Nieruchomości i finanse

Pellet – zastosowanie, właściwości i wartość opałowa

ogrzewanie pelletem

Pellet to ekologiczna alternatywa dla innych paliw. Czym kierować się podczas zakupu tego opału? Jaka może być maksymalna wartość opałowa pelletu? Przedstawiamy najważniejsze informacje o pellecie.

Pellet to paliwo stałe wytwarzane z odpadków powstających w wyniku obróbki drewna. Zrębki i trociny prasowane są w drobne granulki o średnicy kilku milimetrów. Taki proces produkcji nie wymaga użycia dodatkowych substancji wiążących. Pellet wykorzystywany jest do ogrzewania domów jednorodzinnych, a także do podgrzewania wody bieżącej. W wyniku spalania tego paliwa do atmosfery przedostaje się minimalna ilość tlenku siarki i tlenku azotu. Niska emisja szkodliwych gazów sprawia, że pellet zaliczany jest do ekologicznych źródeł energii. Korzyści dla środowiska idą w parze z korzyściami finansowymi. Ogrzewanie pelletem uznawane jest za jedno z bardziej ekonomicznych rozwiązań. To paliwo jest tańsze niż olej opałowy czy energia elektryczna. Pod względem wydajności i opłacalności pellet można porównać do ekogroszku.

Jaka jest wartość opałowa pelletu?

Wartość energetyczna paliwa to dla każdego użytkownika jedna z najważniejszych informacji. W ten sposób producent określa, jaką ilość ciepła można otrzymać w wyniku spalenia określonej porcji paliwa. Im wyższa jest wartość energetyczna paliwa, tym większa wydajność. Wartość opałowa najczęściej wyrażana jest w megadżulach na kilogram – MJ/kg. Można spotkać się także z inną jednostką – kWh/kg, czyli kilowatogodziny na kilogram. Przelicznik jest prosty 1 kWh/kg = 3,6 MJ/kg.

Wartość energetyczna pelletu dostępnego na rynku wynosi od 14 MJ/kg do 19 MJ/kg. Wszystko zależy od klasy paliwa. Dlatego podczas zakupów nie warto kierować się tylko ceną. Zakup najtańszego pelletu może okazać się chybionym wyborem. Niska cena często idzie w parze z niską wartością opałową – a to znaczy, że trzeba zakupić większą ilość paliwa. Bezpiecznym rozwiązaniem będzie zakup paliwa wysokiej klasy. Sprawdzony pellet znajdziesz w sklepie najlepszygroszek.pl. Maksymalna wartość opałowa dostępnego tam Pelletu Premium Plus wynosi 18,5 MJ/kg. Istotną zaletą tego produktu jest także niska wilgotność (max. 10%). Dzięki temu podczas spalania powstaje niewielka ilość popiołu – przekłada się to na dłuższą pracę pieca. Znika także konieczność częstego czyszczenia komory spalania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *