Antykoncepcja bez recepty

Antykoncepcja bez recepty [1]
Antykoncepcja bez recepty [2]
Antykoncepcja bez recepty [3]
Antykoncepcja bez recepty [4]
Antykoncepcja bez recepty [5]

Antykoncepcja dopochwowa, domaciczna - rozróżniamy kilka rodzajów takiej ogólnodostępnej antykoncepcji. Pierwszy z nich to globulki dopochwowe, które umieszczane są w pochwie na kilkanaście minut przed stosunkiem płciowym, a ich działanie ogranicza się jedynie do działania plemnikobójczego. Czas działania to mniej więcej godzina. Drugim są krążki dopochwowe, które umieszcza się w pochwie pierwszego dnia miesiączkowania i mogą pozostać w niej przez 3 tygodnie, po czym należy zrobić 7-dniową przerwę. Jest rodzajem antykoncepcji hormonalnej. Trzeci to prezerwatywy dla kobiet, których jeden z końców znajduje się wewnątrz pochwy i obejmuje szyjkę macicy, drugi zaś wystaje na zewnątrz pochwy. Samo jej zakładanie nie należy do najłatwiejszych. Ponadto zawsze występuje ryzyko jej wypadnięcia lub umiejscowienia członka między prezerwatywą a ścianką pochwy. Zaletami z pewnością są ochrona przed chorobami przenoszonymi drogą płciową i brak skutków ubocznych. Czwarty rodzaj tej antykoncepcji to wkładki domaciczne (tzw. spirale). Wykonane z plastiku i miedzi oraz srebra są rodzajem antykoncepcji, która zależnie od typu ma działanie plemnikobójcze lub ogranicza możliwość prawidłowego zagnieżdżenia się zarodka (jeśli doszło do zapłodnienia) albo wydziela hormony ograniczające ruchliwość plemników poprzez zagęszczenie śluzu. Spirala powinna być założona przez lekarza lub położną i może znajdować się wewnątrz macicy nawet kilka lat. Stosowanie spirali niesie ze sobą, także kilka zagrożeń.

Plastry antykoncepcyjne - metoda antykoncepcji hormonalnej zbliżona do tabletek antykoncepcyjnych. Środek antykoncepcyjny umiejscowiony pod plastrem dostaje się do krwi bezpośrednio przez skórę. Takie rozwiązanie pozwala chronić wątrobę.

Preparaty plemnikobójcze - kremy, maści i żele, które ograniczają się do działania plemnikobójczego. Tworzą nieprzyjazne plemnikom środowisko wewnątrz pochwy.

Tabletki antykoncepcyjne - są to tabletki hormonalne. Tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe, zwane minipigułkami, zawierają jeden hormon - gestagen, który zagęszcza śluz szyjki macicy, co utrudnia plemnikom poruszanie się. Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe zawierają dwa hormony: estrogen i gestagen, które poza ww. zagęszczeniem śluzu prowadzą do zahamowania owulacji oraz zmian w budowie błony śluzowej, utrudniając zagnieżdżenie się zarodka(jeśli doszło do zapłodnienia). Ten rodzaj tabletek dodatkowo można podzielić ze względu na różną zawartość wcześniej wymienionych hormonów i tak rozróżniamy: tabletki jednofazowe, tabletki dwufazowe oraz tabletki trójfazowe. Tabletki antykoncepcyjne awaryjne (tzw. pigułki dzień po) opóźniają proces owulacji, zagęszczają śluz w szyjce macicy oraz utrudniają zagnieżdżenie zarodka (jeśli doszło do zapłodnienia). Metoda ta jest od niedawna dostępna w naszym kraju i wciąż budzi wiele kontrowersji. Do jej zakupienia formalnie niezbędna jest recepta od dowolnego lekarza (nie tylko ginekologa).


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.