Dla pacjenta

Leczenie online, czyli jak umówić wizytę i zdobyć receptę przez internet

Recepta online

Recepta online na dobre zastąpiła tradycyjne druki, które zanosiliśmy do apteki. E-recepty na dany lek są wygodniejsze zwłaszcza dla osób, które aktywnie wykorzystują internetowe konto pacjenta. Jak współcześnie leczyć się bez wychodzenia z domu?

Receptę online możemy zrealizować z każdej aptece. Wystawianie recept zmieniło się na przestrzeni ostatnich lat, wobec czego zwiększyły się także możliwości diagnostyki i leczenia. Dziś aby otrzymać receptę nie trzeba ruszać się z łóżka, a w sieci nie brakuje konsultacji online z lekarzami. Czym jest e-recepta i jak umówić konsultację lekarską w internecie?

Recepta online – jak działa?

Większość z nas zna bardzo dobrze tradycyjne druki, gdzie zazwyczaj niezbyt czytelnym pismem lekarz zapisywał odpowiednie dla pacjenta lekarstwa. Czasami można było odnieść wrażenie, że jedynie farmaceuta w aptece potrafi odczytać treść recepty, którą wystawia lekarz rodzinny. Obecnie każda apteka w Polsce zobowiązana jest do obsługi recept online. Wystarczy jedynie podanie numeru pesel oraz numeru recepty, aby otrzymać zapisany lek.

To spore ułatwienie np. dla członków rodzin, którzy pomagają osobom starszym. W przypadku pogorszenia stanu zdrowia, bliski może udać się do apteki, podać numer pesel i kod recepty, aby odebrać leki. Nie musi wiedzieć nawet o jaką nazwę leku chodzi, gdyż wszystko widoczne jest w systemie, w formie elektronicznej.

Czas realizacji recepty również się skrócił, ponieważ od momentu wystawienia e-recepty w gabinecie lekarskim do czasu przed wykupieniem leku może minąć niemal tylko chwila. Wszystko będzie również widoczne w internetowym koncie pacjenta, a recepta online może być zrealizowana w dowolnej aptece. E-recepta to krok w przyszłość, gdzie każdy możne szybiej otrzymać potrzebne leki. Wystawienie e-recepty jest szybkie i proste zarówno dla lekarza, jak i osób, które otrzymują przepisane leki.

Konsultacja lekarska online

Wraz z możliwością wystawienia e-recepty, pojawiła się również możliwość przeprowadzenia konsultacji medycznej przez internet. Sieć stwarza dziś ogromne możliwości, w tym także w takich aspektach jak konsultacja lekarska. W wielu przypadkach do postawienia diagnozy niepotrzebne jest zaglądanie do gardła czy przeprowadzanie szczegółowych badań, a jedynie wywiad z pacjentem.

Taką specjalizacją jest np. psychiatra. Można w tym przypadku przeprowadzić konsultację telefoniczną, a przy tym bazować na dotychczasowej dokumentacji medycznej. Pacjent e-receptę otrzyma bez konieczności wychodzenia z własnego domu.

Prostsze jest również uzyskanie recepty w sytuacjach niespodziewanych, a przy tym pilnych. Przykładem, kiedy można mówić o wyjątkowych przypadkach jest antykoncepcja awaryjna, gdzie najważniejszy jest wywiad lekarski, a nie stan zdrowia pacjentki. Tabletki antykoncepcyjne to zresztą dobry przykład tego, jak niektóre leki stałe można uzyskać bez konieczności wizyty u lekarzy specjalistów. E-receptą można rozwiązać sporo kwestii związanych z kolejkami w przychodniach oraz szpitalach.

Więcej możliwości dzięki elektronicznym receptom i wizytom online

Recepty online wydatnie przyczyniły się do rozwoju oferty medycznej w Polsce. Łatwiej uzyskać zarówno leki przyjmowane regularnie, jak i w sytuacjach awaryjnych. E-recepta online pomogła również przyspieszyć cały proces oraz zmniejszyć ryzyko błędów na etapie realizacji.

Poprawiła się również transparentność całego systemu zdrowotnego w kraju. Wraz z pojawieniem się kolejnych możliwości, coraz więcej specjalistów będzie oferować konsultacje przez internet, co z kolei powinno przełożyć się na krótsze kolejki do specjalistów stacjonarnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *