Moda męska

Poszetka. Mała, a robi różnicę

Poszetka. Mała, a robi różnicę

Z pozoru, elegancki ubiór mężczyzny składa się z kilku elementów, które muszą jedynie współgrać pod względem kolorystycznym i pod względem kroju. Jeśli zaś chodzi o dodatki, to gdy rozejrzymy się wokoło na eleganckim przyjęciu czy weselu, dostrzeżemy głównie krawaty, muchy oraz spinki, zarówno te do koszuli, jak i do krawata. Istnieje jednak jeszcze jeden, drobny element, który mimo niewielkich wymiarów potrafi znacząco przełamać całą stylizację i dodać jej charakterystycznego ożywienia i szyku. Tym elementem jest poszetka, często zwana również butonierką lub wypustką, wkładana do górnej kieszonki marynarki.

Poszetka daje wiele możliwości

Przez pewien czas temat poszetek w kontekście męskiego, eleganckiego ubioru był nieco zapomniany. Rzadko można było spotkać je w męskich marynarkach, co więcej – ich wybór i dostępność w sklepach również były dość ograniczone ze względu na niewielkie zainteresowanie. Od niedługiego czasu możemy jednak zaobserwować swoisty renesans tej drobnej z pozoru, aczkolwiek odgrywającej niebagatelne znaczenie ozdoby.

Poszetka to niewielkich rozmiarów, ozdobna chusteczka wkładana do górnej kieszonki marynarki, czyli brustaszy. Jeśli chodzi o wzór – delikatnie lub dość istotnie różni się ona od pozostałych dodatków. W przypadku garniturów wizytowych bądź smokingów zazwyczaj występuje w białym, jednolitym kolorze.

Coraz częściej jednak stosowana jest również do garniturów ubieranych na co dzień – na spotkania biznesowe, do pracy. W tym przypadku tonacja kolorystyki często bywa dość wyrazista i odbiegająca od ogólnej tonacji garnituru i reszty dodatków.

Dobierz mądrze i wybierz najlepszą

Dobór odpowiedniej poszetki to nie jest wcale taka prosta sprawa. Choć jest to element niewielkich rozmiarów, zazwyczaj ok. 35×35 cm, to jednak jego wzór i kolor potrafią odmienić całą stylizację i szyk, ale również całkowicie ją zrujnować. W przypadku ubiorów formalnych najlepiej sprawdzi się poszetka biała wykonana z jedwabiu i lnu, wystająca do 1-2 cm ponad krawędź kieszeni. Dużo większe pole wyboru w tym względzie dają stroje casualowe, nieformalne. W tym przypadku kolor i wzór poszetki może nawiązywać do innych elementów stroju bądź być całkowicie niezależny. Warto jednak pamiętać o tym, żeby unikać dobierania poszetki w tym samym kolorze i wzorze co krawat, nie będzie to dobrze wyglądać… Gdy zdecydujemy się na poszetkę w całkowicie odmiennym od reszty stroju kolorze, dobrze wygląda to wtedy, gdy choć drobny jej element nawiąże do koloru koszuli lub garnituru. Mile widziane są również wszelkiego rodzaju ekstrawagancje.

Ponadto zaleca się, aby nie przykładać zbytniej wagi do ułożenia poszetki. Czasem nawet pozornie niedbale wsunięta robi piorunujące wrażenie. Warto również zakupić poszetkę wykonaną z najwyższej jakości materiału, np. jedwabiu. Tego typu produkty bez problemu odnajdziemy w ofercie sklepu Elegancki Pan, oferującego szeroki wybór poszetek oraz innych elementów garderoby dla eleganckich mężczyzn, na różne okazje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *