Aranżacje wnętrz

Sztukateria – co to jest, do czego służy, jakie są jej rodzaje?

Sztukateria

Sztukateria stanowi element dekoracyjny, wykorzystywany w architekturze. Może być montowana na zewnątrz, np. na fasach budynków albo wewnątrz – na ścianach albo na suficie w wielu pomieszczeniach. Najczęściej jest wykonywana z żywicy poliestrowej albo z gipsu. Co to dokładnie jest? Jak można ją wykorzystać w aranżacji współczesnych wnętrz?

Sztukateria – co to jest?

Sztukateria znana jest od starożytności. Natomiast największą popularnością cieszyła się w renesansie i baroku. To powód, dla którego kojarzy się przede wszystkim z klasycystycznymi wnętrzami pałaców. Współcześnie nie ma ona nic wspólnego z nadmiernymi zdobieniami czy przesadnym bogactwem wzorów. Ta technika została zaadaptowana na potrzeby współczesności. Odnosi się do dość szerokiej grupy elementów dekoracyjnych. Oprócz ozdób wykonanych z żywicy poliestrowej oraz gipsu istnieją również warianty wykonane ze styropianu. Każdy z tych materiałów różni się nieco parametrami technicznymi oraz ceną.

Sztukateria może być bardzo ozdobna i wyrafinowana albo prosta oraz minimalistyczna. Na rynku istnieje ogromny wybór form, kształtów, kolorów czy modeli. Można ją dopasować do wnętrza w każdym stylu. Nawet prosta listwa maskująca karnisz jest zaliczana do tej grupy. Sztukateria ścienna i sufitowa mieści w sobie wiele różnych elementów. Nawet zwykła listwa zamontowana pod sufitem jest tak nazywana. Jakie sztukateria ma rodzaje?

Sztukateria – rodzaje

Podstawowe kryterium dzieli ozdoby na sztukaterię zewnętrzną i wewnętrzną. Do pierwszego rodzaju zaliczamy kolumny, rozety bądź gzymsy. Drugi natomiast dzieli się na sztukaterię sufitową oraz ścienną. W ramach pierwszego typu znajduje się, np. listwa maskująca karnisz albo rozeta, czyli wszystkie ozdoby zakładane na suficie. Kolejny rodzaj obejmuje listwy naścienne, półkolumny i inne elementy montowane na ścianach.

Sztukaterię można podzielić również ze względu na materiał, z którego jest wykonana. Ozdoby wytwarzane z żywicy poliuretanowej są odporne na czynniki atmosferyczne czy uszkodzenia mechaniczne. Materiał jest łatwy w obróbce, a montaż elementów stosunkowo prosty. Dzięki naturalnej lekkości nie obciąża ścian. Zaletę sztukaterii poliuretanowej stanowi odporność na wilgoć. Dzięki temu można ją montować w łazienkach. Dekoracje wykonane ze styropianu również są bardzo lekkie i łatwe w montażu. Można je pomalować na wybrany kolor. Nie są jednak tak wytrzymałe jak poliuretanowe, dlatego łatwo je uszkodzić. Bardziej odporny jest także gips. Natomiast nie jest łatwy w obróbce i w montażu. Sztukateria gipsowa cechuje się najwyższą estetyką. Można wybrać także drewniane dekoracje. Ten rodzaj pasuje szczególnie do stylowych mieszkań, które urządzone są w stylu nowoczesnym.

Sztukateria – jak montować? Zastosowanie

Montaż sztukaterii wewnętrznej, takiej jak listwy sufitowe karniszowejest zazwyczaj prosty. Nie trzeba zatrudniać ekip profesjonalistów, wystarczy zakupić jedynie odpowiedni klej. Najpierw należy pokryć dekoracje klejem, a następnie przykleić do ściany albo sufitu. Nieco trudniej zamontować sztukaterię wykonaną z gipsu. W tym wypadku bezpieczniej będzie skorzystać z pomocy fachowców. Przyklejone elementy dekoracyjne można pomalować na dowolny kolor za pomocą zwykłych farb ściennych.

Sztukateria znajduje zastosowanie w aranżacji pomieszczeń w różnym stylu. Pasuje do wnętrz o charakterze klasycystycznym, tradycyjnym. Proste listwy mogą zdobić ściany w minimalistycznym domu. Wiele zależy od koloru oraz jej formy. Jeśli elementy sztukaterii będą miały barwę tła, to funkcję dekoracyjną przejmą ich wyróżniające się kształty. Jeśli natomiast zostaną pomalowane na inny, kontrastujący ze ścianą kolor, to będzie ona znacznie bardziej intensywna. Stanie się wyrazistym elementem dekoracyjnym. Warto pamiętać również o tym, że wnętrze musi być spójne. Jeśli pozostałe elementy utrzymane są w ozdobnej stylistyce, to gładka kolumna na ścianie będzie doskonałym wyborem. Dobrze jest także trzymać się podobnego wzoru, aby wnętrze nie stało się przesycone różnymi dekoracjami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *