Budowa i remont

Zalety okien PVC – czy warto kupić okno plastikowe?

Zalety okien PVC

Jedną z ważnych decyzji podczas budowania domu jest wybór okien. Główna cecha PVC, czyli szczelność okien plastikowych obejmuje nie tylko zabezpieczenie przed wnikaniem do wnętrza dźwięków i wilgoci, ale także ogranicza utratę ciepła. Jakie właściwości produktów z polichlorku winylu sprawiają, że ten rodzaj stolarki okiennej jest często wybieranym rozwiązaniem?

Budowa okna i rodzaje okien PVC

Podczas zakupu koniecznie zwróć uwagę na rodzaj profili, a dokładniej na ich trwałość. Parametr ten jest określany literami A, B i C. Gdy chcesz wybrać okna plastikowe najwyższej jakości, wybierz klasę A. Liczba uszczelek i szyb może wynosić 2 lub 3. Im więcej, tym lepsza izolacja cieplna okna.

Budowa okna plastikowego może nieco się różnić w zależności od jego funkcji. Standardowe okna uchylne mogą mieć krawędzie proste lub o owalnym kształcie, różnią się też rodzajem ościeżnicy. Specjalne typy okien przeznaczone do domów pasywnych zapobiegają utracie ciepła i zapewniają energooszczędność na najwyższym poziomie. Okna z PVC z niewidocznymi zgrzewami to połączenie funkcjonalności i estetyki.

Ważna cecha okna PVC – szczelność

Jak w przypadku wielu produktów tego typu, również właściwości okien zależą w pewnym sensie od jakości ich montażu. Poprawnie wstawione okna plastikowe będą odznaczać się najlepszymi możliwymi parametrami. Szczelność okna PCV jest na bardzo wysokim poziomie. Ponadto, w czasie cecha ta nie podlega pogorszeniu. Przy odpowiedniej dbałości mogą one być równie szczelne przez cały okres użytkowania. Potrzebna może być jedynie drobna konserwacja, jak np. wymiana uszczelek na nowe, jeśli stare już się zużyły.

Okna z PVC, popularnie nazywane oknami PCV, w opiniach klientów są wyjątkowo szczelne i nie przepuszczają do wnętrza domu hałasu, wilgoci oraz zanieczyszczonego powietrza. Izolacja akustyczna jest pożądana, jeśli np. mieszkasz przy ruchliwej drodze, przy torach kolejowych lub nieopodal szkoły. Przyjemna cisza i brak odgłosów z ulicy w mieszkaniu ułatwia relaks i skupienie się, jeśli pracujesz z domu.

Termoizolacja okna plastikowego zawsze na wysokim poziomie

Ten parametr ma ogromne znaczenie, ponieważ pozwala zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. Dzięki temu, że mniej ciepła ucieknie z domu, nie będziesz musiał zużywać dużo energii na utrzymanie w nim odpowiedniej temperatury.

Termoizolacja jest jedną z właściwości okien PVC, które sprawiają, że zakup takich modeli może zwrócić się już w przeciągu kilku następnych lat. Warto przy tym pamiętać o regularnym wietrzeniu oraz odpowiedniej wentylacji mieszkania. Na oknach może nastąpić wykroplenie, gdy w domu nie ma wystarczającej cyrkulacji powietrza, co sprzyja zabrudzeniom oraz rozwojowi grzybów.

Okna PVC odporność na warunki atmosferyczne

Nowoczesne okna PVC – zalety i wady

Materiał, z którego wykonane są plastikowe okna, jest solidny i trwały. Dzięki temu elementy stolarki okiennej mogą przetrwać w doskonałym stanie nawet wiele lat. Ponadto produkt łatwo jest utrzymać w czystości. Okna z PCV występują w wariantach kolorystycznych, dzięki czemu łatwo dopasujesz je do koloru elementów budynku – elewacji, dachu, stolarki drzwiowej. Popularne są okna z ramą w kolorze białym i brązowym, ale znajdziesz też takie, które są szare, a nawet imitujące drewno. W bogatej ofercie znajdziesz takie kolory, jak „dąb toffi” lub „orzech”.

Jedną z wad plastiku jest fakt, że ramy okienne wykonanego z tego materiału są nie do naprawienia. W związku z tym, gdy ulegną one uszkodzeniu, trzeba je wymienić na nowe. Ograniczona liczba modeli to kolejna wada stolarki okiennej z polichlorku winylu.

Okna PVC – cena dostępna dla wszystkich

Jeszcze jednym argumentem przemawiającym za tym, że warto zainwestować w okna plastikowe, jest ich niewygórowana cena. Wśród okien wybieraj takie o dobrych parametrach, czyli szukaj modeli z oznaczeniem klasy A. Zwróć uwagę także na przenikalność cieplną okna oraz współczynnik przenikania ciepła szyb. Im niższe są te parametry, tym cieplejsze okna. Pamiętaj, że droższe warianty mają zwykle lepsze właściwości i pomagają wygenerować oszczędności w opłatach za ogrzewanie. Średnia cena okien plastikowych waha się między 500 a 700 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *