Odzież i garderoba

Jak dobrać rozmiar butów do stopy

Rozmiar buta

Źle dobrane półbuty damskie powodują z jednej strony dyskomfort, a z drugiej zaś ból. Zarówno kiedy uciskają, jak i spadają, znacznie utrudniają chodzenie. Jak więc je dobrać?

Jak dopasować półbuty damskie? Pomiar stopy

Dopasowując półbuty damskie w 7buty.pl, należy zacząć od wykonania pomiaru stopy. Można to zrobić sprawnie, dosłownie w kilku prostych krokach. Trzeba podłożyć dużą kartę papieru pod stopę, a następnie przyłożyć linijkę do pięty pod kątem prostym i w tym punkcie odrysować linię. Teraz nie odrywając stopy od kartki, trzeba przyłożyć linijkę do największego palca i podobnie odrysować kreskę. W tym momencie pozostanie już tylko zmierzyć odległość od jednej do drugiej linii. Tak właśnie dopasowuje się półbuty damskie, choć tak naprawdę jest to jeden z głównych kroków do tego celu. W podobny sposób powinno się postępować, dobierając każde inne buty, czy to damskie, czy męskie lub dziecięce. To jednak nie wszystko. Przejdźmy więc do kolejnego punktu.

Jakie półbuty damskie wybrać? Ważna zasada

Wiedząc już, jak długa jest stopa, nie pozostaje nic innego, jak tylko dodać do niej wolną przestrzeń. Chodzi o to, aby długość wkładki była około 5 mm większa od długości stopy. To zupełnie inaczej niż w przypadku obuwia dziecięcego. Bo wtedy doliczyć trzeba od 5 do 10 mm. Tak więc należy pamiętać o tej ważnej zasadzie, wybierając półbuty damskie. Jeśli nie dodamy wolnej przestrzeni do długości stopy, obuwie może okazać się za ciasne. Znając już właściwą długość wkładki butów, powinno się odnieść te dane do danych zamieszczonych w tabeli opublikowanej w sklepie internetowym. W ten sposób będzie można łatwo wybrać właściwy rozmiar butów. Należy pamiętać, że kierowanie się samym rozmiarem może być błędem, gdyż każdy producent może mieć inną rozmiarówkę. Gdy jedne buty są idealne, obuwie innego producenta może okazać się za duże lub za małe. Bez pomiarów nie można więc dokonywać wyboru butów, szczególnie półbutów, które muszą być dopasowane co do milimetra.

O czym jeszcze pamiętać dobierając półbuty damskie?

Jest jeszcze kilka zasad, którymi trzeba kierować się, dopasowując półbuty damskie. Otóż ważne jest to, aby zawsze mierzyć tę większą stopę. Stopy mogą się nieco różnić, więc lepiej skupić się na większej, niż na mniejszej, co mogłoby spowodować złe dobranie tego obuwia. Jeśli zdarzy się tak, że będziemy zastanawiać się pomiędzy mniejszym a większym rozmiarem, zawsze bezpieczniej jest wybrać ten większy. Zamiast długości stopy, można też zmierzyć długość wkładki w innym bucie. Najlepiej w bucie tego samego rodzaju czy typu. Przy dopasowywaniu butów należy również zwrócić uwagę na tęgość stopy oraz jej podbicie. Zdarza się przecież, że osoby z wąską stopą potrzebują zupełnie innego rozmiaru butów niż kobiety, które mają nieco szersze stopy. W razie potrzeby zawsze można liczyć na pomoc ze strony sprzedawców. Wystarczy skontaktować się ze sklepem, który wyjaśni, jak zmierzyć stopę, jak dopasować odpowiednie obuwie. Nie należy rezygnować z tej opcji, pomimo obecności na stronie przejrzystej tabeli rozmiarów. A przynajmniej warto mieć na uwadze, że taka możliwość istnieje.

Co warto wiedzieć, dopasowując półbuty damskie?

Poza tym wszystkim warto pamiętać, żeby nie mierzyć długości stopy w godzinach porannych. Stopy wraz z upływem czasu w ciągu dnia puchną. W związku z tym jeśli na przykład pomiar zostanie dokonany rano, dopasowane obuwie może okazać się zbyt ciasne w porze popołudniowej czy wieczorem. Tak więc pomiaru najlepiej dokonać po południu lub właśnie wieczorem. Podobnie trzeba mieć na uwadze to, że w okresie letnim, kiedy na zewnątrz jest gorąco, stopy mogą szybko się męczyć, nie tylko pocić, ale i właśnie puchnąć.

Poza tym wszystkim ważne jest to, aby półbuty damskie były dobierane indywidualnie i według własnych odczuć. Mają przecież służyć konkretnej osobie. Można poradzić się sprzedawcy, znajomych, ale decyzja musi być samodzielna. W końcu każdy najlepiej wie, jakie buty lubi i jakich butów potrzebuje. I to też ma zwykle wpływ na ich dobór.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *