Budowa i remont

Jak wynająć podnośnik koszowy?

Podnośniki koszowe Etserwis

W przypadku prac na wysokościach, podnośnik koszowy może okazać się niezbędnym elementem potrzebnym do wykonania zaplanowanych działań. Zwyżki są niezwykle uniwersalnymi urządzeniami, niezastąpionymi w przypadku takich prac jak zakładanie rynien czy elementów pokryć dachowych, instalacji oświetlenia sufitowego w pomieszczeniach o dużej powierzchni (np. hale magazynowe, obiekty sportowe), serwis lamp ulicznych czy przy pracach związanych z przycinaniem koron drzew.

Podnośniki koszowe to stosunkowo drogie urządzenia, wymagające dodatkowo obsługi przez wykwalifikowanego operatora, dlatego do prac sezonowych i dorywczych korzysta się z usług wynajmu tego typu sprzętu  Na rynku dostępnych jest wiele ofert wynajmu zwyżek o różnych parametrach technicznych i użytkowych. Duża różnorodność ofert powoduje jednak, że przed zawarciem umowy konieczne jest dokładne przeanalizowanie potrzeb i zwrócenie szczególnej uwagi na kilka zasadniczych aspektów.

Podstawową kwestią będzie z pewnością maksymalna wysokość robocza, na której może operować dany model podnośnika. Nie mniej ważny będzie wysięg boczny (uzależniony dodatkowo od obciążenia kosza) oraz udźwig maksymalny kosza. Parametry te pozwolą na względnie trafną ocenę przy wyborze odpowiedniego urządzenia.

Poza typowo technicznymi parametrami, każdy podnośnik ma szereg cech, które predestynują go do konkretnych zadań.

Rodzaj podnośnika

Istnieje wiele odmian podnośników koszowych, a ich klasyfikacja może być rozpatrywana pod kątem różnych parametrów. Jeden z podstawowych podziałów uwzględniających sposób w jaki przemieszcza się podnośnik. Wyróżniamy tu następujące konstrukcje:

  • podnośniki samojezdne – są w stanie poruszać się na własnych kołach lub gąsienicach. Mogą one posiadać napęd elektryczny (do stosowania w zamkniętych obiektach) lub spalinowy (przeznaczone do wykorzystania na otwartych przestrzeniach),
  • podnośniki samochodowe – to zwyżki zamontowane na podwoziu samochodowym. Ich główną zaletą jest łatwość transportu nawet na bardzo duże odległości oraz szybkie przygotowanie podnośnika do pracy, bez konieczności jego wyładunku, 
  • podnośniki na przyczepach – przyczepę z podnośnikiem można przetransportować samochodem przystosowanym do holowania podnośnika.

Drugim kryterium jest sama konstrukcja podnośnika. Wyróżniamy tu między innymi:

  • podnośniki nożycowe – cechuje je wysoka stabilność platformy roboczej,
  • podnośniki przegubowe – posiadają znaczny wysięg i duże możliwości manewrowe, 
  • podnośniki teleskopowe – ich zaletą jest przede wszystkim znaczny zakres wysokości podnoszenia.

Wśród pozostałych cech podnośników warto wymienić następujące:

Szybkość rozkładania się podnośnika

Z pozoru nieistotna kwestia staje się ważnym czynnikiem, gdy podnośnik musi być wielokrotnie przestawiany przy realizacji danego zadania. W przypadku nowszych modeli czas potrzebny na ustawienie podnośnika może wynosić około 10 s (wiele zależy od rodzaju podnośnika, podłoża i ukształtowania terenu czy ewentualnej obecności przeszkód). Starsze podnośniki mogą potrzebować na tą operację znacznie więcej czasu.

Maksymalny udźwig kosza podnośnika

Wynajmując podnośnik koszowy należy znać obciążenia jakie wystąpią w trakcie pracy z podnośnikiem. Kluczowym parametrem będzie w tym przypadku udźwig samego kosza. Szacując zapotrzebowanie należy uwzględnić wagę operatora lub operatorów, sprzęt który zostanie zabrany do kosza oraz ewentualne dodatkowe obciążenia, takie jak np. elementy konstrukcyjne, które mogą znaleźć się w koszu.

Rozmiary podnośnika koszowego

Podnośnik koszowy, w zależności od typu, może mieć różne wymiary. W przypadku, gdy prace ze zwyżką są planowane w miejscach o ograniczonej przestrzeni, należy upewnić się czy dany model podnośnika będzie w stanie ustawić się i operować na danym stanowisku. Ważne są jego wymiary zarówno w trybie transportowym jak i po rozłożeniu.

Wiek i stan techniczny podnośnika

Komfort pracy z podnośnikiem koszowym w dużym stopniu wynika ze stanu technicznego oraz wieku maszyny. Najlepiej jest decydować się na nowe i dobrze utrzymane podnośniki, gdyż potencjalnie wyższy koszt jest rekompensowany przez bardziej wydajną i sprawniejszą pracę. Każdy dopuszczony do użytku podnośnik musi być w stu procentach sprawny, jednak starsze modele mogą cechować się mniej stabilną pracą, objawiającą się np. mniejszą płynnością ruchu wysięgnika lub mocno ograniczoną precyzją w operowaniu samym koszem.

Rodzaj kosza

Kosz może być wykonany z różnych materiałów. W przypadku klasycznego kosza może to być np. lekkie aluminium lub mocna stal. Taki kosz będzie chętnie wykorzystywany do np. prac budowlanych lub porządkowych. Natomiast kosz polimerowy, izolowany, przeznaczony będzie do prac z instalacjami elektrycznymi.

Podsumowanie – podnośniki koszowe

Po rozważeniu wszystkich wymienionych powyżej kwestii, można przejść do świadomego wyboru konkretnej oferty. W ten sposób zyskuje się spore prawdopodobieństwo, że wybrany sprzęt będzie optymalnie dobrany do zaplanowanych prac, a samo zadanie zostanie zrealizowane sprawnie i przy zachowaniu wszelkich możliwych środków bezpieczeństwa.

Warto zaznaczyć również, że wybór optymalnego podnośnika pozwoli na obniżenie kosztów całej operacji, gdyż odpowiednio dopasowany do zadania sprzęt skróci wydatnie całkowity czas pracy. W ten sposób uniknie się również ryzyka konieczności wymiany wynajętego już sprzętu na bardziej odpowiedni model.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *