Ukryte skarby od zawsze rozpalały wyobraźnię niezliczonych zastępów poszukiwaczy. Odkrywanie tego, co zostało zapomniane i zagubione w odmętach czasu ma w sobie nieodparty urok. Stąd też tak wielka liczba hobbystów zajmujących się wszelkiego rodzaju poszukiwaniami. Jednym z najnowszych trendów w tej dziedzinie są połowy magnesami neodymowymi.
Połowy magnesem neodymowych
Magnes neodymowy do poszukiwań to specjalnie wykonany magnes, przystosowany do pracy w niesprzyjających warunkach. Jego korpus chroni rdzeń przed wodą i wilgocią oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Dzięki temu magnes taki może być wykorzystany do tak zwanych połowów. Sam proces połowu nie jest szczególnie skomplikowany. Magnes z przymocowaną do niego liną może być wrzucony do jeziora, stawu, rzeki lub np. studni. Jeżeli na dnie znajdują się przedmioty wykonane z żelaza, kobaltu lub niklu, to magnes będzie mógł się do nich przyczepić. Następnie pozostaje już tylko ściągnięcie magnesu wraz z ewentualną zdobyczą, odczepienie wyłowionego elementu i ponowne zarzucenie magnesem. Postępując w ten sposób można sukcesywnie przeszukiwać dna zbiorników wodnych, samemu pozostając na bezpiecznym brzegu. Warto nadmienić, że magnes neodymowy to najsilniejszy rodzaj magnesu stałego, więc jego skuteczność jest niezwykle wysoka.
Do czego przyczepia się magnes
Jak to zostało wspomniane powyżej, magnes neodymowy reaguje na materiały ferromagnetyczne. W praktyce oznacza to przede wszystkim przedmioty zawierające w swym składzie żelazo (stal, żeliwo itp), a także kobalt, nikiel oraz inne magnesy. Za pomocą magnesu neodymowego można wyławiać przeróżne przedmioty. Wśród znalezisk spodziewać można się m.in.:
- wszelkiego rodzaju elementy konstrukcyjne, wsporniki, gwoździe, śruby, nakrętki,
- elementy silników, układów napędowych, łańcuchy,
- typowy złom jak puszki, kapsle i haczyki wędkarskie,
- sprzęt AGD, RTV, sprzęt sportowy,
- narzędzia i akcesoria,
- militaria, takie jak hełmy, ostrza, łuski czy inne fragmenty uzbrojenia.
To oczywiście tylko przykłady tego, co można odnaleźć. Bardzo wiele zależy od wyboru miejsca poszukiwań oraz zwykłego szczęścia. Szczegółowa analiza tego, co przyciąga magnes neodymowy dostępna na naszym blogu.
Jak wybrać magnes neodymowy?
Duża liczba dostępnych modeli magnesów neodymowych do poszukiwań, może wprawić w zakłopotanie początkującego użytkownika. Na co warto zwrócić uwagę, decydując się na zakup takiego magnesu? Pierwszym parametrem, na który należy zwrócić uwagę jest moc magnesu. Najmniejsze magnesy neodymowe mogą przyciągać z maksymalną siłą rzędu kilkudziesięciu kilogramów. Po drugiej stronie skali znajdują się magnesy przyciągające z siłą kilkuset kilogramów. Modele 400 kg to już naprawdę mocne magnesy. Oczywiście są to wartości maksymalne, osiągane w idealnych warunkach, gdy magnes przyczepi się do jednolitej płaszczyzny całą swoją powierzchnią. Mimo to, nie należy lekceważyć siły magnesów neodymowych i zawsze zachowywać należytą ostrożność.
Bardzo ważną kwestią jest kształt powierzchni roboczej samego magnesu. Wiele modeli posiada w swej centralnej części śrubę mocującą. Taki typ konstrukcji zmniejsza jednak znacznie skuteczność magnesu. Lepszym wyborem będzie więc magnes z płaskim, jednolity spodem.
Wśród innych cech, na które warto zwrócić uwagę wymienić należy uchwyt wykonany ze stali nierdzewnej oraz obecność powłoki antykorozyjnej. Najlepsze magnesy są dodatkowo (poza mocowaniem na śrubę – jedynie od góry, bez ingerencji w spód) mocowane za pomocą żywicy epoksydowej. Warstwa żywicy poza funkcją mocującą spełnia również rolę uszczelniacza oraz amortyzuje wstrząsy.