Aranżacje wnętrz

Wady i zalety moskitier ramkowych

Moskitiera ramkowa

Moskitiera to montowana na oknie lub w drzwiach balkonowych siatka uniemożliwiająca owadom przedostanie się do wnętrza domu. Może występować w wersji tekstylnej lub metalowej. Poszczególne modele różnią się także sposobem montażu. Jednym z najchętniej wybieranych rozwiązań jest moskitiera ramkowa. Czym się charakteryzuje? Jakie są jej wady i zalety?

Najważniejsze cechy moskitier ramkowych

Moskitierę ramkową, nazywaną także moskitierą kołnierzową, montuje się do okien na ramkach wyposażonych w zaczepy. Profile wykonywane są z aluminium ekstrudowanego, dzięki czemu są trwałe i odporne na działanie czynników atmosferycznych. Na ramkach naciąga się cienką siatkę, która chroni pomieszczenie przed komarami i innymi insektami. Decydując się na zakup moskitiery ramkowej, masz wybór pomiędzy różnymi rodzajami siatek. Kapica ma w swojej ofercie siatki wykonane z półtransparentnego i bardzo wytrzymałego materiału – włókna szklanego.

Ze względu na swój niewielki rozmiar, moskitiery ramkowe zazwyczaj montowane są w jednej kwaterze dwuskrzydłowego okna rozwieralno-uchylnego. W przeciwieństwie do moskitier przesuwnych nie są one polecane do drzwi balkonowych – w tym przypadku każdorazowe wyjście na balkon wymagałoby całkowitego wyjęcia moskitiery.

Zalety moskitier ramkowych

Największymi zaletami moskitier ramkowych są ich trwałość oraz łatwość montażu. Dzięki aluminiowym profilom moskitiera pewnie trzyma się ramy okna oraz jest odporna na wyginanie i niekorzystne działanie warunków atmosferycznych. Ramki montażowe są cienkie i lekkie, a ich instalacja przebiega bezinwazyjnie. Do montażu tego typu moskitiery nie potrzebujesz dodatkowych narzędzi. Proces odbywa się bez konieczności wbijania gwoździ czy wiercenia – siatkę mocuje się za pomocą obrotowych haków. Równie ważny jest prosty demontaż. Moskitierę ramkową można wielokrotnie wyjmować i zakładać ponownie. Ściąganie konstrukcji jest szybkie i nie wymaga dużego nakładu siły.

Prosty demontaż uławia czyszczenie moskitiery. Na siatce mogą gromadzić się kurz, liście i insekty. Wyciągnięcie profili pozwala na dokładne wyczyszczenie siatki pod prysznicem lub w wannie i pozostawienie jej do całkowitego wyschnięcia.

Wytrzymałość moskitier ramkowych docenią przede wszystkim właściciele zwierząt domowych. Moskitiera zamontowana na aluminiowych profilach jest stabilna, a siatka na tyle solidna, by pupil miał trudność z jej zniszczeniem. Decydując się na montaż na ramce, możesz bez obaw otwierać okna bez stwarzania ryzyka dla czworonożnego przyjaciela.

Wymieniając plusy tego rodzaju moskitier, nie można zapomnieć o ich estetyce. Ramka montażowa może być dopasowana kolorystycznie do okna i parapetu, dzięki czemu pozostaje niemal niewidoczna. Zastosowanie trwałych, antykorozyjnych materiałów sprawia, że profile nie odklejają się ani nie odkształcają. Po demontażu moskitiery ramy okienne zachowują swój dawny wygląd.

Wady moskitier ramkowych

Chociaż moskitiery ramkowe mają wiele zalet, nie są całkowicie pozbawione wad. Wiele osób decyduje się na innego rodzaju rozwiązania ze względu na wysoki koszt zakupu moskitiery ramkowej. Cena jest zazwyczaj większa niż w przypadku siatek tekstylnych mocowanych wyłącznie na rzepy. Warto jednak wziąć pod uwagę większą trwałość moskitier ramkowych.

Drugim problemem może być konieczność dokładnego pomiaru okna. Moskitiery ramkowe zamawia się na wymiar. Firma Kapica wykonuje modele o małych, średnich i dużych gabarytach. Jak zmierzyć okno przed montażem moskitiery? Pod uwagę należy wziąć nie tylko sam otwór okienny, ale także grubość oraz kształt profilu. W przypadku nietypowych wymiarów stolarki można zlecić to zadanie profesjonalistom. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Jak zmierzyć okno do moskitiery ramkowej – praktyczne wskazówki.

Warto pamiętać, że nawet drobne błędy pomiarowe mogą spowodować, że wybrana moskitiera nie będzie odpowiednio spełniać swojego zadania. W razie wątpliwości można jednak skorzystać z dołączonej do konkretnego modelu instrukcji.

Podsumowanie

Moskitiera ramkowa to praktyczne i eleganckie rozwiązanie chroniące wnętrze domu przed uporczywymi insektami. Konstrukcja jest na tyle solidna, że może z powodzeniem służyć jako siatka zabezpieczająca dla zwierząt domowych. Wybierając model od uznanego producenta, takiego jak marka Kapica, zyskujesz produkt, który będzie idealnie pełnił swoją funkcję przez długi czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *