Dla pacjenta

Choroba wrzodowa żołądka. Jak się objawia i jak leczyć?

Choroba wrzodowa żołądka

Choroba wrzodowa żołądka to nic innego, jak występowanie w organizmie wrzodów trawiennych, które są ubytkami śluzówki żołądka. Mogą one również mieć miejsce w dwunastnicy. Warto wiedzieć, czym charakteryzuje się to schorzenie, poznać jego objawy, jak i przyczyny. Dzięki temu lepiej na nią zareagujemy.

Choroba wrzodowa - czym jest?

Wrzody są deficytami w błonie śluzowej. Taki ubytek prowadzi do stanu zapalnego, a następnie martwicy. Choroba wrzodowa ma bardzo wiele przyczyn. Jest najczęściej występującą dolegliwością układu pokarmowego – dotyczy średnio 10 proc. populacji osób dorosłych. Co ważne, wrzody mają predyspozycje do występowania rodzinnego. Na to genetyczne zagrożenie najbardziej narażeni są krewni pierwszego stopnia. Często pierwszym lekiem, na jaki trafiamy przy chorobie wrzodowej żołądka, są tabletki Manti w sklepie internetowym. Pamiętaj, że ceny leków warto porównywać – taką funkcję ma na przykład apteka Gdziepolek.pl.

Jakie są przyczyny choroby wrzodowej żołądka?

Wrzody żołądka, a więc nadżerki w błonie śluzowej, powstają w wyniku niedokrwienia tejże błony. To obniża jej odporność na kwas żołądkowy. Sytuacja trawienia błony śluzowej przez kwas żołądkowy skutkuje powstaniem wrzodów. Im dłużej wrzody pozostają bez leczenia, tym stanowią większe zagrożenie dla zdrowia. Poszerzanie i pogłębianie ubytków może prowadzić do dziurawienia ściany żołądka, co może skutkować krwotokiem wewnętrznym.

Do przyczyn, które najczęściej powodują wrzody żołądka, zaliczamy:

  • zapalenie błony śluzowej wywołane bakterią Helicobacter pylori,
  • palenie papierosów,
  • stres,
  • nadmierne spożycie alkoholu,
  • przewlekłe stosowanie NLZP – leków przeciwgorączkowych, przeciwbólowych i przeciwzapalnych.

Objawy choroby wrzodowej żołądka - jak rozpoznać?

Bardzo często można się spotkać z bezobjawowym przejściem choroby wrzodowej. Może to trwać długo – wszystko to do czasu, aż nadżerki powiększą się i rozwiną – wtedy pacjent zacznie odczuwać doskwierające objawy. Najczęściej są to bóle, które występują kilkadziesiąt minut po posiłku. Razem z bólem występują też nudności, odbijanie, zgaga, a czasem również kwaśne wymioty. Pacjenci najczęściej określają ból przy wrzodach jako piekący. Umiejscawiają go w nadbrzuszu. Co ciekawe, małe posiłki mogą na chwilę zmniejszyć dolegliwości.

Nie warto czekać z rozwojem objawów, gdyż może nastąpić krwotok wewnętrzny, który spowodowany będzie przebiciem ściany żołądka. Należy niezwłocznie udać się do lekarza, jeśli zauważymy sobie jedne z wymienionych objawów.

Leczenie choroby wrzodowej - jak przebiega?

Systematyczne przyjmowanie zaleconych preparatów, jak i odpowiednia dieta pomogą w uporaniu się z wrzodami żołądka i dwunastnicy. Do skutecznych leków zaliczamy antybiotyki oraz środki zmniejszające wydzielania kwasu żołądkowego. Najlepsze efekty eradykacji wrzodów są zauważalne przy stosowaniu pompy protonowej razem z antybiotykami – metronidazolem i amoksycyliną. Pomoże też zmniejszenie stresu w życiu, jak i ograniczenie zażywania używek – papierosów i alkoholu.

Dodaj komentarz