Wyposażenie i dodatki

Głębokość szafy – na ile jest ważna?

Szafa Komandor

Szafy to wyjątkowe meble. Jeżeli nie wierzycie, to zapytajcie dzieci. One z pewnością Was uświadomią, jak wielki potencjał drzemie czeluściach szaf. Możecie też przypomnieć sobie czasy, gdy sami byliście młodzi, a odmęty szaf były niejednokrotnie najlepszymi miejscami do ukrycia się podczas zabawy w chowanego. Mając to na uwadze, porozmawiajmy o szafach.

Jedna szafa - wiele korzyści

Nie tylko dzieci doceniają szafy. Dorośli również znają ich wartość. Odpowiednio dobrana szafa stanowi podstawę do zachowania ładu i porządku w domu. Chociaż łatwo to przeoczyć, to warto podkreślić, że dzięki odpowiednio zagospodarowanej szafie można otrzymać wiele profitów.

Wspomniany zysk to przede wszystkim oszczędność czasu. Kto w końcu zliczy godziny spędzone na poszukiwaniu zagubionych elementów garderoby? Co więcej, odpowiednie miejsce do przechowywania ubrań, pozwoli zachować ich nienaganny wygląd i tym samym zwolni nas z konieczności m.in. prasowania czy zbyt częstego czyszczenia. Tym samym obok oszczędności czasu pojawią się dodatkowe korzyści, które w miarę upływu czasu mogą kumulować się znacznych wartości.

Szafa na miarę potrzeb i możliwości

Jak się jednak okazuje, aby szafa spełniała swoje podstawowe funkcje, koniecznym jest odpowiednie zaplanowanie wielu szczegółów, już na etapie wyboru konkretnego rozwiązania. Dlatego, decydując się na zakup danej szafy, dobrze jest znać przyszłe potrzeby i wymagania, jakim ten mebel będzie musiał sprostać.

Obok takich cech jak styl, w jakim jest wykonana szafa i związany z nim materiał użyty do jej konstrukcji, niezwykle ważne są wymiary szafy. Tak jak w przypadku większości innych mebli, na początku określamy długość, szerokość oraz głębokość szafy. I tu warto się na chwilę zatrzymać, ponieważ to właśnie ten ostatni parametr może budzić największe kontrowersje.

Głębokość szafy i jej drugie dno

Jak ważna jest głębokość szafy? Mówiąc wprost jest kluczowa przy wyborze tego typu mebla. Warto jednak uświadomić sobie, że pod hasłem “głębokość szafy”, kryją się dwa różne pojęcia.

Pierwszym z nich jest wymiar jaki będzie zajmować sama szafa. Innymi słowy jest to głębokość mebla liczona po zewnętrznej krawędzi. Określa ona ilość miejsca jaka będzie potrzebna do ustawienia szafy i jest szczególnie ważna w przypadku szaf do zabudowy.

Drugim ze wspomnianych wymiarów jest głębokość wnętrza szafy. To właśnie ten parametr wpływa na jej pojemność i decyduje o funkcjonalności samego mebla.

Głębokość wnętrza szafy

O ile zewnętrzne wymiary szafy w naturalny sposób determinują wymiary wewnętrzne, o tyle głębokość wnętrza szafy ma kluczowy wpływ na charakter samej szafy.

Przede wszystkim określa ona to, czy w szafie będą mogły być umieszczone wieszaki. Aby było to możliwe, głębokość wnętrza szafy musi wynosić przynajmniej 55 cm. Poniżej tej wartości, w szafie zmieszczą się jedynie półki, na których będzie można układać rzeczy.

To, jak głębokie może być wnętrze szafy, wpływa równie na możliwość montażu danego typu drzwi. Klasyczne drzwi uchylne nie zmniejszają głębokości użytkowej szafy, natomiast trzeba pamiętać o zapewnieniu odpowiedniej przestrzeni do ich swobodnego otwierania. Drzwi przesuwne wymagają natomiast zamontowania szyny, która odejmie od głębokości szafy kilka cennych centymetrów.

Na koniec warto dodać, że głębokość szafy wpływa również oraz ilość dodatkowych akcesoriów. Im szafa jest płytsza, tym więcej wysiłku należy włożyć w optymalizację zagospodarowania przestrzeni. Niezależnie od potrzeb, zakup nowej szafy warto rozpocząć od wizyty na stronie https://www.komandor.pl.

To właśnie tam odnaleźć można bogaty wybór zarówno szaf, jak dedykowanych im akcesoriów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *