Fotografia i astronomia

Wybieramy teleskop dla początkującego astronoma

Wybieramy teleskop dla początkującego astronoma

Astronomia jest bardzo ciekawą dziedziną nauki, którą interesuje się coraz więcej osób, a szczególnie dzieci i nastolatków. Najbardziej fascynujący jest w niej prawdopodobnie fakt, że możemy oglądać planety i inne ciała niebieskie, które znajdują się miliony kilometrów od nas. Pomaga w tym oczywiście odpowiedni sprzęt, czyli teleskop soczewkowy lub zwierciadlany. Ich wybór jest naprawdę spory i są one coraz łatwiej dostępne. Różnią się budową i parametrami, które bezpośrednio wpływają na to, co za pomocą teleskopu możemy zobaczyć. Różnice w obrazie prezentowanym przez różne teleskopy mogą być naprawdę spore, jak więc wybrać sprzęt, który sprosta Waszym oczekiwaniom?

Teleskop refraktor czy reflektor?

Zakup pierwszego teleskopu, gdy dopiero zaczynamy przygodę z astronomią, jest tak naprawdę najtrudniejszy. Nie znamy się jeszcze na technicznych niuansach i często nie wiemy, jakie obserwacje będziemy prowadzić, a nie ma jednego, uniwersalnego teleskopu, który sprawdzi się w każdej sytuacji. By zwiększyć swoje szanse na zakup odpowiedniego teleskopu, musicie poświęcić  czas na analizę parametrów, a także własnych planów.

Pierwszą decyzją, który przyjdzie Wam podjąć, jest wybór rodzaju teleskopu. Teleskop optyczny, tzw. refraktor składa się z dwóch głównych elementów optycznych: obiektywu i soczewki. Teleskop zwierciadlany, czyli inaczej reflektor, zbudowany jest z obiektywu i zwierciadła. Jest to oczywiście uproszczony opis budowy tych dwóch sprzętów, ale właśnie na tym polegają główne różnice. Refraktor wyłapuje światło i następnie skupia jego promienie poprzez załamanie ich w soczewce. W reflektorze promienie zostają z kolei odbite przez zwierciadło.

Teleskop refraktor wyłapuje mniej światła, niż reflektor, więc sprawdza się głównie w obserwacji bliższych obiektów. Jednak to, jak wiele zobaczycie za pomocą teleskopu, zależy też od innych zmiennych jak jakość poszczególnych części i wielkość elementów optycznych. To na tych parametrach powinniście się głównie skupić, wybierając dla siebie teleskop.

Najlepszy teleskop dla początkujących

Elementy optyczne w teleskopie mają za zadanie wyłapać i skupić rozproszone światło, dzięki czemu zyskujemy złudzenie, że jego źródło znajduje się bliżej niż w rzeczywistości. Tworzy się w ten sposób rzeczywisty obraz przedstawiający np. ciała niebieskie. Im większe są elementy optyczne, tym więcej są w stanie nam pokazać. Możemy zajrzeć za ich pomocą dalej w kosmos i zobaczyć więcej szczegółów. Oczywiście z większą średnicą elementów optycznych związane są też większe są gabaryty całego urządzenia, a także jego wyższa cena. Jednak na potrzeby amatorskiej obserwacji nieba wcale nie potrzebujecie bardzo zaawansowanego i kosztownego sprzętu.

Osoby początkujące czerpią ogromną przyjemność z możliwości przyjrzenia się Księżycowi, poszczególnym planetom i mgławicom. Takie ciała niebieskie możecie z powodzeniem dojrzeć już za pomocą teleskopów o średnich parametrach. Jeśli chodzi o teleskop refraktor, to najlepiej zaopatrzyć się w sprzęt o średnicy 8-11 cm. Teleskop zwierciadlany powinien posiadać elementy optyczne o średnicy minimum 11 cm. Warto też zwrócić uwagę na to, by posiadały one możliwość wymiany okularów, od których zależy wartość przybliżenia.

Co jeszcze powinien mieć teleskop?

W teleskopie bardzo ważne są też odpowiednie obiektywy, a także stabilny statyw, który ułatwi Wam prowadzenie długich obserwacji. Istotne są również gabaryty urządzenia. Jeśli będzie ono zbyt duże i ciężkie, wtedy trudniej będzie Wam się z nim przemieszczać w poszukiwaniu dogodnych warunków obserwacyjnych. Należy zadbać też o to, by poszczególne elementy teleskopu były dobrej jakości. Macie wtedy większą pewność, że będzie to zakup na lata i przez długi czas pozwoli on Wam zachwycać się kosmosem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *