Technologie i innowacje

Drukarki 3D – rodzaje i charakterystyka

Drukarki 3d

Pragniesz postawić na nową technologię w dziedzinie wydruku? Chcesz, by drukowane obrazy były o wiele lepszej jakości, a przede wszystkim w formacie 3D? Dobrze trafiłeś, gdyż zamierzamy porównać ze sobą poszczególne rodzaje drukarek, a także wymienić ich zalety. Przed zakupem danego urządzenia należy dokładnie zapoznać się z charakterystyką wybranego sprzętu oraz tego, czy nasze umiejętności są wystarczające, aby dany produkt użytkować.

Dla początkujących oraz tych, którzy po prostu lubią majsterkować - druk FDM

Najbardziej powszechnymi modelami drukarek 3D są urządzenia tworzące przedmioty z tworzywa sztucznego, fachowo określanego jako filament. Tworzywo to otrzymujemy w formie sznurka, który zostaje nawinięty na szpulę. Należy go wprowadzić do wnętrza drukarki, gdzie następnie zostaje stopiony poprzez głowicę nakładającą kolejne warstwy plastiku, jedna na drugą.

Dzięki temu, iż technologia FDM umożliwia użytkownikowi korzystanie ze sporej liczby filamentów, można pozwolić sobie na dość dużą swobodę w tym zakresie.

Najpopularniejszym tworzywem sztucznym jest ABS stosowany w przemyśle, a także PLA. PLA jest tworzywem otrzymywanym z materiałów pochodzenia naturalnego, które ulegają biodegradacji. Możliwe jest również drukowanie poprzez zastosowanie nylonu, czy też plastików imitujących drewno lub metal. Dzięki tym wszystkim materiałom, wybór jest naprawdę ogromny, a przez to, że koszty szpuli filamentu są niewielkie, nie musimy martwić się o to, jak wiele wyniesie nas eksploatacja danej drukarki.

Drukarka oparta na technologii FDM jest o wiele tańsza aniżeli inne modele, które wykorzystują bardziej zaawansowane procesy produkcji. Ceny drukarek FDM zaczynają się już od około tysiąca złotych, a kończą na kilkunastu tysiącach. Przez to, że rozpiętość cenowa jest dość duża, jesteśmy w stanie dokładnie przełożyć nasze wymagania na zakup konkretnego modelu.

Dlaczego druk FDM jest dobry dla początkujących? Powód jest prosty. Przede wszystkim pozwoli nam on w niedrogi i szybki sposób wydrukować potrzebne nam przedmioty.

Dla profesjonalistów, użytkowników zaawansowanych - laserowa drukarka 3D

Jeżeli twoim marzeniem jest tworzenie prototypów lub zaawansowanych modeli 3D, a priorytetem jest uzyskanie jak najlepszej jakości, a także wysokiej precyzji wydruku, zainwestuj w model drukarki 3D, który wykorzystuje technologię SLA, inaczej zwaną sterolitografią. 

W laserowej drukarce wszystko opiera się na tym, iż budulcem wydruku są płyny światłoutwardzalne, głównie żywice.

Wiązka lasera utwardza surowiec blisko powierzchni, następnie warstwa ta jest zanurzana w roztworze, a na niej powstaje kolejna warstwa.

Dzięki technologii SLA jesteśmy w stanie pozwolić sobie na o wiele większą precyzję wydruku, bo jej “rozdzielczość” może oscylować w okolicy dwudziestu pięciu mikronów. Kolejną zaletą jest to, że wydrukowane produkty są twardsze aniżeli te wydrukowane technologią FDM, jednakże po skończonym procesie należy je poddać dodatkowej obróbce. 

Ceny urządzeń są stosunkowo wysokie, gdyż jeżeli chcemy nabyć drukarkę 3D z technologią SLA dla domowego użytku, to musimy się liczyć z kosztem przynajmniej pięciu tysięcy złotych. 

Alternatywną opcją dla urządzeń korzystających z technologii SLA są drukarki wykorzystujące technologię DLP. Proces, w którym produkt zostaje utwardzany przebiega w ten sam sposób. Jednakże zamiast wiązki lasera wykorzystywane jest światło projektora. Dzięki temu możemy regulować stopień utwardzenia warstwy produktu, zanim zostanie nałożona kolejna warstwa, co umożliwia stworzenie regularnej struktury powstającego wydruku.

Drukarki tego typu są większych rozmiarów aniżeli te, które używają stereolitografię, gdyż muszą w sobie pomieścić całą aparaturę do naświetlania.

Inne opcje wydruku 3D

Kolejną metodą, za pomocą której możesz uzyskać wydruk 3D jest wykorzystanie do tego proszku gipsowego. Mowa tu o druku CJP. Niestety ceny oraz wielkość drukarek tego typu są na tyle duże, że najczęściej wykorzystuje się je tylko w przemyśle. 

Zaletą technologii wydruku CJP jest precyzja oscylująca na poziomie kilkunastu mikronów oraz możliwość tworzenia wielobarwnych i realistycznie wyglądających przedmiotów. Nabycie takiego urządzenia jest sporym wyzwaniem, aczkolwiek możliwe jest skorzystanie z usług wyspecjalizowanych ośrodków dysponujących tego typu sprzętem.

Drukarki, które mają na wyposażeniu wymienny ekstruder, czyli element obrabiający surowiec, stanowią kolejną grupę urządzeń pozwalających na uzyskanie trójwymiarowego “wydruku”. Takim sposobem umożliwione zostaje nam drukowanie przedmiotów wielokolorowych lub np. zastąpienie konwencjonalnych materiałów bardziej wyszukanymi np. gipsem, czy porcelaną. Dzięki temu, że nasza drukarka posiada wymienny ekstruder możemy rozbudować funkcje drukarki o opcję grawerowania czy frezowania. 

Drukarki 3D różnią się od siebie także pod względem rozmiaru druku, więc warto pozyskać informacje na temat tego, jaki format obsługuje drukarka 3D, której kupnem się interesujemy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *