Obrzęk kostek to powszechny problem, który może dotknąć każdego, bez względu na wiek. Opuchliźnie często towarzyszą także inne niepożądane objawy jak zaczerwienienie, uczucie ciężkich nóg czy bolesne skurcze. Obrzęknięte kostki niekiedy mają błahą przyczynę i wynikają np. z zatrzymania wody w organizmie, jednak czasem są objawem choroby i wskazują np. nadciśnienie, problemy z nerkami czy niedoczynność tarczycy. Jakie jeszcze przyczyny mogą mieć obrzęki kończyn dolnych? Kiedy należy skonsultować się z lekarzem? Odpowiadamy!
Obrzęk kostek – co to za objaw?
Obrzęk jest objawem, który często określa się mianem opuchlizny ze względu na fakt, że polega właśnie na spuchnięciu danej partii ciała, w tym przypadku kostek. Przy obrzękach w przestrzeni pozakomórkowej i pozanaczyniowej tkanek gromadzi się płyn1. Obrzęknięte kostki są wyraźnie spuchnięte, często są dwukrotnie większe niż normalnie. Wraz z opuchlizną mogą wystąpić inne objawy jak ból czy uczucie ciężkości.
Opuchnięte kostki u nóg – przyczyny
Przyczyny tworzenia się obrzęków są różne. Pojawiają się przede wszystkim wtedy, gdy organizm zatrzymuje duże ilości wody, ponieważ nie otrzymuje jej w odpowiednich ilościach. Problem ten dotyczy w dużej mierze osób w podeszłym wieku.
Wśród przyczyn opuchniętych kostek wymienia się m.in.1,2:
- problemy z sercem (np. niewydolność serca),
- problemy z układem krążenia (np. niewydolność układu naczyń żylnych kończyn dolnych),
- utrudniony odpływ chłonki z kończyn,
- niewydolność nerek,
- niewydolność wątroby,
- niedoczynność tarczycy,
- zbyt duże ciśnienie,
- problemy reumatoidalne.
- Często nogi puchną też kobietom w ciąży, co jest wynikiem zachodzących zmian hormonalnych w ich organizmach2.
Kiedy udać się do lekarza z puchnącymi kostkami?
Należy zdać sobie sprawę, że puchnięcie nóg w kostkach bez możliwości wskazania przyczyny tego zjawiska jest poważnym problemem, z którym należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Specjalista medycyny rodzinnej na podstawie wywiadu i badania przedmiotowego postawi diagnozę, a jeśli zajdzie taka konieczność, skieruje pacjenta na dodatkowe badania lub do innego specjalisty.
Opuchnięte kostki nóg – leczenie
Jeśli to możliwe, należy leczyć przyczynę obrzęku kostek, a dopiero w drugiej kolejności skupiać się na samym zmniejszeniu przykrych dolegliwości. Lekarz może zalecić farmakoterapię, którą dobierze stosownie do źródła problemu.
Na objawy związane z niewydolnością krążenia żylnego kończyn dolnych stosuje się Diosminex Max. To lek zawierający zmikronizowaną diosminę, który leczy objawy przewlekłej niewydolności żylnej poprzez przyspieszenie przepływu krwi i zmniejszenie jej zastoju w żyłach, poprawę napięcia ścian naczyń żylnych, wzmocnienie naczyń krwionośnych i zmniejszenie podatności małych naczyń krwionośnych na pękanie. Diosminex Max można stosować nie tylko na obrzęki, ale także żylaki kończyn dolnych, owrzodzenia żylne, teleangiektazje, ból nóg, nocne kurcze, świąd czy parestezje3.
Domowe sposoby na opuchnięte kostki
Na obrzęk kostek w obydwu nogach można stosować także domowe sposoby. Przy każdej możliwej okazji należy odpoczywać w pozycji leżącej lub półleżącej z uniesionymi nogami pod kątem 45 stopni w stosunku do tułowia. Pozycja ta poprawia krążenie krwi, ułatwiając przepływ krwi w naczyniach. Pomocne mogą okazać się również kąpiele stóp w chłodnej wodzie, które działają na podobnej zasadzie co zimne okłady (te również warto regularnie robić.
Jak zapobiegać obrzękom nóg? Profilaktyka puchnących kostek
Jeśli zmagasz się z problemem obrzękniętych kostek, stosuj się do poniższych zasad:
- prowadząc siedzący tryb życia, rób częste przerwy na rozprostowanie nóg,
- unikaj siedzenia z nogą założoną na nogę,
- prowadź zdrowy tryb życia,
- stosuj zdrową dietę i ogranicz jedzenie soli,
- odpowiednio się nawadniaj,
- uprawiaj aktywność fizyczną,
- unikaj chodzenia w butach na wysokim obcasie,
- zrezygnuj z gorących kąpieli,
- nie korzystaj z sauny.
Bibliografia:
- Szczeklik W., Kokot F., Strzeszyński Ł., Obrzęki, Medycyna Praktyczna, 2021.
- Szczeklik, Gajewski P., Interna Szczeklika. Podręcznik chorób wewnętrznych, Medycyna Praktyczna, Kraków, 2019.
- Witryna internetowa: https://diosminex.pl (dostęp: 2022.06.28.).
Materiał Partnera