Żywopłot przy ogrodzeniu to świetna forma odgrodzenia się od sąsiadów i przechodniów, a jednocześnie ważny element aranżacji ogrodu. Można do tego celu użyć różnych gatunków roślin, ale jednym z lepszych rozwiązań jest posadzenie żywopłotu z iglaków, które są zimozielone i tworzą szczelną barierę również w okresie jesienno-zimowym. Zanim ruszysz do centrum ogrodniczego po sadzonki sprawdź, co musisz wiedzieć zakładając żywopłot z iglaków.
Gatunki iglaków na żywopłot
Żywopłot z iglaków można stworzyć z różnych gatunków roślin, ale do najczęściej spotykanych należą żywotniki czyli tuje. Ceniona jest zwłaszcza tuja brabant, która bardzo szybko rośnie, a jej intensywnie zielony kolor jest bardzo ładnym elementem aranżacji ogrodu. Wiele osób chętnie sięga po tuje szmaragd, która rośnie nieco wolniej od tui brabant, ale ma bardziej zgaszony, elegantszy odcień zieleni. Niektórzy wybierają żywopłot z jałowców lub cisów, a jeszcze inni chętniej sięgają po świerki, daglezje czy jodły, przy czym te ostatnie gatunki nie nadają się na żywopłot formowany i wymagają zdecydowanie więcej miejsca przy ogrodzeniu.
Przygotowanie gruntu pod żywopłot z iglaków
Iglaki to rośliny lubiące kwaśną ziemię, a zatem przygotowując stanowisko, w którym ma być posadzony żywopłot warto sprawdzić jej zakwaszenie. Można to zrobić z pomocą kwasomierza, który w ciągu kilku minut da odpowiedź na pytanie dotyczące stopnia zakwaszenia gleby. Jeśli będzie on niewystarczający, to warto dodać do gleby torf ogrodniczy, który pomoże uzyskać bardziej korzystny dla iglaków poziom pH.
Przygotowując glebę pod iglaki należy również zadbać o jej zasobność w składniki odżywcze. Dobry nawóz, np. kompost czy nawóz do iglaków, jakich szeroki wybór można znaleźć w sklepie Rolmarket, z pewnością przyczyni się do aktywnego rozwoju i wzrostu. W celu ochrony roślin przed chwastami warto ułożyć agrowłókninę, która nie tylko zapobiegnie ich rozrostowi, ale zapewni młodym sadzonkom lepsze warunki do rozwoju i wzrostu.
Pielęgnacja żywopłotu z iglaków
Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym po posadzeniu żywopłotu jest troska o jego odpowiednie nawodnienie. Należy o nie zadbać szczególnie w początkowej fazie, gdy rośliny mają jeszcze słabe korzenie i dopiero aklimatyzują się na nowym miejscu.
Ważnym zabiegiem jest również przycinanie żywopłotów, szczególnie tych stworzonych z tuj. Cięcie sprawia, że rośliny wypuszczają nowe pędy, a to z kolei powoduje, że żywopłot staje się gęstszy i tworzy zwartą zieloną ścianę.