zaśnięcie pod kocem z przeświadczeniem, że koc wyłączy się o określonej godzinie. Ciekawym pomysłem jest też niezależne sterowanie różnymi częściami koca. Dzięki temu można np. bardziej ogrzać zmarznięte i przemoczone stopy, a mniej górne partie ciała.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.