Rodzaje cewników medycznych

Rodzaje cewników urologicznych [1]
Rodzaje cewników urologicznych [2]
Rodzaje cewników urologicznych [3]
Rodzaje cewników urologicznych [4]
Rodzaje cewników urologicznych [5]

Cewniki zarówno urologiczne, jak i rektalne mają kształt rurki o różnej grubości. Ich głównym przeznaczeniem jest odprowadzanie moczu z pęcherza moczowego bądź kału z odbytnicy. Stosowane są najczęściej po zabiegach operacyjnych lub w sytuacjach, gdy z różnych przyczyn naturalny odpływ moczu lub wydalanie kału jest niemożliwe. Cewniki zakłada się także, gdy występują wady rozwojowe, tj. zwężenie cewki lub zwężenie pęcherza moczowego bądź wady zatok moczowo-płciowych. Cewników medycznych jest kilka rodzajów i można dobrać ich wielkość indywidualnie do każdego pacjenta.

Różnice pomiędzy cewnikami

Przede wszystkim cewniki powinny być sterylnie zapakowane, gdyż wprowadzane do ciała nie mogą powodować infekcji czy zakażenia.

Cewniki różnią się kształtem, rodzajem końcówek czy długością oraz średnicą. Ich odpowiednie dobranie do pacjenta jest gwarancją wykonania cewnikowania w jak najmniej uciążliwy dla pacjenta sposób.
W przypadku cewnika urologicznego stosowanego u mężczyzn a także u kobiet, długość tych akcesoriów medycznych związana jest z długością cewki moczowej. I tak u mężczyzn będą dłuższe - 40 cm, natomiast u kobiet krótsze - 18 cm.
Jeśli chodzi o cewniki rektalne nie ma tutaj rozgraniczenia na płeć. Z reguły wahają się one w granicach 47 cm.

Na brak uciążliwości przy aplikacji cewnika ma także wpływ rodzaj materiału z jakiego wykonany jest dany cewnik. Może być to lateks, silikon, lateks powlekany silikonem czy silikon powlekany lub impregnowany srebrem - to w przypadku cewników urologicznych. Obecnie najbardziej przyjazne dla organizmu są cewniki wykonane z silikonu. Cewniki rektalne są produkowane natomiast z PCV lub z poliizoprenu z satynową powierzchnią.

Rodzaje cewników

Wśród cewników urologicznych można wymienić kilka ich rodzajów.

Jednym z nich jest cewnik Foleya, który posiada boczny otwór na końcu oraz balon uszczelniający.
W zależności od materiału, z jakiego jest wykonany może znajdować się w organizmie do dwóch tygodni (lateksowe powleczone silikonem), do 3 miesięcy (silikonowe lub silikonowe impregnowane srebrem) a nawet do 6 miesięcy (powlekane srebrem).

Innym typem jest cewnik Nelatona - elastyczny i miękki, który służy do jednorazowej aplikacji i wyprowadzenia z pęcherza moczowego.

Kolejnym jest cewnik Tiemanna, który jest wykorzystywany z przerostem prostaty. Dla panów występują także cewniki zewnętrzne, czyli zakładane na prącie.

Z cewników rektalnych można wymienić jednokanałowe z balonem na końcu, które mają system szybkiego i łatwego usuwania powietrza z balonu.

Do innej grupy należą cewniki dwukanałowe, które posiadają szybkie opróżnianie lub napełnianie i można je połączyć z systemami urodynamicznymi. Występują także dwukanałowe cewniki rektalne pediatryczne o długości 26 cm wykorzystywane w zabiegach z udziałem dzieci. Niekiedy stosowane są także cewniki trzykanałowe z kanałem perfuzyjnym i pierścieniem, które są wykorzystywane w profilometrii.

Do innych rodzajów cewników należą cewniki nadłonowe i cewniki moczowodowe. Te pierwsze lekarz wprowadza chirurgicznie przez brzuch poprzez jego nacięcie, drugie wprowadzane również chirurgicznie powodują odpływ moczu z nerki do pęcherza (umieszcza się je w trakcie znieczulenia ogólnego).


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.