Dla pacjenta

Przekrwione oczy – jak sobie z nimi radzić?

Przekrwione oczy - jak sobie z nimi radzić?

Przekrwione oczy to bardzo częsty problem, szczególnie latem, kiedy to nasilają się wszelkiego rodzaju odczyny alergiczne. Ale to nie jedyna przyczyna zespołu czerwonego oka. Jest ich jeszcze kilka. Jeśli w porę nie rozpoznamy tej konkretnej, która zawiniła u nas i jej nie wyeliminujemy, może dojść do dokuczliwych powikłań. Poza tym oprócz nieprzyjemnego podrażnienia oka i innych objawów, które towarzyszą tej dolegliwości, należy przyznać, że przekrwienie psuje urodę, przede wszystkim kobiet. I tu nie pomoże już żaden makijaż, od którego zresztą powinno się odstąpić w tym czasie.

Przyczyny przekrwionych oczu

Dolegliwość przekrwionych oczu w medycynie nosi nazwę Zespołu Czerwonego Oka. Jej przyczyn może być wiele. Najczęściej choroba dotyka nas w okresie wiosenno- letnim, kiedy staje się ona jednym z objawów alergicznych. Z reguły spowodowanym reakcją układu immunologicznego jako odpowiedź na alergeny takie jak pyłki drzew i traw. Ale może towarzyszyć także chorobom autoimmunologicznym, oraz być wywołane infekcją bakteryjną. Często bowiem dochodzi do niej kiedy niechcący zatrzemy oko brudnymi rękami lub u kobiet w momencie, gdy resztki makijażu dostaną się do spojówki. Dlatego ważne jest to, aby codziennie wieczorem go zmywać. Czasem zdarza się również tak, że naczynka krwionośne w naszym oku pękają pod wpływem wysokiego ciśnienia tętniczego krwi lub tego występującego w gałce ocznej. Powodują one wtedy w niej wylew. Oprócz zapalenia spojówek przekrwienie oczu powoduje także zapalenie twardówki czy rogówki, a także guzki, źle dobrane szkła korekcyjne oraz tak zwany zespół suchego oka. Często jest również tak, że przyczyna zespołu czerwonego oka jest bardziej prozaiczna. Przekrwienie może bowiem wywołać obecność ciała obcego w oku, wrastająca rzęsa, podrażnienie przez soczewki lub jęczmień.

Objawy towarzyszące przekrwionym oczom

W zależności od przyczyny przekrwienia oczu mogą występować u nas także objawy dodatkowe. Alergiom będzie na przykład towarzyszyć swędzenie oczu, katar sienny, kichanie, łzawienie, kaszel astmatyczny, przy zatarciu opuchnięcie powieki a także okolic pod nią. Jeśli dojdzie do infekcji bakteryjnej bądź jakiegokolwiek zapalenia często z oka wydostaje się również wydzielina ropna, która nie tylko zaburza widzenie, ale także powoduje uczucie podrażnienia i swędzenia. Inne objawy towarzyszące przekrwieniu to dyskomfort pojawiający się w gałce ocznej, różnego rodzaju zaburzenia widzenia, a nawet widzenie podwójne, zwiększona wrażliwość na światło, zarówno to sztuczne padające z oświetlenia zewnętrznego, jak również na naturalne, słoneczne. Przy zespole czerwonego oka, w zależności od przyczyny, która go wywołała mogą także wystąpić bóle głowy, wymioty oraz rozdrażnienie i ospałość.

Jak sobie radzić z przekrwionymi oczami

Najlepszym sposobem na przekrwione oczy jest nie dopuścić do wystąpienia tej dolegliwości. Dlatego kobiety wieczorami powinny bardzo dokładnie zmywać makijaż, specjalnie dobranymi do tego kosmetykami. Nie należy dotykać oczu brudnymi rękami, a także powinno się dbać o ich nawilżenie, spędzać czas przy odpowiednim oświetleniu, pozwolić oczom odpoczywać od komputera i telewizora, oraz nosić odpowiednie okulary przeciwsłoneczne latem i unikać alergenów.

Jeśli jednak pojawi się u nas przekrwienie, warto jak najszybciej zacząć działać. Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, wystarczą powszechnie dostępne medykamenty. Okulista staje się jednak niezbędny w momencie pojawienia się wraz z przekrwieniem oczu ropnej wydzieliny, oznacza to bowiem ich zakażenie bakteryjne.

Na rynku bez recepty można dostać specjalne krople, spraye oraz maści i żele, które spowodują najpierw zmniejszenie się objawu zespołu czerwonego oka, a następnie jego całkowitą eliminację. Ich celem jest przede wszystkim prawidłowe nawilżenie śluzówki oka oraz jego ochrona, tak aby nie dochodziło do żadnych podrażnień, eliminują one także wszelkiego objawy spowodowane poprzez alergię, czyli swędzenie, zaczerwienienie i opuchnięcia. Pomagają także w przypadku kiedy zespół czerwonego oka występuje z powodu zmęczenia wzroku oraz jest spowodowany źle dobranymi okularami korekcyjnymi bądź soczewkami. Zaletą sprayów jest przede wszystkim możliwa szybka aplikacja, a kropli to, że mają małe butelki lub są dostępne w jednorazowych ampułkach. Zaleca się ich stosowanie w celu profilaktyki lub przy niewielkim zaczerwienieniu.

Maści i żele bardzo często posiadają w swym składzie małe dawki leków, dlatego zaleca się ich stosowanie w bardziej zaawansowanej fazie dolegliwości, kiedy krople i spraye nie przynoszą już efektów. Wspomagają leczenie nie tylko przekrwienia oczu, ale także zespół suchego oka jak również inne zaburzenia wydzielania łez.

Domowe sposoby na przekrwione oczy

Oprócz szeroko dostępnych medykamentów w postaci sprayów, maści, żeli i kropli możemy również poprawić stan oczu domowymi sposobami. W tym celu przydadzą się nam w domu gaziki oraz rumiankowa i koperkowa herbata, z których robimy okłady na powieki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *