Elektronika użytkowa

Jak działa ładowarka indukcyjna?

Jak działa ładowarka indukcyjna?

Kiedy wynaleziono elektryczność, ludzie myśleli, że w końcu rozwiązali wszystkie swoje problemy. Człowiek jest istotą ciekawską i niespokojną, zawsze dążącą do osiągnięcia nowych umiejętności. Ludzie wciąż dążą do tego, by stawać się lepszymi i rozwijać nowe zdolności, a także zdobywać umiejętności potrzebne w przyszłości

Ładowanie bezprzewodowe

W świecie technologii osiągnięto nowy etap, gdy wynaleziono sposób na przesyłanie prądu bez użycia kabli. Bezprzewodowe ładowanie może ładować urządzenia elektroniczne, takie jak telefony czy tablety, bez konieczności wyprowadzania jakiegokolwiek przewodu z samego urządzenia.

Świat ładowania indukcyjnego stał się bardziej popularny w ostatnich latach. Jest wiele modeli ładowarek indukcyjnych do wyboru, tak by każdy użytkownik mógł znaleźć idealną ładowarkę dla siebie i swoich urządzeń.

Jak działa ładowarka indukcyjna?

Ładowarki bezprzewodowe wykorzystują indukcję elektromagnetyczną do przekazywania energii z zewnętrznego źródła. Ładowarka jest wyposażona w długi spiralnie zwinięty kabel, który generuje prąd zmienny. Ładowarka indukcyjna dzięki polu wytworzonemu przez zwoje drutu owinięte wokół siebie tysiące razy w jej wnętrzu może przesyłać energię elektryczną. A wszystko to zamknięte w czymś, co na pierwszy rzut oka wydaje się być po prostu jakimś futurystycznie wyglądającym metalowym pudełkiem.

W smartfonie znajduje się cewka odbierająca wygenerowaną przez ładowarkę indukcyjną energię. Cewka odbierająca znajduje się tuż pod pokrywą baterii lub z tyłu telefonu. Aby wszystko działało poprawnie pomiędzy nadajnikiem – czyli ładowarką indukcyjną – po stronie nadawczej a odbiornikiem – czyli telefonem lub innym urządzeniem – oba muszą wysyłać sygnały na dokładnie tej samej częstotliwości – bez zakłóceń z innych źródeł.

Jak korzystać z ładowarki indukcyjnej?

Kiedy kładziesz telefon na ładowarce indukcyjnej, ważne jest, by obie jej cewki były blisko siebie. W ten sposób minimalizuje się zakłócenia pola magnetycznego wywołane przez elektryczność przepływającą przez przewody, aby jedna cewka mogła odebrać prąd elektryczny wysłany z drugiej.

Umiejscowienie telefonu na ładowarce może mieć znaczący wpływ na to, ile energii zużywa. Jeśli umieścisz go w miejscu, w którym wszystkie cewki są tak samo blisko siebie, na przykład naprzeciwko siebie spowoduje to mniej zakłóceń, niż gdyby były one ułożone obok siebie, więc staraj się, by wszystko było w jednej linii, chyba że nie ma wystarczająco dużo miejsca pod pierwszym rzędem.

Ponieważ cewka w telefonie umieszczona jest tuż pod tylną obudową, najlepiej jest kłaść smarfon na ładowarce bezprzewodowej ekranem do góry. Idealnie gdy jest on położony w miarę równo. Duża ładowarka indukcyjna lepiej sprawdza się w przypadku ładowania dużych smartfonów.

Ładowarka indukcyjna do zwykłego telefonu

Dla użytkowników, którzy mają telefon który nie jest wyposażony w ładowanie indukcyjne, istnieje proste rozwiązanie.

Do każdego telefonu można dokupić adapter który umożliwi ładowanie indukcyjne.

Adapter to płaska cewka elektryczna którą podłącza się do gniazdka USB. Wystarczy użyć etui aby ukryć cewkę. Ładowarka indukcyjna najlepiej działa jeśli etui czy pokrowiec są cienkie i nie zawierają metalowych elementów.

Ładowarka indukcyjna ma następujące zalety:

  • Nie trzeba używać kabli USB. Nieważne czy gniazdo w telefonie to USB C czy lightning. Ładowarka bezprzewodowa poradzi sobie z każdym urządzeniem które ma standard QI.
  • Nie ma konieczności codziennego podłączania kabla a dzięki temu mniej zużywa się port USB w telefonie.
  • Wygodne doładowywanie telefonu. Wystarczy odłożyć smartfon odpowiednie miejsce i ładowarka indukcyjna od razu zacznie go ładować.
  • Ładowarka bezprzewodowa jest przeważnie niewielka. Coraz częściej ładowarki indukcyjne są wbudowane w domowe meble lub schowki w samochodzie.
  • Oferuje szybkie ładowanie jak na przykład Ładowarka indukcyjna Green Cell 15W

Wady ładowarki indukcyjnej

  • Podczas ładowania telefonu musi on leżeć na tacce ładowarki indukcyjnej. W związku z tym rozmowę telefoniczną można prowadzić tylko w trybie głośnomówiącym lub przez słuchawki.
  • Ładowarka indukcyjna podczas szybkiego ładowania może nagrzewać cewkę odbiorczą w telefonie.
  • Ładowarki indukcyjne nie oferują tak szybkiego ładowania jak wiele kabli USB C czy ligting. Szybkie ładowanie bezprzewodowe to około 15W podczas gdy tradycyjne ładowarki oferują już ponad 20W

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *