Jonizatory, oczyszczacze, nawilżacze, a osuszacze powietrza - różnice i zastosowanie

Jonizatory, oczyszczacze, nawilżacze, a osuszacze powietrza - różnice i…
Jonizatory, oczyszczacze, nawilżacze, a osuszacze powietrza - różnice i…
Jonizatory, oczyszczacze, nawilżacze, a osuszacze powietrza - różnice i…
Jonizatory, oczyszczacze, nawilżacze, a osuszacze powietrza - różnice i…
Jonizatory, oczyszczacze, nawilżacze, a osuszacze powietrza - różnice i…
Jonizatory, oczyszczacze, nawilżacze, a osuszacze powietrza - różnice i…

Odpowiedniej jakości powietrze w domu to nie tylko gwarancja właściwego natlenienia pomieszczenia, w którym śpimy lub pracujemy, ale również sposób na zachowanie zdrowia. Infekcje dróg oddechowych, brak koncentracji, tego wszystkiego możemy uniknąć bez potrzeby zażywania leków, wystarczy odpowiednie urządzenie poprawiające jakość powietrza.

Zbyt suche powietrze powoduje, że mamy trudności z oddychaniem oraz koncentracją. Tracą na tym również nasze delikatne włosy i skóra, które przesuszone nie mogą spełniać swoich zwyczajowych funkcji. Odwrotnie, powietrze zbyt wilgotne to dobry mikroklimat dla bakterii oraz wszelkiego rodzaju pleśni, których zbyt duża ilość w powietrzu może doprowadzić do poważnych chorób układu oddechowego oraz alergii.

W sklepach internetowych mamy do wyboru wiele sprzętów, których zadaniem jest poprawienie jakości naszego powietrza. Możemy zaopatrzyć się zarówno w nawilżacze powietrza, jak i osuszacze. Sporą popularnością cieszą się również jonizatory. Jakie urządzenie wybrać, aby dopasować je do swojego otoczenia?

Jonizatory powietrza

Jonizatory powietrza doskonale spełniają swoją rolę w pomieszczeniach, w których znajduje się wiele urządzeń elektrycznych, na przykład sprzęt komputerowy, drukarki laserowe lub telewizor. Zaleca się korzystanie z nich w biurach, pokojach oraz sypialniach, w których znajdują się przedmioty wyprodukowane z tworzyw sztucznych.

Jak twierdzą eksperci, powietrze przefiltrowane przez jonizator swoją jakością nie odbiega od tego, którym oddychamy nad wodą lub w lesie i górach. Odpowiedniej jakości powietrze jest szczególnie ważne dla osób, które cierpią na różnego rodzaju schorzenia dróg oddechowych oraz dla tych, które stawiają na aktywność fizyczną wymagającą głębokiego oddychania, jak to ma miejsce chociażby w jodze czy pilatesie.

Aby zrozumieć, jak działają jonizatory i co dobrego dla nas robią, warto na chwilę zatrzymać się przy samym powietrzu. Mamy w nim dwa rodzaje jonów: dodatnie oraz ujemnie. Te pierwsze to związki odpowiedzialne za to, że oddychamy powietrzem nie do końca odpowiadającym temu, które wdychamy na łonie natury. Z tego powodu zaczynamy chorować i przyplątują się nam alergie oraz migrena, astma, problemy z oddychaniem, a także zaburzenia snu. Z drugiej strony mamy jony ujemne, zwane niekiedy życiodajnymi. To one bardzo korzystnie wpływają zarówno na nas, ludzi, jak i na zwierzęta i rośliny. Jony ujemne, co zaskakujące, potrafią sprawić, że żywność psuje się o wiele wolniej, a w pomieszczeniach nie namnażają się bakterie i nie powstają pleśnie. Ponadto dzięki nim z powietrza uciekają nieprzyjemne zapachy, kurz, dym. Z tego powodu, powinniśmy dążyć do tego, aby zwiększyć ilość jonów ujemnych.

Do wyboru mamy dwa rodzaje jonizatorów. Pierwszy z nich, klasyczny, zwany jest inaczej ostrzowym. Wytwarzają one jony ujemne za pomocą wysokiego napięcia, a struktura tych cząsteczek nieco różni się od tych, które wytwarza natura (to jest spowodowane obecnością ozonu oraz tlenku azotu). Niemniej jednak, produkowane w tym urządzeniu jony są lekkie, jest ich dużo i, co najważniejsze, powstają szybko. Ich wadą jest krótkotrwałość – zazwyczaj rozładowują się na najbliższych przeszkodach.

Jonizatory termoemisyjne działają wolniej od tych tradycyjnych. Produkują jony dzięki umieszczonym w swoim wnętrzu metalowym płytkom, na których tworzą się elektrony. Jony są duże i ciężkie, ale jednocześnie o wiele bardziej stabilne. Te cząsteczki są podobne do tych wytwarzanych w środowiskach naturalnych.

Oczyszczacze powietrza

Oczyszczacze powietrza przede wszystkim mają nam pomóc w pozbyciu się szkodliwych dla zdrowia czynników: bakterii, kurzu oraz wszelkiego rodzaju alergenów. Są również przydatne w pozbywaniu się nieprzyjemnych zapachów. W niektórych przypadkach oczyszczacz powietrza może być stosowany jako urządzenie wspomagający walkę z alergią, szczególnie w okresie pylenia.

Tradycyjne oczyszczacze działają w oparciu o specjalne filtry węglowe, HEPA lub ULPA. Powietrze zasysane jest do środka urządzenia, oczyszczane i wypuszczane z powrotem. Nowoczesne oczyszczacze są wyposażone w technologię wielostopniowej filtracji powietrza. Wtedy niekorzystne dla zdrowia cząsteczki poddawane są wieloetapowemu procesowi oczyszczania, na który składa się filtracja i jonizacja oraz natlenienie.

Nawilżacz powietrza

Zbyt suche powietrze to nie tylko wysuszone włosy oraz skóra, ale poważne ryzyko dla naszego układu oddechowego oraz koncentracji. Nawilżacze powietrza przydadzą się nam szczególnie w sezonie jesienno-zimowym, kiedy kaloryfery dodatkowo wysuszają powietrze.

Do wyboru mamy wiele rodzajów nawilżaczy. Ten tradycyjny to nic innego jak specjalne pojemniki (metalowe lub ceramiczne), które nadają się do zawieszenia bezpośrednio na grzejniku. Dzięki cieple z kaloryfera, umieszczona w pojemniku woda paruje i delikatnie nawilża powietrze.

Nawilżacze parowe wytwarzają ciepłą mgiełkę. Ich działanie jest podobne do nawilżaczy tradycyjnych. Woda ze zbiornika zostaje podgrzana, a powietrze dostające się do jego wnętrza miesza się z parą.

Osuszacze powietrza

Zadaniem osuszacza jest zapobieganie nadmiernej wilgotności powietrza. Dzięki zastosowanej w tym urządzeniu technologii, zbiera ono cząsteczki wilgoci do specjalnego pojemnika (kondensacja, czyli skroplenie pary wodnej zawartej w powietrzu). Z tego powodu jest najbardziej przydatny przydatny podczas suszenia prania, czy gotowania. Jednocześnie można go stosować w pomieszczeniach, takich jak piwnice i spiżarnie, gdzie naturalna wymiana powietrza jest utrudniona lub w pomieszczeniach, gdzie nadmiar wilgoci przysparza problemów ze zdrowiem.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.