Seniorzy

Akcesoria ułatwiające opiekę nad osobami starszymi

Akcesoria ułatwiające opiekę nad osobami starszymi

Wraz z wiekiem u ludzi pojawiają się różne ograniczenia sprawnościowe, czy to związane z ruchem, czy z poszczególnymi zmysłami. Osoby starsze dużo częściej niż młode chorują na choroby przewlekłe i wymagają stałej opieki. W takiej sytuacji należy przeorganizować przestrzeń domową oraz przystosować poszczególne pomieszczenia w taki sposób, aby ułatwić osobie starszej codzienne funkcjonowanie oraz wspomóc opiekuna w jego zadaniach. Istnieje kilka bardzo przydatnych urządzeń, które w znaczący sposób mogą podnieść komfort życia osoby starszej.

Akcesoria do przyjmowania leków

Osoby starsze niejednokrotnie przyjmują bardzo dużo różnych leków związanych z kilkoma przewlekłymi chorobami. Jest to duże utrudnienie, ponieważ pora przyjmowania leków może się znacząco różnić (jeden lek pół godziny przed posiłkiem, jeden w trakcie, reszta po posiłku itp.). A jeśli do tego pojawiają się problemy z pamięcią, może się okazać, że osoba starsza kilkukrotnie zapomni o zażyciu tabletek, np. na nadciśnienie tętnicze, co może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Poza tym wyciskanie tabletek kilka razy dziennie wymaga precyzji, jest męczące i zabiera dużo czasu. Właśnie dlatego warto kupić pojemniki na leki. Są na nich wyszczególnione wszystkie dni tygodnia, a w bardziej rozbudowanych wersjach pojawia się też podział na porę dnia. Dzięki temu osoba starsza lub opiekun może raz w tygodniu rozłożyć leki na cały tydzień.

Jeśli z jakiejś przyczyny osoba starsza bierze tylko część tabletki jakiegoś leku, to warto zaopatrzyć się w gilotynę do tabletek, która znacząco ułatwia podzielenie. Przekrojona w ten sposób tabletka dużo rzadziej się kruszy, co również nie jest bez znaczenia w perspektywie przyjmowania określonej dawki leku.

Artykuły łazienkowe dla osób starszych

Miejscem szczególnie uciążliwym dla osoby starszej jest łazienka. Wysoka krawędź wanny utrudnia wchodzenie i wychodzenie. Kafelki, a nawet niektóre dywaniki łazienkowe to prosta droga do poślizgnięcia się (podobnie jak prysznic), a muszla klozetowa jest zdecydowanie zbyt nisko, aby można było na niej swobodnie usiąść i bez problemu z niej wstać. Na szczęście tutaj również przychodzą z pomocą liczne akcesoria.

W łazience sprawdzą się uchwyty łazienkowe przymocowane do ścian w kluczowych miejscach – przy klozecie, wannie, prysznicu itp. W ten sposób osoba starsza może samodzielnie poruszać się po łazience, nawet przy dużych ograniczeniach ruchowych.

Dla osób poruszających się samodzielnie, chociaż w ograniczonym zakresie, przygotowano specjalne akcesoria łazienkowe, np. podwyższające nakładki na sedes. Dzięki temu osoba starsza nie musi tak nisko kucać, aby załatwić swoje potrzeby. Jeśli tylko jest taka możliwość, to warto zaopatrzyć się w krzesło sanitarne, które oprócz wyższego siedziska ma również podpórki ułatwiające wstawanie.

Jeśli w łazience osoby starszej znajduje się wanna, to oprócz niezbędnych uchwytów umożliwiających bezpieczne przemieszczanie się między wanną i podłogą, można zamontować specjalne schodki. Warto też kupić transfery na wannę (sprawdzą się również pod prysznicem). Transfer może przyjąć formę nasadki, ławki lub krzesła. Nie bez znaczenia jest również położenie na ziemi maty antypoślizgowej.

Artykuły higieniczne dla osób leżących

Jeśli osoba starsza jest osobą leżącą, to warto zaopatrzyć się w szereg artykułów higienicznych, które ułatwią codzienną pielęgnację. Doskonale sprawdzą się chusteczki nawilżane do mycia. Pozwolą zachować czystość i higienę, mimo unieruchomienia w łóżku.

Osoby leżące muszą przywyknąć do myśli, że nie będą mogły pójść do łazienki za każdym razem, gdy poczują taką potrzebę. Im szybciej przyzwyczają się do kaczki lub basenu, tym lepiej dla nich oraz dla opiekuna.

W sklepach można dostać zestawy do mycia głowy dla osób leżących. Nie zawsze jednak jest miejsce, żeby rozłożyć takie urządzenie, więc w ramach alternatywy na rynku są dostępne czepki do mycia głowy bez wody.

Jeśli w domu znajduje się wózek inwalidzki lub osoba na tyle silna, żeby przenieść chorego, to w miarę możliwości warto przygotowywać jej kąpiel lub pomóc w umyciu się pod prysznicem. W takiej sytuacji opiekun nie powinien zapomnieć o rękawiczkach.

Inne akcesoria

Kule są coraz częściej zastępowane przez balkoniki, które są dużo stabilniejsze oraz zdecydowanie lżejsze dzięki wykonaniu z aluminium. Jeśli osoba starsza przemieszcza się, wykorzystując balkonik, to należy się upewnić, że może się przy nim sprawnie poruszać po całym domu. Warto sprawdzić, czy podpórka nie haczy o klamki lub nie jest szersza niż framuga drzwi. Na to samo trzeba zwrócić uwagę w przypadku wózka inwalidzkiego. Tutaj ryzyko utknięcia w przejściu jest znacznie większe, więc niewykluczone, że trzeba będzie dostosować cały dom do szerokości wózka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *