Elektronika użytkowa

Uchwyt do telewizora – jak wybrać?

Uchwyt do telewizora

Coraz więcej osób rezygnuje z tradycyjnych szafek RTV pod telewizor i decyduje się na zamontowanie urządzenia na ścianie. Aby to było jednak możliwe, konieczne jest najpierw przymocowanie specjalnego uchwytu. Jak wybrać odpowiedni i czym się kierować? Na co zwrócić uwagę przy zakupie uchwytu do telewizora i czy jego wybór powinien być uzależniony także od modelu sprzętu elektronicznego?

Uchwyt do telewizora na ścianę – dlaczego montaż sprzętu na ścianie może być lepszym rozwiązaniem?

Dlaczego właściwie tyle osób decyduje się na zamontowanie odbiornika na ścianie? Powodów jest kilka. Po pierwsze – pomieszczenie z telewizorem na ścianie zamiast na kolejnej szafce sprawia wrażenie znacznie bardziej przestronnego i otwartego. To szczególnie istotne w przypadku niewielkich mieszkań z małymi pokojami.

Kolejny powód to… zmieniające się trendy. Telewizor zamontowany na ścianie wygląda po prostu nowocześniej. W dodatku nawet jeśli ktoś zdecyduje się na umieszczenie niżej szafki, to będzie mógł ją zagospodarować znacznie lepiej niż gdyby znajdował się na niej odbiornik telewizyjny.

Warto przy okazji pamiętać, że zawieszenie sprzętu na ścianie utrudni do niego dostęp małym dzieciom czy zwierzętom – dzięki czemu nie trzeba obawiać się, że coś się stanie.

Wreszcie – dla wielu osób oglądanie telewizji z odbiornika zawieszonego na ścianie jest po prostu znacznie przyjemniejsze i wygodniejsze.

Rodzaje uchwytów do telewizora

Wbrew pozorom dostępne są nie tylko uchwyty ścienne do telewizorów, ale także sufitowe, a nawet biurkowe. Dzięki nim możliwy jest montaż sprzętu w innym miejscu. Uchwyty do telewizora można także podzielić pod innym kątem – dostępne są uchwyty obrotowe, ale też płaskie z regulacją pochylenia czy płaskie, ale pozbawione możliwości regulacji. Różne rodzaje uchwytów (a także inne akcesoria do TV) znajdują się na stronie https://scentre.pl/shop/category/list?kategoria=uchwyty_i_wieszaki_do_telewizorow.

Wybór konkretnego modelu warto uzależnić od tego, jak wysoko (i na jakiej powierzchni) ma być zawieszony sprzęt, a także – jakiej wielkości jest sam telewizor i skąd najczęściej będzie oglądany.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze uchwytu do telewizora?

Jedną z najważniejszych kwestii, jeśli chodzi o wybór uchwytu, jest jego maksymalny udźwig – jeśli okaże się on za mały, osoba chcąca zamontować na ścianie lub suficie zakupiony już telewizor będzie zmuszona do wymiany uchwytu. Należy zatem najpierw sprawdzić wagę sprzętu, a następnie – maksymalny udźwig uchwytu.

Kolejna kwestia, na którą warto zwrócić uwagę, dotyczy standardu VESA – i dopasowania otworów montażowych. Przed zakupem uchwytu warto sprawdzić (np. w instrukcji telewizora), czy producent posłużył się właśnie standardem VESA – a jeśli tak, to na jaki konkretnie rozstaw otworów montażowych się zdecydował. Dzięki takiej wiedzy łatwiej można dobrać odpowiedni uchwyt do telewizora. Jeśli jednak producent nie zastosował standardu VESA, najlepszym rozwiązaniem będzie zakup tzw. uchwytu uniwersalnego – który powinien pasować do większości tego typu sprzętów elektronicznych.

Uchwyt do telewizora na ścianę – ruchomy i najlepiej z opcją regulacji

Większość uchwytów do telewizora jest do pewnego stopnia ruchoma. Z tego względu warto od razu zwrócić uwagę, czy uchwyt posiada opcję regulacji – m.in. kąta nachylenia. A jeśli posiada – to jak bardzo jest ona rozbudowana. Jest to istotne dlatego, że im więcej możliwości nachylenia uchwytu pod różnym kątem, tym prawdopodobnie większa będzie musiała być odległość telewizora od ściany. Nie wszystkim z kolei spodoba się taki efekt.

Co istotne, na rynku dostępny jest również uchwyt do telewizora wysuwany – czyli uchwyt z wysuwanym ramieniem, dzięki któremu można przybliżyć ekran telewizora do miejsca, z którego ogląda się telewizję. Jest to rozwiązanie niezwykle wygodne dla osób, które decydują się na nieco mniejszy ekran i chciałyby czasem przybliżyć odbiornik w trakcie oglądania.

Co może być dołączone do uchwytu?

W wielu przypadkach do uchwytu do TV producenci dołączają zestaw pasujących śrubek montażowych. To dla kupującego najwygodniejsze rozwiązanie. Jeszcze istotniejsze może być jednak to, czy uchwyt posiada wbudowaną poziomicę, która ułatwi montaż. Należy przy tym jednak pamiętać, że są to dodatkowe udogodnienia – znacznie istotniejsze są podstawowe parametry uchwytu, rozstaw otworów montażowych czy opcje regulacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *