Rodzaj stetoskopów - jaki wybrać?

Rodzaj stetoskopów - jaki wybrać? [1]
Rodzaj stetoskopów - jaki wybrać? [2]
Rodzaj stetoskopów - jaki wybrać? [3]
Rodzaj stetoskopów - jaki wybrać? [4]
Rodzaj stetoskopów - jaki wybrać? [5]
Rodzaj stetoskopów - jaki wybrać? [6]
Rodzaj stetoskopów - jaki wybrać? [7]

Stetoskop to, najprościej mówiąc, słuchawka pozwalająca lekarzowi na dokładne osłuchanie pacjenta i sprawdzenie, czy jego organizm funkcjonuje prawidłowo. Jak zbudowane jest tego typu urządzenie i czym różnią się od siebie poszczególne jego wersje?

Budowa stetoskopu

Stetoskop składa się z następujących elementów:

 • Głowica - element przykładany do ciała pacjenta, którego zadaniem jest odebranie drgań z wybranej powierzchni skóry, a następnie przekazanie ich do wnętrza falowodu. Drgania mogą być odbierane bezpośrednio, kiedy głowica pracuje w tak zwanym trybie lejka lub za pośrednictwem stykającej się ze skórą membrany. Głowice produkuje się ze stali nierdzewnej (jej powierzchnia jest najbardziej odporna w użytkowaniu, jest ona zarazem najtwardsza, jak i najbardziej wymagająca w obrabianiu), mosiądzu (dobry wykonawczo, lecz wymaga nałożenia chromowanej powłoki galwanicznej, co ma na celu ochronę powierzchni i osiągnięcie efektu dekoracyjnego) oraz aluminium (lekkie, miękkie, jego powierzchnia wymaga elektrochemicznej obróbki; stosuje się je do produkcji najtańszych stetoskopów).
 • Lira - górny element przewodu, który kończy się oliwkami.
 • Przewód dren - jego zadaniem jest połączenie głowicy z lirą.
 • Oliwki - zakończenie przewodów, które ma kontakt z uchem wykonującego badanie.
 • Membrana - wpływa na czułość stetoskopu, powtarzalność warunków badania oraz mechaniczną trwałość. To od niej zależy, w jaki sposób drgania z powierzchni skóry zostają przeniesione na dren akustyczny. Najczęściej produkuje się ją z tworzywa sztucznego w postaci folii o stosownie dobranej grubości. Nieco rzadziej spotyka się folię metalową ze specjalnych stopów brązu, przeważnie z podwójnej kombinacji z folią wykonaną z tworzywa sztucznego.
 • Lejek - część stetoskopu mająca kształt odwróconego stożka.

Rodzaje stetoskopów

Ze względu na przeznaczenie, wyróżnić można stetoskopy:

 • Internistyczne - stosowane głównie przez lekarzy rodzinnych mających do czynienia z różnego rodzaju chorobami.
 • Kardiologiczne - dedykowane przede wszystkim kardiologom. Muszą być bardzo czułe na wszelkiego rodzaju szmery i tony. Do ich produkcji stosuje się dwutonową membranę.
 • Pediatryczne - przeznaczone do badania najmłodszych pacjentów. Wyposażone są w miękką obwódkę dookoła głowicy.
 • Neonatalne - stworzone z myślą o badaniu noworodków i niemowląt.

Stetoskopy podzielić można także pod kątem ich budowy. Wyróżnia się tutaj następujące ich rodzaje:

 • Mechaniczne - klasyczne stetoskopy, zwane także akustycznymi.
 • Elektroniczne - ich działanie opiera się o zasadę elektronicznego przetwarzania sygnału akustycznego lub bezpośrednie elektroniczne przetwarzanie drgań.
 • Jednostronne (płaskie) - wyposażone w niski korpus oraz czaszę zamkniętą membraną; króciec jest tu nieruchomy. Z tego typu stetoskopów korzystają przeważnie pielęgniarki, ratownicy medyczni oraz anestezjolodzy.
 • Dwustronne - ich konstrukcja zawiera ruchomy tłoczek, którego działanie jest identyczne jak w przypadku kierunkowego zaworu dwupołożeniowego. W pierwszym położeniu dźwięki są odbierane przez membranę, w drugim - przez lejek.

Produkty

brak domyślnego produktu
Wybierz produkt
 
brak domyślnego produktu
Wybierz produkt
 
brak domyślnego produktu
Wybierz produkt
 
brak domyślnego produktu
Wybierz produkt
 

koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.