Znaczenie i rola prawidłowego nawodnienia organizmu

Znaczenie i rola prawidłowego nawodnienia organizmu [1]
Znaczenie i rola prawidłowego nawodnienia organizmu [2]
Znaczenie i rola prawidłowego nawodnienia organizmu [3]
Znaczenie i rola prawidłowego nawodnienia organizmu [4]
Znaczenie i rola prawidłowego nawodnienia organizmu [5]

Człowiek składa się w ok. 70% z wody. Każdy z nas w swoim organizmie posiada naprawdę dużą ilość tej substancji, która wpływa na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Woda odgrywa ogromną rolę - reguluje wiele procesów życiowych i pozwala organizmom przeżyć. Dlatego też odpowiednie nawadnianie organizmu jest kluczowym działaniem, jeśli chce się utrzymać dobrą kondycję i być wolnym od chorób.

Znaczenie wody w ludzkim organizmie

Woda utrzymuje odpowiednią temperaturę ciała, nie pozwala na przegrzanie się. Dlatego też ludzie się pocą, w ten sposób organizm się ochładza oraz usuwa szkodliwe substancje. Usuwanie toksyn także jest nierozerwalnie związane z wodą, to właśnie pod jej postacią (potu i moczu) szkodliwe substancje są wydalane z organizmu. Ich pozostanie wewnątrz ciała stanowiłoby ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia.

Woda jest niezbędna do przeprowadzania procesu trawienia. Ułatwia ona formowanie cząstek pokarmu oraz wspomaga pracę enzymów trawiennych. Woda jest również składnikiem osocza, które transportuje cząstki niezbędne do funkcjonowania komórek (białka, składniki odżywcze, elektrolity).

Równie ważnym zadaniem wody jest ciągłe zwilżanie i ochrona niektórych narządów, jak np. gałek ocznych czy mózgu.

Jakość wody

Jakość wody musi stać na najwyższym poziomie. Woda brudna i zanieczyszczona jest siedliskiem bakterii, które wyrządzają ogromne szkody w ludzkim organizmie.

Istotne jest to, by pochodziła ona ze sprawdzonych źródeł (woda butelkowana), była czysta oraz dobrze, by była przegotowana. Eliminuje to obecność szkodliwych bakterii w płynie. Jednak nie zawsze istnieje możliwość posiadania takiej wody. Dlatego warto mieć w domu dzbanki z filtrem, które umożliwiają usunięcie z wody szkodliwych elementów. Jest to świetne, tanie i proste urządzenie - wystarczy założyć filtr i wlać do dzbanka wodę. Należy jednak pamiętać o tym, że filtry trzeba regularnie wymieniać oraz utrzymywać założony filtr ciągle pod wodą, by nie zaczęły tworzyć się w nim grzyby.

W przypadku bardziej wymagających sytuacji (np. długiego przebywania poza domem w ramach biwaku) warto zaopatrzyć się w butelki do wody z filtrem. Jest to coraz bardziej popularny wynalazek, który pozwala na czerpanie wody ze źródeł (oczywiście czystych) oraz na ich natychmiastowe przefiltrowanie. W wyniku tego działania nie trzeba będzie się martwić o możliwość zarażenia niebezpiecznymi bakteriami. Oczywiście i w tym przypadku filtr należy regularnie zmieniać.

O bidonach również warto pamiętać - zabranie ze sobą w podróż czystej, butelkowanej wody jest koniecznością, a bidony tworzą ją jeszcze wygodniejszą.

Znaczenie wody w organizmie jest ogromne - bez niej żadne stworzenie nie może przetrwać. Dlatego też należy dbać o prawidłowe nawodnienie organizmu.

Pomimo intensywnego trybu życia, nie należy zapominać o regularnym piciu wody, która pochodzi ze sprawdzonego źródła.

Należy także zwracać uwagę na warunki atmosferyczne - w cieplejsze dni wody potrzeba więcej. Również w przypadku zwiększonego wysiłku fizycznego trzeba pamiętać o zwiększonej ilości przyjmowanej wody.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.