Pomiar ciśnienia krwi

Pomiar ciśnienia krwi [1]
Pomiar ciśnienia krwi [2]
Pomiar ciśnienia krwi [3]
Pomiar ciśnienia krwi [4]
Pomiar ciśnienia krwi [5]

Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje ciśnieniomierzy ze względu na ich budowę. Pierwszym, pod względem historycznym, był ciśnieniomierz kolumnowy, bardziej znany pod nazwą ciśnieniomierz rtęciowy. Swoją nazwę zawdzięcza pionowej kolumnie, do której środka przytwierdzona jest szklana rurka zawierająca rtęć. Po obu stronach szklanej rurki znajduje się skala pomiarowa, a wysokość słupka rtęci wyznacza wartość ciśnienia. Następny w kolejności pojawił się ciśnieniomierz zegarowy, który nazwę zawdzięcza okrągłej tarczy pomiarowej ze wskazówką, przypominającej wyglądem zegar. Wychylenie wskazówki wyznacza wartość pomiarową ciśnienia. Pochodzenie nazwy ciśnieniomierzy elektronicznych wydaje się być oczywiste.

Ciśnieniomierz rtęciowy (kolumnowy)

Metoda Korotkowa stosowana przy pomiarze ciśnienia z udziałem tego rodzaju ciśnieniomierza jest metodą bardzo dokładną. Dodatkowo taki ciśnieniomierz nie wymaga kalibracji. Wadą są niewątpliwie duże gabaryty i niska odporność na uszkodzenia mechaniczne. Obecnie nie kupimy już ciśnieniomierza rtęciowego (poza używanym), ale bez trudu możemy nabyć ciśnieniomierz kolumnowy, w którym rtęć zastąpiono inną cieczą.

Ciśnieniomierz zegarowy

Przy pomiarze z użyciem tego rodzaju ciśnieniomierza stosowana jest również metoda osłuchowa, co sprawia, że pomiar jest dokładny. Dodatkowym atutem są mniejsze wymiary i masa od ciśnieniomierza kolumnowego. Zdecydowaną wadą natomiast konieczność okresowej kalibracji takiego urządzenia.

Ciśnieniomierz elektroniczny

W tego rodzaju ciśnieniomierzach stosowana jest głównie metoda oscylometryczna, która jest o wiele mniej dokładna od metody osłuchowej. Efektem czego nie mogą być stosowane w jednostkach ochrony zdrowia i służą jedynie do orientacyjnego pomiaru ciśnienia. Ich niewątpliwą zaletą są małe wymiary i wygoda stosowania. Wymagają stosowania baterii lub ewentualnie zasilacza.
Drugą grupą są manualne ciśnieniomierze elektroniczne, które służą do kalibracji pozostałych grup ciśnieniomierzy i zapewniają najdokładniejszy pomiar. W tym wypadku stosowana jest także metoda osłuchowa. Odstraszać może za to ich cena oraz konieczność stosowania baterii.
Do wyboru mamy trzy rodzaje ciśnieniomierzy elektronicznych: nadgarstkowy automatyczny, naramienny automatyczny oraz naramienny półautomatyczny. Ciśnieniomierz półautomatyczny na ramię wymaga samodzielnego pompowania mankietu, natomiast pomiar odbywa się w sposób w pełni automatyczny.

Stetoskopy

Nieodzowny atrybut przy pomiarze ciśnienia tętniczego krwi metodą osłuchową.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.