Rola mikro- i makroelementów w funkcjonowaniu człowieka

Rola mikro- i makroelementów w funkcjonowaniu człowieka [1]
Rola mikro- i makroelementów w funkcjonowaniu człowieka [2]
Rola mikro- i makroelementów w funkcjonowaniu człowieka [3]
Rola mikro- i makroelementów w funkcjonowaniu człowieka [4]
Rola mikro- i makroelementów w funkcjonowaniu człowieka [5]

Aby nasz organizm był sprawny i wydajny, musimy zadbać o równowagę pomiędzy wszystkimi składnikami, których mu dostarczamy: węglowodanami, białkami oraz tłuszczami. Bardzo ważne jest również zadbanie o odpowiednie ilości mikro-i makroelementów.

Minerały występują w środowisku pod postacią albo jonów, albo związków chemicznych. W naszych ciałach znajduje się ich około 4% całościowej objętości organizmu. Ze wspomnianych wyżej 4%, naukowcy wyodrębnili około 46 związków, z których 12 to makroelementy, czyli substancje, których udział w masie suchej wynosi nie mniej niż 0,01%.

Makroelementy i mikroelementy

Ich obecność wpływa na właściwe funkcjonowanie naszych ciał w znacznym stopniu – nieobecność uniemożliwiałaby nam rozwój. Makroelementy, zwane inaczej makrominerałami, makroskładnikami lub pierwiastkami głównymi, które są obecnie w każdym środowisku. W przypadku ciała człowieka, są to substancje, których zapotrzebowanie wynosi więcej niż 100 mg na dobę. To makroelementów zalicza się następujące związki: fosfor, wapń, magnez, chlor, sód, potas, a także tak zwane pierwiastki biogenne - węgiel, wodór, tlen, azot, fosfor, siarkę.

Z kolei mikroelementy, czyli mikrominerały, mikroskładniki lub pierwiastki śladowe, są związkami chemicznymi, które występują w naszych organizmach w bardzo niewielkich ilościach. U ludzi mikrominerały stanowią od 0,01 do 0,00001% masy suchej ciała. Z kolei zapotrzebowanie na nie wynosi mniej niż 100 mg na dobę. Do mikroelementów możemy zaliczyć takie pierwiastki, jak: żelazo, selen, mangan, jod, molibden, cynk, miedź, cynk, fluor, kobalt, bor, brom, arsen, nikiel, wanad, czy wolfram.

Niekiedy do opisu składników mineralnych niezbędnych organizmowi ludzkiemu dodaje się tak zwane ultraelementy, które są obecne w ludzkim ciele w niezwykle małych ilościach. Chodzi tutaj o złoto, srebro, platynę oraz selen.

Znaczenie mikro- i makroelementów dla funkcjonowania organizmu

Co z pewnością bardzo ważne dla osób dbających o nienaganną sylwetkę, składniki mineralne są odpowiedzialne za prawidłowy przebieg procesów metabolicznych. Ich obecność jest również wymagana w przypadku transportowania składników odżywczych, w trakcie produkcji oraz odbudowy jąder komórkowych oraz w syntezie niektórych z witamin. Co bardzo ważne, te składniki pełnią istotną funkcję aktywującą sporo reakcji biochemicznych. Ponadto angażują do pracy wiele enzymów, chociażby protein, dzięki którym wspomniane wyżej reakcje w ogóle mogą zachodzić (spełniają się wtedy jako tak zwane koenzymy). Jeśli danego składnika mineralnego w organizmie zabraknie, enzymy nie mogą zostać aktywowane, a co za tym idzie, stają się bezużyteczne.

Niektóre mikro- i makroelementy pełnią również istotną rolę w funkcjonowaniu naszego układu odpornościowego. Oznacza to, że gdyby ich zabrakło, nie moglibyśmy bronić się przed wszelkiego rodzaju bakteriami, wirusami oraz grzybami. Dodatkowo niektóre z pierwiastków głównych i śladowych są odpowiedzialne za neutralizację wolnych rodników.

Jak zapewnić sobie ochronę?

Ważne jest, abyśmy zapamiętali, że ludzki organizm nie jest zdolny do samodzielnego wytwarzania mikro- oraz makroelementów. Z tego powodu jedyną możliwością ich dostarczenia jest odpowiednia dieta. Jeśli posiłki, które spożywamy, są ubogie w te składniki, możemy spowodować ich niedobory. Objawy niewystarczającej ilości mikro – i makroelementów to między innymi: zmęczenie, bóle głowy, rozdrażnienie, pogorszenie samopoczucia, zmiany w wyglądzie płytki paznokcia, a także zwiększenie skłonności do częstego zapadania na różnego rodzaju choroby.

Komponując posiłki musimy pamiętać, że obecność pierwiastków głównych oraz śladowych jest równie ważna jak zapewnienie sobie odpowiedniej porcji witamin. Można również stwierdzić, że w przypadku prawidłowego przebiegu procesów metabolicznych, są one o wiele bardziej istotne niż witaminy, bowiem są konieczne do budowania również własnych struktur (takich jak chociażby tkanka kostna), stanowią składowe płynów ustrojowych, a także związków wysokoenergetycznych. Regulują pracę poszczególnych narządów, jednocześnie pomagając w zachowaniu homeostazy (równowagi środowiskowej), czyli regulowania ciśnienia wewnątrzkomórkowego lub równowagi kwasowo-zasadowej.

W przypadku, kiedy nie jesteśmy pewni, czy dostarczamy swojemu organizmowi odpowiednie dawki tychże składników, możemy wykonać odpowiednie badanie krwi. Kiedy jego wyniki wykażą niedobory, należy zmienić dietę tak, aby być pewnym, iż wszystkie niezbędne składniki znajdują się w naszych posiłkach. Innym sposobem jest uzupełnienie diety o preparaty zawierające optymalne dawki mikro – i makroelementów. Są one dostępne zarówno w postaci chociażby tabletek do połykania, pastylek do rozpuszczania, a także w formie płynnej.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.