Bieganie i kolarstwo

Wybierasz się na wycieczkę rowerową? Sprawdź w co spakować bagaż!

W co spakować bagaż na wycieczkę rowerową?

Turystyka rowerowa to świetny sposób na aktywne spędzanie wolnego czasu. Długie dystanse wymagają jednak zabrania ze sobą dodatkowego bagażu, często wielu kilogramów. Nasuwa się wtedy pytanie – jak się spakować na rower?

Przede wszystkim należy zadbać o to, żeby środek ciężkości naszego bagażu znajdował się jak najniżej. Ułatwi to jazdę z dodatkowymi kilogramami. Kolejną sprawą jest kwestia wyważenia. Ciężar powinien rozkładać się równomiernie na obie strony. Dzięki temu nie będziemy się męczyć próbując zachować równowagę. Te dwie zasady muszą być spełnione niezależnie od tego, jaki sposób przewożenia bagażu na rowerze wybierzemy. A tych jest kilka.

Sakwy rowerowe

Najbardziej popularne akcesorium do przewożenia bagażu na rowerze, drugie w kolejności pod względem możliwości ładunkowych. Sakwy to inaczej duże torby, które zawiesza się po obu stronach bagażnika. Można je zamontować zarówno z tyłu jak i z przodu roweru. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na jakość szwów, które łączą ścianki sakwy oraz sposób mocowania do bagażnika (odradza się tych z plastikowymi zatrzaskami). Te dwa elementy będą bowiem decydować o żywotności całej sakwy. Warto również zakupić model wyposażony w membranę wodoodporną. Zaletą sakwy rowerowej jest przede wszystkim duża przestrzeń ładunkowa, natomiast do wad należy zaliczyć sporą wagę własną oraz konieczność posiadania bagażnika w celu ich używania.

Torba podsiodłowa

Sprawdza się świetnie jako uzupełnienie sakwy. Występuje w kilku rozmiarach, od małej torebki na drobiazgi, do torby z możliwością powiększenia powierzchni ładunkowej za pomocą ekspresowego zamka. Po jego odpięciu, otrzymujemy dodatkową kieszeń. Lepsze modele posiadają membrany wodoodporne, przydatnym gadżetem jest również często przyszywany przez producenta odblaskowy pasek materiału. Zaletą, a zarazem i wadą torby podsiodłowej, jest możliwość łatwego jej odpięcia. Dzięki temu jest bardzo poręczna, ale z drugiej strony, staje się łatwym celem dla złodzieja.

Torba na ramę

Podobnie jak wersja podsiodłowa, torba na ramę również występuje w kilku rozmiarach. Jest podwieszana pod ramę za pomocą rzepów i służy głównie do przewożenia bagażu podręcznego, jak klucze czy telefon. Lepsze modele posiadają membranę wodoodporną.

Torba na kierownicę

Kolejny ze sposobów na dodatkową przestrzeń ładunkową. Bardzo poręczna ze względu na to, że znajduje się dosłownie pod ręką. Dostępna w kilku rozmiarach, od mini torebki na drobiazgi, do torby prawie dorównującej rozmiarami sakwie. Podobnie jak w przypadku pozostałych odmian, torba na kierownicę lepszej jakości również będzie posiadać membranę wodoodporną.

Przyczepka rowerowa

Akcesorium o największej przestrzeni ładunkowej, przeznaczone na długie trasy po utwardzonej nawierzchni. Przyczepka rowerowa jest dostępna w wersji towarowej, bagażowej oraz osobowej (do przewożenia dzieci), a także w różnych typach zawieszenia – jedno, dwu lub nawet trzykołowym. Powierzchnia ładunkowa jest o wiele większa niż całego kompletu sakw. Kolejną przewagą na korzyść przyczepek jest fakt, że nie eksploatują one tylnego koła w takim stopniu, jak robią to wspomniane sakwy. Z racji tego, że przyczepka toczy się za rowerem, opór powietrza jest mniejszy niż w przypadku różnego rodzaju toreb doczepianych bezpośrednio do roweru. Do wad należy zaliczyć dużą wagę własną oraz duże opory w toczeniu, które na dłuższych trasach będą uciążliwe.

Podsumowanie

Turystyka rowerowa to jedna z kilku odmian kolarstwa, które potrzebują szczególnych przygotowań. Przestrzeń ładunkowa potrzebna do przewiezienia bagażu rowerowego jest ściśle związana z obranym dystansem. Na krótsze wycieczki wystarczą doczepiane torby rowerowe małych lub średnich rozmiarów. Na dalekie wyprawy będą one jednak jedynie uzupełnieniem dla większych akcesoriów takich jak sakwy czy przyczepki rowerowe.

Dodaj komentarz