Rozliczenie podatku dochodowego należy do podstawowych obowiązków fiskalnych w zdecydowanej większości krajów europejskich. Osiąganie dochodu oznacza konieczność rozliczenia się z niego z lokalnym urzędem skarbowym. Podobnie jest w Niemczech, kraju słynącym także z wysokich opłat fiskalnych. Z tej przyczyny wiele osób, szczególnie wyjeżdżających tam w celach zarobkowych Polaków, obawia się o realny zysk w przypadku rozliczenia się z niemieckim fiskusem. Warto jednak pamiętać, że wraz z wysokimi podatkami idzie nie tylko możliwość skorzystania ze świadczenia socjalnego, ale również wyjątkowo atrakcyjny zwrot podatku z Niemiec. Jak rozliczyć się za naszą zachodnią granicą, by było możliwie najkorzystniejsze? Sprawdź w naszym poradniku.
Jakie dokumenty należy dostarczyć do Finanzamtu?
Procedura, która umożliwia zwrot podatku z Niemiec, nie różni się zanadto od praktyki w polskich urzędach skarbowych. Należy przygotować odpowiednią dokumentację, wypełnić deklarację i dostarczyć ją do niemieckiego urzędu skarbowego – Finanzamtu – dedykowanego dla miejsca zamieszkania. Co powinno znaleźć się wśród dokumentów?
- uzupełniona deklaracja podatkowa;
- zaświadczenie o wysokości uzyskanego dochodu – w przypadku osób zatrudnionych na umowę o pracę, zobowiązany do jego wydania jest pracodawca;
- potwierdzenia prawa do ulg, jeśli podatnik zamierza z nich skorzystać – to właśnie za ich sprawą możliwy jest duży zwrot podatku z Niemiec.
Różnicą w porównaniu do procedur stosowanych w Polsce jest ostateczny termin na złożenie deklaracji. W kraju należy zrobić to do końca kwietnia, w Niemczech czas upływa z ostatnimi dniem lipca.
„Jaką mam klasę podatkową?”
Najważniejszą różnicą pomiędzy systemami podatkowymi w Polsce i Niemczech jest istnienie klas podatkowych. Niemiecki podatek progresywny sprawia, że stosowanie tam progów podatkowych nie ma zastosowania, dlatego wprowadzono inny sposób określania możliwości każdego podatnika. Na podstawie wysokości zarobków i sytuacji osobistej każdy przypisany zostaje do jednej z sześciu klas. Na tej podstawie określane są prawa do skorzystania z różnego rodzaju ulg i zwolnień. Na jakich zasadach odbywa się podział?
- Klasa pierwsza – osoby prowadzące gospodarstwo domowe w pojedynkę, w tym single, rozwodnicy i wdowcy, a także Polacy, których rodziny pozostały w kraju;
- Klasa druga – samodzielni rodzice korzystający z systemu świadczeń socjalnych;
- Klasa trzecia – podatnicy w związku małżeńskim, których partnerzy osiągają wyraźnie wyższe dochody;
- Klasa czwarta – osoby w związkach małżeńskich są automatycznie przypisywane do tej klasy;
- Klasa piąta – partnerzy osób z trzeciej klasy podatkowej;
- Klasa szósta – dla osób o więcej niż jednym źródle utrzymania oraz tych, których nie obejmuje nieograniczony obowiązek podatkowy.
Klasa podatkowa jest przypisywana z automatu, dlatego przed pierwszym rozliczeniem z Finanzamtem warto zweryfikować z doświadczonym doradcą, czy obecne rozwiązanie jest najkorzystniejsze. Jeśli dzięki temu zwrot podatku z Niemiec stanie się wyższy, a sytuacja na to pozwala, możliwe jest przepisanie do innej klasy.
Zwrot podatku z Niemiec dla pracowników z Polski
Podobnie jak tamtejsi obywatele, większość Polaków pracujących w niemieckich firmach również obowiązuje konieczność rozliczenia się z niemieckim urzędem skarbowym. Bezwzględnie powinni uczynić to przedsiębiorcy prowadzący własne firmy w Niemczech, dotyczy to także osób działających w ramach Gewerbe. Po weryfikacji obowiązku podatkowego warto sprawdzić, jakie ulgi można wykorzystać, ponieważ one realnie wpływają na wysokości zwrotu podatku z Niemiec. Wśród Polaków największą popularnością cieszą się przede wszystkim ulga na dzieci – z której można skorzystać również w sytuacji, kiedy te mieszkają w Polsce – oraz zwrot kosztów poniesionych w związku z utrzymywaniem domu za granicą. Aby było to możliwe, należy do rozliczenia dołączyć faktury i paragony udowadniające poniesione koszy. Profesjonalne biura podatkowe są także w stanie pomóc w zorganizowaniu kompletnej dokumentacji.
Złożenie PIT-u online – czy to możliwe w Niemczech?
Cyfryzacja urzędów jest widoczna również za naszą niemiecką granicą. W przypadku składania rozliczenia oznacza to, że do złożenia PIT-u wystarczy jedynie komputer podłączony do internetu. Pozwala to uniknąć długich kolejek w godzinach pracy urzędu, a dodatkowym atutem jest zwrot podatku z Niemiec, który pojawia się na koncie płatnika dużo wcześniej niż z PIT-em składanym w tradycyjny sposób.