Wagi łazienkowe vs. analizatory składu ciała

Wagi łazienkowe vs. analizatory składu ciała [1]
Wagi łazienkowe vs. analizatory składu ciała [2]
Wagi łazienkowe vs. analizatory składu ciała [3]
Wagi łazienkowe vs. analizatory składu ciała [4]
Wagi łazienkowe vs. analizatory składu ciała [5]
Wagi łazienkowe vs. analizatory składu ciała [6]

Jako społeczeństwo coraz bardziej interesujemy się swoim wyglądem i zdrowym trybem życia. Nic więc dziwnego, że w domach wielu ludzi znajdują się wagi łazienkowe, na których regularnie sprawdzane są postępy w odchudzaniu, wynikające ze stosowanej diety, siłowni czy biegania. Okazuje się jednak, że sprawdzenie masy ciała to za mało. Potrzebna jest też masa tłuszczowa i mięśniowa oraz procentowa zawartość wody w organizmie. Wszystkie te informacje zestawia się z wiekiem, płcią, wzrostem itd. Aby umożliwić weryfikację tego typu danych, na rynku pojawiły się analizatory składu ciała. Co jest skuteczniejsze i w co warto zainwestować? W tradycyjną wagę łazienkową czy może w analizator składu ciała?

Wagi łazienkowe

Waga łazienkowa z założenia pokazuje wagę człowieka, który na niej stanie. Wylicza jego ciężar i podaje odpowiedź w formie liczby. Czy w związku z tym wśród wag łazienkowych są jakieś znaczące różnice determinujące wybór konkretnego modelu?

Można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje wag – mechaniczne oraz elektroniczne. Te pierwsze stosują analogowy pomiar ciężaru i często przedstawiają go w formie strzałki wskazującej odpowiedni punkt na tarczy. Wagi elektroniczne są dokładniejsze, a do tego mogą zostać wyposażone w prosty analizator składu ciała.

Kupując wagę, warto zwrócić uwagę na zakres oraz dokładność pomiaru. O ile waga elektroniczna jest stosunkowo dokładna, o tyle mechaniczna może mieć nawet 1 kg błędu pomiarowego. Obydwa modele najczęściej oferują maksymalne obciążenie do ok. 150 kg.

Dodatkowe funkcje

Większość elektronicznych wag łazienkowych działa na baterie, jednak idąc za modą, niektóre wagi mają również port USB. Niekoniecznie po to, żeby ładować akumulatory, raczej w celu zgrywania pomiarów na przenośne urządzenie. Pozwala to na zachowanie pełnej kontroli swojej masy ciała oraz obserwowanie postępów.

Wśród nowych możliwości elektronicznych wag łazienkowych pojawiają się też wizualizacje pomiarów oraz porównanie wagi z ogólnie przyjętą normą dla danej grupy społecznej.

Analizatory składu ciała

W przeciwieństwie do wag łazienkowych, analizatory składu ciała występują wyłącznie w formie elektronicznej. Czasami są łączone z wagami łazienkowymi, tworząc jedno rozbudowane urządzenie wskazujące masę ciała oraz rozpiskę dotyczącą tego, ile kilogramów zajmuje tkanka tłuszczowa czy woda znajdująca się w organizmie.

Analizatory składu ciała działają na zasadzie analizy impedancji bioelektrycznej (BIA). Zakłada ona, że tkanka mięśniowa i tłuszczowa przewodzą prąd elektryczny w różny sposób. W związku z tym analizator wysyła lekki impuls elektryczny z elektrod do ciała i zbiera odpowiednie informacje, które następnie zapisuje w pamięci urządzenia lub wysyła bezpośrednio na komputer czy smartfon. Większość analizatorów ma możliwość zapamiętania pomiarów dla kilku osób, dzięki czemu nie trzeba każdorazowo wprowadzać swoich danych dotyczących wzrostu, płci itp. Warto zaznaczyć, że impuls jest tak delikatny, że właściwie nieodczuwalny. Mimo to osoby z rozrusznikami serca oraz kobiety w ciąży powinny wystrzegać się tego badania.

Wierność pomiarów

Szczegółowe informacje, które podaje się przed analizą sprawiają, że wyniki wydają się być bardzo wierne i odpowiadające rzeczywistości. Niestety bardzo łatwo można oszukać najtańsze analizatory składu ciała. Wszystko zależy od czasu, który upłynął od ostatniego posiłku czy aktywności fizycznej. W pierwszym przypadku może się okazać, że analiza wykaże zbyt małą liczbę dla tkanki mięśniowej, a w drugim obniży zawartość tkanki tłuszczowej. Problem jest o tyle poważny, że rozbieżność może wynosić nawet kilka kilogramów. Oczywiście wierność pomiarów wzrośnie, gdy przestrzega się określonego harmonogramu działań i pilnuje, aby przeprowadzać analizę w regularnych odstępach czasu (np. codziennie o tej samej porze, 3-4 godziny od ostatniego posiłku).

Idealnym rozwiązaniem nie jest nawet zakup drogiego analizatora masy ciała, ponieważ wszystkie badania opierające się na zasadzie BIA nie będą dawały 100% pewności, co do faktycznego rozkładu masy ciała.

Mimo to analizator masy ciała może się przydać profesjonalistom, np. dietetykom lub sportowcom, którzy regularnie korzystają z tego typu urządzeń w swojej pracy. W połączeniu z innymi metodami, np. mierzeniem obwodu klatki piersiowej, bioder czy talii oraz przy zachowaniu pełnej kontroli nad wykonywanymi czynnościami, można weryfikować skład ciała wystarczająco wiernie, by urządzenie faktycznie się przydało.

Analizatory medyczne

Jeśli potrzebujesz analizator składu ciała do zastosowań profesjonalnych, zastanów się nad wyborem analizatora medycznego. Są one testowane klinicznie, mogą posiadać drukarkę do wyników badań, a dokładność pomiaru tkanki tłuszczowej wynosi nawet 0,1%.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.