Wyposażenie i dodatki

Jak urządzić prysznic typu walk-in?

Jak urządzić prysznic typu walk-in?

Planujesz aranżację łazienki i zastanawiasz się, jak ją ciekawie urządzić? A może obawiasz się, że brodzik lub wanna okażą się zbyt przytłaczające i optycznie bardzo mocno zmniejszą pomieszczenie? W obu tych przypadkach z pewnością doskonale sprawdzi się prysznic typu walk-in. Jest to rozwiązanie, które sprawdzi się właściwie w każdym typie łazienki, więc warto lepiej mu się przyjrzeć.

Co to jest prysznic typu walk-in?

Prysznic typu walk-in (czy też kabina typu walk-in) to otwarta kabina, która jest oddzielona od reszty łazienki szybą z hartowanego szkła. Szyba jest na tyle wysoka, żeby nie było możliwości przelania się nad nią wody. To bardzo praktyczne, funkcjonalne i estetyczne rozwiązanie. W żaden sposób nie przytłacza łazienki, pozwala wyeksponować jej walory. Sam prysznic jest prosty konstrukcyjnie, nie ma uszczelek, które mogłyby się zużyć ani trudno dostępnych miejsc, w których osadza się brud. Warto też zaznaczyć, że ze względu na łatwość dostępu do prysznica typu walk-in jest to świetne rozwiązanie dla osób z trudnościami w poruszaniu się, np. osób starszych, oraz rodzin z małymi dziećmi (nie ma ryzyka rozlania wody po całej łazience, jak w przypadku kąpieli przy otwartych drzwiach kabiny).

W zależności od potrzeb można zdecydować się na jeden z kilku dostępnych wariantów. Na ogół w ramach prysznica typu walk-in tworzy się otwartą kabinę, która przylega do jednej ze ścian łazienki. Dwie, czasami trzy szyby skutecznie zabezpieczają resztę łazienki przed zalaniem, umożliwiając przy tym swobodne wchodzenie i wychodzenie bez potrzeby ciągłego otwierania lub przesuwania drzwi do kabiny prysznicowej. Innym popularnym rodzajem kabiny typu walk-in jest zamontowanie prysznica na ścianie i odgrodzenie go od pozostałej części pomieszczenia jedną szybą. Jest to szczególnie wygodne rozwiązanie w małych łazienkach.

Bardzo często prysznic typu walk-in nie ma brodzika, więc osoba biorąca prysznic stoi bezpośrednio na kafelkach, co wiąże się z koniecznością odpowiedniego ułożenia kafli oraz przygotowania specjalnych odpływów.

Rodzaje odpływów w prysznicach typu walk-in

Prysznic typu walk-in jest bardzo funkcjonalny, o ile na etapie budowy zadba się o kilka kluczowych spraw. Najważniejsze są rzeczy bezpośrednio związane z prawidłowym użytkowaniem prysznica. Przede wszystkim należy odpowiednio ułożyć płytki, aby tworzyły spadek w stronę odpływu (ok. 1,5 cm w różnicy wysokości powinno wystarczyć). Sam odpływ również nie jest bez znaczenia, a od rodzaju odpływu zależy sposób pochylenia płytek.

Przed zdecydowaniem się na odpływy podłogowe należy wziąć pod uwagę, czy ma się wystarczający zapas na montaż elementów odwodnienia. Aby odpływ spełniał swoje założenie, musi być zamontowany powyżej połączenia kanalizacyjnego. Nie wolno więc zapomnieć o grubości płytek oraz zaprawy.

Odpływ punktowy

Jeśli wybór padnie na odpływ punktowy, to najlepiej, aby znajdował się w centralnym punkcie przestrzeni prysznicowej. Oznacza to, że kafelki muszą opadać do środka, aby woda nie zalegała przy ścianach. Syfon powinien być wystarczająco duży, aby zebrać całą wodę.

Odpływ liniowy

Innym rozwiązaniem jest odpływ liniowy, który montuje się równolegle do ściany lub szyby kabiny prysznicowej. To rozwiązanie jest o tyle korzystne, że umożliwia spływanie wody na większej powierzchni, a nachylenie podłogi jest zdecydowanie łatwiejsze do wykonania.

Odpływ narożny

Odpływ narożny, jak sama nazwa wskazuje, montuje się w narożniku. Taki odpływ najlepiej sprawdza się w prysznicach, które przylegają do dwóch ścian, chociaż istnieje możliwość zamontowania również przy ścianie łazienki oraz szybie kabiny.

Mankiet uszczelniający

Przy zakupie odpływów koniecznie zwróć uwagę na to, czy w zestawie jest mankiet uszczelniający. Jest to element potrzebny do wykonania odpływu prysznicowego. Nie przejmuj się, jeśli okaże się, że nie ma go w zestawie. Wszelkie uszczelnienia do odpływów prysznicowych można kupić oddzielnie.

Na co zwrócić uwagę przy urządzaniu prysznica typu walk-in?

Jest kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przy urządzaniu prysznica typu walk-in, żeby później cieszyć się z komfortu i elegancji, które daje to rozwiązanie.

Wybór szyby

Przede wszystkim należy wybrać szyby odpowiedniej wysokości oraz wielkości, aby odpowiednio zabezpieczyć resztę łazienki przed zachlapaniem. Poza tym warto wybrać szkło hartowane z powłoką polimerową typu „easy clean”. Dzięki temu krople osadzające się na ściance podczas prysznica nie tworzą brzydkich śladów ani zacieków.

Ogrzewanie

Zamknięta kabina prysznicowa bardzo szybko się nagrzewa, a przy prysznicu typu walk-in temperatura jest podobna w całym pomieszczeniu, więc warto zadbać o odpowiednie ogrzewanie. W miarę możliwości warto dodatkowo zainwestować w ogrzewanie podłogowe.

Wentylacja

Niezwykle istotnym elementem w łazience z prysznicem typu walk-in jest wentylacja. Należy zadbać o to, żeby była wydajna i szybko odprowadzała kominem wilgoć z pomieszczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *