Survival i militaria

Jak wybrać odpowiednią pałkę teleskopową?

Jak wybrać pałkę teleskopową?

Coraz powszechniejszym narzędziem samoobrony w Polsce stają się pałki teleskopowe, zwane również ze względu na swój wygląd batonami. Zwykle stanowią one część wyposażenia służb mundurowych: policji, czy ochrony, jednakże zyskały także na popularności wśród kierowców i osób, które na co dzień mają do czynienia z różnymi rodzajami ludzi oraz mogą być narażeni na jakiekolwiek niebezpieczeństwo.

Pałka teleskopowa a prawo polskie

Znaczna część pałek teleskopowych nie jest bronią białą, a więc możemy ją posiadać bez konieczności jakiejkolwiek rejestracji i zbędnych formalności. Niestety wielu rezygnuje z jej zakupu ze względu na niekoniecznie umiejętnie zawarte w ustawach definicje. Nawet w opinii Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego pałki teleskopowe nie uchodzą za broń i nie dotyczą ich przepisy z artykułu 4 punktu 1 Ustawy z dnia 21 maja 1999 roku o broni i amunicji.

Pałkę teleskopową możemy spokojnie nabyć i używać jej w celach samoobrony. Możemy ją nosić na co dzień przy sobie nawet bez żadnego pozwolenia. Nieco inaczej wygląda to w przypadku służb mundurowych, gdzie pałka stanowi środek przymusu bezpośredniego, ale to jest już objęte specjalną Ustawą z dnia 24 maja 2013 roku o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej.

Pałka jako narzędzie do obrony osobistej

Pałki teleskopowe zaczęły rozpowszechniać  się na świecie na początku lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Znane są jednak już od zakończenia pierwszej wojny światowej, nazywanej również Wielką Wojną.

Możemy wyróżnić pałki sprężynowe oraz pałki sztywne. Te pierwsze nie będą powodować poważnych obrażeń ze względu na swoją elastyczność i gumowe zakończenie. Bez wątpienia korzyścią jest możliwość swobodnego używania pałki sprężynowej w sytuacjach raczej niegroźnych, chociażby w przypadku zwierząt. Wobec bardziej zdeterminowanych napastników zdecydowanie skuteczniejszą formą obrony będzie pałka sztywna. Modele te pozwolą nam na silne uderzenia, które mogą efektywnie zniechęcić oprawcę. Co więcej pałki sztywne oferują nam techniki takie jak duszenie oraz pozwalają na podcięcia i dźwignie, czego nie można wykonać przy użyciu batona sprężynowego. Warto również wspomnieć, iż pałki hartowane są wytrzymalsze i raczej nie powinny ulec deformacjom przy kontakcie z ciałem napastnika ani przy uderzeniu o jakiś twardy materiał, jak w przypadku pałek niehartowanych.

Pałki teleskopowe można nosić w specjalnych kaburach, kieszeniach lub ewentualnie przy pasku od spodni. Nie zaleca się noszenia ich w torbach bądź plecakach, gdyż nie będzie to miało najmniejszego sensu – bowiem czas od spostrzeżenia zagrożenia do rozłożenia pałki powinien wynosić do trzech sekund. Całe szczęście otwieranie pałek należy do łatwych spraw. Wystarczy energicznie machnąć nią w dół albo w górę, najlepiej pod kątem mniej więcej 45 stopni. Składanie jej – jak już wspomniano wyżej – jest równie proste, wystarczy uderzyć prostopadle jej końcem o twarde podłoże. Należy pamiętać o stosunkowo luźnym chwycie, aby pałka wprawiła się w delikatne drgania i złożyła się bez problemu.

Obsługa pałek teleskopowych jest dość prosta, aczkolwiek po jej zakupie należy się z nią zapoznać i przejść chociaż podstawy trening, który polega na umiejętności rozkładania i składania batona, kontrolowanych wymachach i mocnym chwycie oraz uderzeniach na przykład w worek treningowy.

Jaką pałkę teleskopową wybrać?

Rozmiary pałki wahają się od szesnastu do dwudziestu sześciu cali. Najłatwiej jest nam przenosić te mniejsze, aczkolwiek dłuższe modele pozwolą nam na łatwiejsze zakładanie dźwigni czy duszenie. Musimy pamiętać, że pałka jest przedłużeniem naszej ręki, dlatego też najlepiej jest dopasować ją do siebie poprzez chwyt. Jeśli dobrze leży nam w ręce i faktycznie może ułatwić nam obronę, wtedy możemy się na taką zdecydować.

Gdy chcemy, aby nasz baton był wytrzymały i oferował nam możliwość zadawania silnych ciosów, najlepiej zdecydować się na pałkę hartowaną. Ma to również być element służący nam do obrony życia i zdrowia – swojego bądź cudzego – a zatem pamiętajmy, aby nie oszczędzać i kupić sprzęt o wysokiej jakości, mogący skutecznie posłużyć nam w samoobronie.

Większy zasięg ramion i pałki to również większe bezpieczeństwo. Najlepiej jednak jest znaleźć złoty środek, no bo na przykład w otwartym terenie lepiej sprawdzi się ta dłuższa, zaś w budynku gdzie może być ścisk i ograniczone miejsce lepiej jest wybrać krótszą. Nie może ona nam przecież utrudniać samoobrony, jej zadaniem jest jej ułatwienie. Odnośnie materiału z jakiego stworzona jest pałka najodpowiedniejszym wyborem będzie stal – istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że ulegnie jakimś deformacjom. Pamiętajcie również o metodach składania, najprostsze są zdecydowanie najlepsze. W razie zagrożenia naszego życia niezwykle ważny jest czas. Im prościej, tym szybciej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *