Aranżacje wnętrz

Lampki nocne do sypialni – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Lampki nocne do sypialni

Sypialnia powinna być miejscem odpoczynku, wprowadzać w stan wyciszenia i relaksu. Oczywiście kluczową rolę pełni tutaj łóżko, jednak odpowiedni nastrój można osiągnąć dzięki właściwemu oświetleniu. Warto więc zwrócić uwagę nie tylko na główne światło w sypialni, ale też dobrać lampki nocne, które dopełnią efekt.

Rodzaj lampek nocnych

Lampki nocne najczęściej kojarzą się z lampami stojącymi na szafkach nocnych. Jest to jak najbardziej trafne skojarzenie, jednak istnieje więcej ciekawych opcji. W sklepach znajduje się wiele lamp stojących, przeznaczonych do sypialni (np. z regulowanym stopniem jasności). Są też lampki kinkietowe lub takie, która można łatwo zamontować na oparciu łóżka.

Funkcjonalność

Lampka nocna powinna spełniać określone funkcje. Jeśli lubisz czytać w łóżku, to lampka powinna świecić jasnym światłem, maksymalnie zbliżonym do naturalnego (moc 60 W). Światło musi padać na książkę, warto więc wyposażyć się w lampkę, którą można samodzielnie regulować i ustawić zgodnie z aktualnymi potrzebami. Dobrym rozwiązaniem są też regulowane lampki kinkietowe, które świecą z góry, równomiernie oświetlając książkę.

Lampka nocna powinna mieć przełącznik na wyciągnięcie ręki. Wychodzenie z łóżka tylko po to, by zgasić światło i po ciemku do niego wrócić całkowicie mija się z celem i ideą lampki nocnej. Jeśli zdecydujesz się na stojącą lampkę nocną, dopilnuj, by przełącznik znajdował się na kablu, który możesz poprowadzić przy łóżku lub zawczasu zadbaj o odpowiednie przygotowanie instalacji elektrycznej. Możesz połączyć kontakt przy łóżku z gniazdkiem elektrycznym.

Ciekawym i przydatnym rozwiązaniem, zwłaszcza dla dzieci, są lampki z regulowaną jasnością emitowanego światła. Dzięki temu można stopniowo przyciemniać lampkę, by przyzwyczaić dziecko do ciemności. Może też kłaść się przy świetle, które nie będzie przeszkadzać w zasypianiu.

Rodzaj światła

Światło emitowane przez lampkę przeznaczoną do czytania powinno być zbliżone do naturalnego. Najlepiej sprawdzają się lampki o mocy 60 W (jeśli zastąpimy żarówkę tradycyjną żarówką LED, będzie miała ona moc ok. 9 W) i jasnych, przezroczystych kloszach. Wszelkiego rodzaju kolorystyczne klosze zmienią rodzaj światła, więc jeśli chcesz wprowadzić ciekawy klimat do sypialni, to możesz kupić czerwoną, niebieską lub zieloną lampkę. Mleczne szkło równomiernie rozprowadzi światło po pomieszczeniu.

Wygląd lampki nocnej

Można znaleźć lampki nocne o dowolnym kształcie i stylu. Nowoczesne lampy mogą stać na półce sklepowej obok rustykalnych. Pamiętaj, że wygląd lampki powinien być dostosowany do wystroju sypialni i stanowić jego dopełnienie. Możesz przełamać stonowany charakter pokoju lampą o specyficznym kształcie lub ciekawym kolorze, jednak wszystko musi pozostać spójne. Jeśli decydujesz się na kinkietowe lampki nocne, to powinny pasować do głównej lampy w sypialni.

Lampy są wykonane z różnych tworzyw, od metalu, poprzez drewno, szkło, a na tkaninach kończąc. Specyficzne faktury lub zdobienia mogą sprawić, że po zgaszeniu głównego światła na ścianach sypialni pojawi się świetlne dzieło sztuki.

Innowacyjnym rozwiązaniem do sypialni mogą też być podświetlane donice, które dają równomierne światło w całym pomieszczeniu.

Warto zadbać o praktyczne oświetlenie w sypialni. Dobry wybór lamp wpływa na zwiększenie komfortu w danym pomieszczeniu. Bogaty asortyment lamp wiszących i nocnych znajduje się w sklepie internetowym Lazienkaplus.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *