Nieruchomości i finanse

Od kiedy można rozliczyć e-PIT?

e-PIT

Od kiedy można rozliczyć PIT?

Roczne rozliczenia podatkowe są obowiązkiem każdego polskiego obywatela. Najczęściej składanym zeznaniem podatkowym jest PIT-37, dotyczący przede wszystkim osób zatrudnianych na umowach o pracę oraz niektórych przedsiębiorców. Najważniejszymi datami dla e PIT 2022 są ostateczne terminy składania poszczególnych deklaracji. Tyczy się to przede wszystkim mniej typowych oświadczeń, jak PIT 8c, dotychczas rozliczanych w innych terminach, niż te najpopularniejsze. Niektórzy jednak chcą zadbać o swój obywatelski obowiązek odpowiednio wcześnie i nie zostawiać wszystkiego na ostatnią chwilę. Co mogą w takim razie zrobić i kiedy mogą złożyć mój e PIT przez Internet lub we właściwym urzędzie skarbowym?

Od kiedy można rozliczyć e-PIT

Wszystko o terminach składania twój e-PIT 2022

Chociaż do ministerstwa finansów najczęściej wpływają zapytania o to, do kiedy PIT-37 należy rozliczyć w przyszłym roku, aby nie zostać ukaranym przez urząd skarbowy, pojawiają się też bardziej podstawowe pytania o e-PIT – co to i w jaki sposób należy z nim postępować. W tym względzie przyszły rok 2023 nie będzie różnił się wiele od poprzednich. Dotychczas ostatecznym terminem rozliczenia podstawowego PIT-u był ostatni dzień kwietnia następnego roku. W 2023 roku dzień ten przypada dopiero 2 maja z tego względu, że jest to pierwszy wolny dzień roboczy po 30 kwietnia.

Nie każdy jednak chce odkładać swoje rozliczenia podatkowe do ostatniej chwili. W czasach, kiedy nie istniał jeszcze e-urząd skarbowy, PIT był składany bezpośrednio w urzędzie, ostatnie dni związane były z ogromnymi kolejkami, by dopełnić formalności. Jeśli jesteś w gronie osób, które wolą mieć wszystko z głowy jak najszybciej, musisz znać nieco inny termin. Chodzi o termin, od kiedy można składać ePIT, czyli elektroniczną wersję tradycyjnego, papierowego dokumentu.

E PITy online – terminy

Dla każdego rodzaju PIT-a można spodziewać się innego terminu składania deklaracji oraz innych terminów dostępności e PIT – logowanie do swojego profilu w tej kwestii ma bowiem swoje sztywno określone ramy czasowe.

Terminarz ePIT gov pl uwzględnia przede wszystkim ostateczne dat składania deklaracji podatkowych. Zgodnie z nimi trzeba pamiętać, aby złożyć PIT-2 oraz PIT-3 do dnia 10.012023 roku, PIT-6 do dnia 20.01.2023 roku, a do końca stycznia, czyli do 31.01.2023 roku takie deklaracje, jak: PIT-11, PIT 8c, PIT4R, PIT 8AR, IFT-1R, PIT R oraz PIT40A. PIT 16A musi zostać złożony do dnia 16.02.2023 roku, oraz najważniejsze – do dnia 02.05.2023 roku trzeba ostatecznie złożyć deklaracje PIT 28,PIT 36, PIT 36L, PIT 37 PIT 38 oraz PIT 39.

Znacznym ułatwieniem w przyszłym roku mają być e PITy 2023, czyli tak jak obecnie, możliwość złożenia deklaracji za pomocą Internetu – bez stania w kolejkach oraz bez tracenia czasu na wizytę w urzędzie skarbowym. Dokument można uzupełnić samodzielnie na podstawie otrzymanego od pracodawcy PIT 11.

E-PITy online terminy

Ministerstwo finansów e PIT pozwala składać za pomocą założonego profilu i opcji „Twój ePIT”. To rozwiązanie bezpieczne, wygodne i przede wszystkim – jak dotąd – sprawdzające się bez zastrzeżeń. Co trzeba wiedzieć o opcji udostępnionej przez Ministerstwo?

Łatwe e-PITy: logowane i wypełnienie formularza

Faktycznie można powiedzieć, że zarówno do opcji e-PITy logowanie, jak i poruszanie się po całym serwisie jest bajecznie proste, a czytelne podpowiedzi i samouzupełniające się niektóre pola znacznie ułatwiają cały proces i skracają jego czas do absolutnego minimum.

Jeśli chodzi o czas, kiedy e PITy online są dostępne dla obywateli, ministerstwo podaje jedną datę: 15.02.2023. Oznacza to, że w terminie między 15.02.2023 a 2.05.2023 możesz swobodnie samodzielnie wypełnić oświadczenie i wysłać go za pomocą Internetu. Co więcej, w serwisie można znaleźć nową, przydatną funkcję, a mianowicie sprawdź PIT. Dzięki temu nie tylko nie popełnisz żadnego błędu podczas wypełniania dokumentów, ale również będziesz znacznie spokojniejszy, że nie wkradła się żadna pomyłka wymagająca późniejszych wyjaśnień ani sprostowań.

Nowa wersja programu do samodzielnego rozliczania PIT w wersji online została zaktualizowana o wszystkie przepisy Nowego Ładu. Wiele kontrowersji, jakie narosły wokół tego tematu oraz sposobów prawidłowego rozliczania deklaracji zostaje rozwianych właśnie dzięki tej jednej opcji. Szczególnie więc, jeśli nie masz pewności co do prawidłowości wskazanego w oświadczeniu rozliczenia, warto skorzystać właśnie z rządowego programu. Sprawdzając rozliczenie możesz też w łatwy i szybki sposób przekonać się, czy otrzymasz zwrot podatku w w wyższej kwocie lub jak wysoki podatek zapłacisz. W ten sposób dowiesz się również, czy nie lepszą opcją dla ciebie byłaby zmiana formy opodatkowania wraz z nastaniem nowego roku podatkowego.

Korzystanie z programu twój e-PIT 2022 jest proste i intuicyjne, dlatego w formularzach zdarza się znacznie mniej błędów niż w klasycznych, papierowych wersjach. Wypełniając dokument prawidłowo możesz też spodziewać się znacznie szybszego rozliczenia Twojego zeznania podatkowego i tym samym na znacznie szybsze otrzymanie pieniędzy za zwrot. To opcja na pewno wygodniejsza niż dotychczasowe opcje i tańsza niż oddawanie rozliczenia do biura rachunkowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *