Życie intymne

Stres, zaburzenia lękowe, uzależnienia, czyli jak psychika wpływa na sprawność seksualną?

Jak psychika wpływa na sprawność seksualną

Tak naprawdę zaburzenie erekcji uwarunkowane jest nie tylko problemami natury organicznej, związanymi z różnymi chorobami (nieprawidłowości endokrynologiczne, czy związane z układem sercowo-naczyniowym). Nawet w 30 procentach odpowiadać za nie może również psychika i stan emocjonalny mężczyzny. Mowa jest tutaj o impotencji psychogennej. Dotyczy ona przede wszystkim tych, którzy nie ukończyli jeszcze 40 roku życia. I zazwyczaj nie mają innych problemów zdrowotnych.

Zbyt aktywnie, zbyt szybko

W dzisiejszych czasach żyjemy zbyt intensywnie, bardzo często nie mamy czasu na głębsze relacje z bliskimi, rodziną i przyjaciółmi. Pracujemy na dwa etaty, zostajemy w biurze do późnych godzin nocnych, nie pamiętamy o tym, aby wykonywać badania kontrolne. Do tego zapominamy o tym, jak bardzo ważny dla naszego organizmu jest wypoczynek. Czas regeneracji i odnowienia sił nie tylko tych witalnych, ale też psychicznych. Wtedy zaczynają pojawiać się zaburzenia erekcji – leczenie jest wówczas nieuniknione.

Brak rozmowy i otwartości

Innym problemem natury psychologicznej może być również zła relacja z partnerką lub wcześniejsze przykre doświadczenia seksualne. Problemy natury seksualnej są jak błędne koło, jeden mały rodzi kolejne. Jest to złożona etiologia zaburzenia, u którego podłoża znajdują się nierzadko różne lęki i zaburzenia.

W tej sytuacji nierzadko bardzo pomocna okazuje się szczera rozmowa z partnerką. Przedstawienie własnej perspektywy sprawia, że problem staje się mniejszy, a udźwignięcie go rozłożone zostaje na dwie osoby. Ogromne znaczenie ma tutaj wyrozumiałość drugiej połowy. Sukces tkwi w sile empatii.

Warto przygotować się do takiej rozmowy, odpowiednia otoczka w postaci dobrej kolacji, czy miłej nastrojowej muzyki może w znacznym stopniu ułatwić dialog na ten temat. Nie warto robić tego w pośpiechu, czy wtedy, kiedy jesteśmy czymś zestresowani. Zaburzenia erekcji? Leczenie zacznij od uporządkowania relacji partnerskich!

Inne ważne aspekty impotencji psychogennej

Wśród powodów psychologicznych mogą być wcześniejsze niepowodzenia w kontaktach seksualnych. Nierzadko sytuacje te prowadzą do powstania wielu kompleksów i lęku przed zbliżeniami. Przyczyną może być tutaj nadmierny rygoryzm religijny, który objawia się przekonaniem, że seks jest czymś złym. Dodatkowo bardzo często przyczyną jest pornografia, a konkretnie niemożność wpisania się w prezentowane przez te materiały wzorce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *