Zapalenie pochwy – częsta kobieca dolegliwość

Zapalenie pochwy – częsta kobieca dolegliwość [1]
Zapalenie pochwy – częsta kobieca dolegliwość [2]
Zapalenie pochwy – częsta kobieca dolegliwość [3]
Zapalenie pochwy – częsta kobieca dolegliwość [4]
Zapalenie pochwy – częsta kobieca dolegliwość [5]

Kobiece infekcje intymne to temat stary jak świat. Kobiety borykają się z nim od wieków. Niegdyś radziły sobie przy pomocy ziół i... zsiadłego mleka. Dziś wiemy, że są prostsze sposoby na radzenie sobie ze stanem zapalnym pochwy.

Żeby zwalczyć chorobę, trzeba poznać jej przyczynę. Stan zapalny w pochwie może mieć różne źródła. Wbrew pozorom to nie bogate życie seksualne jest najczęstszym zagrożeniem dla kobiet.

Prawidłowe pH pochwy wynosi od 3,5 do 4,5. Kiedy wzrasta, rośnie ryzyko wystąpienia stanu zapalnego. Dzieje się tak dlatego, że wraz ze wzrostem pH spada ilość pałeczek bakterii kwasu mlekowego, rozwijają się grzyby i bakterie.

Zaburzenie równowagi flory bakteryjnej pochwy może nastąpić z wielu powodów. Najpopularniejszą jest antybiotykoterapia. Antybiotyk zwalcza wszystkie bakterie, zarówno te złe – chorobotwórcze, jak i te dobre. Jest to trochę błędne koło, dlatego przyjmując antybiotyki, trzeba równolegle przyjmować probiotyk. Jeśli kobieta ma skłonność do nawracających stanów zapalnych pochwy, powinna sięgnąć nie tylko po probiotyki doustne, ale także dopochwowe. Więcej na ten temat można przeczytać na portalu kobiecosc.info.

Do zakażenia pochwy może dojść także w miejscach publicznych, na basenie, w saunie, jacuzzi, a nawet w publicznej toalecie. Dobrym zwyczajem jest korzystanie z jednorazowych nakładek na sedes, jeśli musimy korzystać z toalety w miejscu publicznym. A skoro już jesteśmy przy toalecie, warto wspomnieć, że kolorowy, perfumowany papier toaletowy może być uczulający i w efekcie także powodować stany zapalne miejsc intymnych. Rozsądniej jest używać białego lub tradycyjnego, szarego papieru toaletowego.

Także nieprawidłowe dbanie o higienę intymną może doprowadzić do stanu zapalnego w okolicach miejsc intymnych. Przy czym nieprawidłowe oznacza nie tylko niemyte lub myte zbyt rzadko. Także obsesyjne podmywanie się po każdym wyjściu z ubikacji prowadzi do zaburzenia równowagi bakteryjnej pochwy. Do mycia krocza trzeba używać płynów i żeli do higieny intymnej. Popularne żele pod prysznic, płyny do kąpieli i mydło nie zapewnią prawidłowego pH pochwy. Należy także z rozsądkiem używać dezodorantów intymnych i jednorazowych nawilżanych chusteczek. Takie rozwiązania dobre są w przypadku niemożności umycia się, np. w podróży.

Najczęstszym objawem stanu zapalnego pochwy są upławy. Jednak warto wiedzieć, że nie każda wydzielina z pochwy zwiastuje problemy. Bezbarwny i bezwonny śluz może oznaczać także dni płodne. Aby upewnić się, czy faktycznie kobieta ma dni płodne, można wykorzystać kalkulator dni płodnych.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.