Jaki termometr medyczny wybrać?

Jaki termometr medyczny wybrać? [1]
Jaki termometr medyczny wybrać? [2]
Jaki termometr medyczny wybrać? [3]
Jaki termometr medyczny wybrać? [4]
Jaki termometr medyczny wybrać? [5]

Na początek zanim zdecydujesz się wybrać termometr, ważne jest aby wiedzieć jaka jest prawidłowa temperatura ciała człowieka. Przyjęło się, że idealna temperatura ludzkiego ciała to 36,6°C. Jednak te stopnie również podlegają pewnym wahaniom. Temperatura może się wahać się pomiędzy 36,2 a 37,1°C. Najniższa temperatura jest w nocy, około godziny 3 – wtedy kiedy śpimy. Natomiast najwyższa jest między godziną 18:00 a 22:00. Podwyższona temperatura u człowieka to taka, która nie przekracza 38°C, można ją nazwać stanem podgorączkowym, jest to sygnał, że nasz organizm walczy z bakteriami, wirusami. Aby prawidłowo zdiagnozować stan chorobowy należy dokładnie pomierzyć temperaturę. Do tego jest niezbędny termometr. W 2007 roku zostały wycofane termometry rtęciowe, a w ich miejsce zaczęły pojawiać się inne alternatywne.

Termometry szklane, cieczowe

Do niedawna wszystkie termometry szklane posiadały rtęć. Jest to niebezpieczny pierwiastek dla człowieka oraz środowiska naturalnego. Rtęć z jednego termometru jest w stanie skazić całe jezioro lub staw. Unia Europejska w 2009 roku wprowadziła rozporządzenie, które mówi o tym, że należy wycofać je z produkcji. W nowych szklanych termometrach rtęć została zastąpiona inną cieczą, taką jak np. alkohol, gal. Termometr szklany jest stosunkowo niedrogi, jednak na wynik trzeba dość sporo czekać – od 2-3 minut do nawet 7 minut, w zależności od miejsca pomiaru (odbyt, usta, pacha). Pomiar może być niedokładny w porównaniu z termometrami elektronicznymi. Jedyną jego zaleta jest brak konieczności wymiany baterii.

Termometry elektroniczne klasyczne

Jest obecnie jednym z najpopularniejszych termometrów medycznych. Pomiar jest dokonywany przez wbudowaną sondę z czujnikiem. Termometr posiada elektryczny wyświetlacz, który ułatwia odczyt wyniku. Jest zasilany przez baterie. Termometry elektroniczne różnią się modelami oraz końcówkami, kształtem, materiałem oraz kolorem obudowy. Większość z tych termometrów jest wodoodporna. Termometry elektroniczne są wyposażone w dodatkowe funkcje, które ułatwiają obsługę oraz odczyt wyniku.

Termometry elektroniczne na podczerwień

Jest to termometr przeznaczony, w zależności od modelu, do pomiaru temperatury czoła, ucha, a czasem okolic skóry za uchem. Posiada wiele zalet, jest bardzo precyzyjny, wynik pokazuje już zaledwie po 2–3 sekundach. Wystarczy tylko przyłożyć końcówkę do ciała. Istnieją również modele bezdotykowe, które wystarczy tylko zbliżyć na odległość kilku centymetrów od ciała, aby wykonać pomiar. Termometry te również zasilane są bateriami oraz posiadają wyświetlacz LCD. Jest to urządzenie dla dzieci, szczególnie dla tych młodszych, które zwykle bywają niecierpliwe podczas pomiaru temperatury tradycyjnymi termometrami.

Termometr ­smoczek

Jest to termometr przeznaczony dla najmniejszych dzieci, które ssą jeszcze smoczek. Jest on wygodny i prosty w obsłudze. Jego obudowa jest wodoodporna, a wynik jest pokazywany od razu. Wyświetla się na wyświetlaczu LCD. Jeśli dziecko jest bardzo ruchliwe można wypróbować metodę rektalną. Jest ona inwazyjna oraz mało higieniczna, jednak należy przestrzegać kilka zasad – nie stosować tego samego termometru do pomiaru temperatury w innych miejscach ciała, wyparzać końcówkę po każdy użyciu oraz stosować higieniczne osłonki. Jeśli okaże się, że dziecko podczas gorączki wypluwa smoczek, należy wybrać innych model termometru, np. na podczerwień.

Termometr owulacyjny

Na rynku znajdziemy również termometry owulacyjne. Wyglądają jak klasyczny, mogą być jednak wyposażone w specjalny wężyk, który ułatwia mierzenie temperatury w miejscach intymnych lub można stosować go po prostu pod językiem. Takie termometry posiadają dodatkowe funkcje, zapamiętują temperaturę, na podstawie której wyznaczane są dni płodne.

Wybierając termometr zwróćmy uwagę na metodę (miejsce) pomiaru i zdecydujmy, która metoda jest dla nas najwygodniejsza. Na rynku obecnie jest wiele modeli termometrów. Możemy wybrać spośród różnych opcji, dopasowując do własnych potrzeb. Warto jednak na początek zastanowić się nad funkcjonalnością urządzenia oraz jego przeznaczeniem.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.