Dla pacjenta

Nietrzymanie moczu po porodzie – sprawdź, co powinnaś wiedzieć

Problemy z trzymaniem moczu

Nietrzymanie moczu po porodzie jest bardzo powszechnie występującym zjawiskiem. Dotyczy bardzo dużej ilości kobiet. Niestety nie każda z nich zgłasza się po pomoc do lekarza. Utrata kontroli nad pęcherzem jest bowiem wstydliwym problemem, do którego trudno się przyznać, zwłaszcza młodej kobiecie. Tymczasem jej następstwa mocno obniżają jakość życia, przyczyniając się do pogorszenia samopoczucia i ograniczenia wielu aktywności, w tym również seksualnych. Skąd się bierze nietrzymanie moczu po porodzie i jak z nim skutecznie walczyć?

Problemy młodej mamy…

Nietrzymanie moczu po porodzie pojawia się w wyniku uszkodzenia mięśni dna miednicy odpowiedzialnych za kontrolowane oddawanie moczu. Mięśnie te, określane mianem mięśni Kegla, znajdują w bezpośrednim sąsiedztwie narządów rodnych, dlatego tak często dochodzi do ich uszkodzenia podczas akcji porodowej. Dodatkowym czynnikiem wywołującym nietrzymanie moczu jest osłabienie siły owych mięśni na skutek dużego wysiłku, jaki towarzyszy kobiecie podczas porodu. W rezultacie wiele młodych matek po porodzie uskarża się na tzw. kropelkowe nietrzymanie moczu. Polega ono na mimowolnym upuszczaniu niewielkiej ilości moczu podczas kichania, kasłania oraz śmiechu, czyli wtedy, kiedy w jamie brzusznej wrasta ciśnienie. Powoduje ono zwiększony nacisk na cewkę moczową, co w przypadku osłabienia siły mięśni Kegla skutkuje niekontrolowanym wyciekiem moczu.

Niestety pomimo zauważenia u siebie wymienionych wyżej objawów, bardzo wiele kobiet nie decyduje się zasięgnąć opinii lekarza, ukrywając swój wstydliwy problem. To duży błąd, bowiem poza tym, że skazują siebie na duży dyskomfort, zmniejszają też swoje szanse na odzyskanie kontroli nad pęcherzem. Tymczasem szybkie wdrożenie odpowiednich metod postępowania pozwala zahamować proces nasilenia się dolegliwości i zminimalizować jej skutki.

Nie wstydź się i działaj!

W trosce o zdrowie i samopoczucie warto porzucić swoje obawy, pokonać wstyd i udać się do lekarza. Wybór metody postępowania w przypadku nietrzymania moczu po porodzie uzależniony jest od stopnia nasilenia objawów dolegliwości. Wśród najczęściej stosowanych wymienia się leczenie zachowawcze polegające w dużej mierze na obniżeniu masy ciała kobiety i monitorowaniu utraty kontroli nad pęcherzem, leczenie farmakologiczne oraz chirurgiczne. To ostatnie zaleca się w przypadku dużego nasilenia objawów nietrzymania moczu. Do stosowanych technik chirurgicznych zalicza się m.in. podszycie lub podwieszenie cewki moczowej (do tego celu wykorzystuje się specjalne taśmy) oraz plastykę pochwy. Metodą uzupełniającą są ćwiczenia prowadzone pod kontrolą fizjoterapeuty mające na celu wzmocnienie mięśni dna miednicy.

Aby zmniejszyć odczuwany dyskomfort oraz zadbać o właściwy poziom higieny warto stosować chłonne produkty przeznaczone dla osób zmagających się z problemem nietrzymania moczu. Do wyboru pozostają wkładki, chłonna bielizna oraz pieluchomajtki. Wszystkie te produkty skutecznie chronią przed przeciekaniem, zapewniając przyjemne uczucie suchości i świeżości. Ich stosowanie pozwala na podejmowanie ulubionych aktywności bez ciągłych obaw przed znalezieniem się w kłopotliwej sytuacji.

Dodaj komentarz