Od czasu wybuchu pandemii nasz świat stanął na głowie pod wieloma względami. Liczne zmiany okazały się tymczasowe, natomiast inne zagoszczą w naszym życiu na wiele lat. Jedną z tych długotrwałych będzie na pewno zmiana modelu pracy. Coraz więcej osób pracuje zdalnie i w najbliższych latach możemy się spodziewać dalszego wzrostu tego trendu. Podpowiadamy jak zadbać o dobre warunki pracy w domowej przestrzeni, zwracając uwagę na różnorodne czynniki: od wydzielenia życia prywatnego i zawodowego po ergonomiczne, nieoczywiste wyposażenie stanowiska pracy: fotele czy biurka gamingowe.
Osobna przestrzeń do pracy
Znalazłeś się w konieczności pracy z domu? A może zawsze chciałeś tak pracować i wreszcie nadarzyła się ku temu okazja? Niezależnie od tego jakie masz podejście do pracy zdalnej, to wykonując ją warto pamiętać o podstawowej zasadzie: rozdzielenia przestrzeni do pracy od przestrzeni domowej. Mówiąc o przestrzeni mamy na myśli nie tylko konkretną lokalizacje w Twoim mieszkaniu czy domu, ale też czas, a nawet mentalność.
Specjalne miejsce do pracy w domu, czy to przy biurku, czy nawet stole pomaga uporządkować nie tylko przedmioty, ale też myśli. Staraj się myśleć o tematach zawodowych przebywając w swoim „mini biurze”, zaś opuszczając je, wracaj mentalnie do życia prywatnego. To ważne, aby nie dopuścić do całkowitego pomieszania tych dwóch światów, a wydzielenie fizycznej lokacji do pracy w domu na pewno to ułatwia. Jeśli mieszkasz np. w kawalerce i nie masz takiej możliwości, to spróbuj innych tricków np. zmiany stroju do pracy.
Pracując zdalnie łatwo wpaść w pułapkę pracy w nieregularnych godzinach. Do pewnej granicy jest to zaleta związana z elastycznością, ale łatwo niechcący te granicę przekroczyć i zajść za daleko. Staraj się ułożyć harmonogram dnia tak, aby czas na pracę nie mieszał się zanadto z czasem prywatnym. Jeśli pracujesz, to skup się na pracy, a jeśli zdecydowałeś, że czas na zajęcia prywatne, to nie dopuszczaj do siebie tematów zawodowych. Jeśli obie dziedziny połączą się za bardzo, to szybko zorientujesz się, że tak naprawdę jesteś w pracy 24/7 i Twoja głowa nigdy jej nie opuszcza.
Cisza i spokój
Jeśli podczas naszej pracy w domu przebywają też inni domownicy, to warto wypracować z nimi system wzajemnego zrozumienia dla obowiązków. Większość z nas do pracy potrzebuje ciszy i spokoju, a w warunkach domowych czekają na nas różne zagrożenia. Oprócz porozumienia z domownikami, warto pilnować też własnych nawyków, np. nie włączać telewizora, ani innych sprzętów, które mogą nas rozpraszać.
Ergonomia stanowiska
Ergonomia to szerokie pojęcie, które dla każdego z nas będzie w praktyce oznaczało coś nieco innego. Jeśli wiemy, że najbliższe tygodnie, czy nawet miesiące będziemy pracować z domu, to warto przemyśleć podstawowe aspekty związane z ergonomią. Praca w złych warunkach przez tyle godzin tygodniowo na pewno po czasie przyniesie negatywne skutki. Co zrobić, aby tego uniknąć?
Zadbajmy o odpowiednie oświetlenie. W miarę możliwości wybierzmy na miejsce do pracy taki punkt mieszkania, który jest dobrze oświetlony światłem dziennym, ale jednocześnie słońce nie będzie nas bezpośrednio razić w oczy, ani świecić w ekran. Gdy światła dziennego brakuje, wspomóżmy się rozproszonym, delikatnym światłem sztucznym, które nie będzie nas męczyło.
Drugi kluczowy aspekt to odpowiednie meble oraz higiena samej pracy. Pamiętajmy, aby przy pracy siedzącej robić od czasu do czasu przerwy, chociaż na 5 min i poświęcić je na rozciągnięcie mięśni i zmienienie pozycji. Wstańmy od biurka, przejdźmy się, a najlepiej przewietrzmy na dworze – pomoże to zachować koncentracje przez dłuższy czas.
Funkcjonalne meble
Wybierając meble do pracy w domu, warto uwzględnić nie tylko ich estetykę, ale też funkcjonalność i ergonomie. Dobre biurka i fotele będą zawierały liczne rozwiązania wspierające wygodną, nawet długotrwałą pracę. W przypadku fotela oprócz jakościowych materiałów będą to przede wszystkim możliwości regulacji: podłokietników, wysokości siedziska, kąta pochylania oparcia. Przydatna może być też funkcja bujania. Wybierając biurko do pracy zdalnej warto zainteresować się biurkami dla graczy. Duży wybór takich biurek oferuje producent Huzaro. Są one stworzone do wielogodzinnego użytkowania i zawierają liczne ergonomiczne rozwiązania: nadstawki na monitor, uchwyty na kubki, słuchawki, wloty na przewody, a nawet elektryczną regulacje wysokości blatu. Zaletą wartą podkreślenia jest też wytrzymałość – meble te są z reguły solidnie wykonane i spokojnie zniosą wszystkie obciążenia wynikające z codziennego użytkowania. Biurka gamingowe pozwalają więc nie tylko na realizacje swojego hobby do gier, ale też na komfortową pracę, nawet po wiele godzin dziennie.