Motoryzacja i transport

Ile można zaoszczędzić wynajmując auto na minuty?

Auto na minuty

Wynajem aut to usługa cieszącą się coraz większą popularnością. Jak się okazuje, wypożyczyć samochód można nie tylko na określoną liczbę dni, co sprawdza się zwłaszcza podczas dalszych wyjazdów, ale i na minuty. Czy to rozwiązanie jest opłacalne i może zastąpić posiadanie własnego pojazdu? Sprawdzamy, ile można zaoszczędzić wynajmując auto na minuty i jakie są korzyści car sharingu.

Car sharing - na czym to polega?

Z wypożyczalni aut korzystaliśmy do tej pory przede wszystkim w celach turystycznych lub w sytuacjach awaryjnych, kiedy nasze pojazdy uległy nagłemu uszkodzeniu. Koszt takiej usługi przelicza się zazwyczaj na ilość dni najmu. Ponadto, konieczne jest uiszczenie kaucji, której wysokość sięga od kilkuset do nawet tysiąca złotych. Niekiedy, wypożyczalnie wprowadzają również dodatkową opłatę od przejechanych kilometrów. Obecnie rynek wynajmu samochodów uległ znacznym przeobrażeniom, a to wszystko dzięki możliwości wypożyczenia auta na minuty. Jak to właściwie działa?

Car sharing to możliwość wypożyczenia auta na minuty przy użyciu aplikacji na urządzeniu mobilnym. Wystarczy się do niej zalogować i połączyć ją z naszym kontem bankowym, a następnie sprawdzić, gdzie znajdują się najbliższe, dostępne pojazdy. Kiedy dotrzemy już do wybranego samochodu, skanujemy kod QR umieszczony za jego szybą, aby otworzyć drzwi. Auta udostępnianie w ramach usługi możemy najczęściej uruchomić naciskając przycisk “start”, który  pojawia się w naszej aplikacji po otwarciu pojazdu. Od momentu rozpoczęcia wynajmu aplikacja zlicza jego czas oraz pokonany przez nas dystans. Po zakończonej jeździe wystarczy odstawić wypożyczone auto na parking na terenie miasta i zakończyć jazdę także przy użyciu aplikacji. Opłata za wynajem pobierana jest automatycznie z naszego konta.

Jakie są zalety wynajmu aut na minuty?

Tradycyjny wynajem aut wiąże się z uiszczeniem kaucji, przez co znaczne środki finansowe zostają zablokowane na dany okres. Car sharing nie wymaga żadnych dodatkowych opłat, płacimy jedynie za realny czas korzystania z samochodu. Nie musimy także szukać wypożyczalni, aplikacja od razu pokaże nam, gdzie znajduje się najbliższe, dostępne auto. W większości przypadków wystarczy zaledwie kilka minut, aby do niego dotrzeć. Po zakończonej jeździe zostawić możemy je na dowolnym parkingu miejskim lub w wyznaczonej strefie.

Wynajem aut elektrycznych - w trosce o ekologię

Wynajem auta na minuty to jednocześnie szansa na przetestowanie samochodów elektrycznych. Taką możliwość oferuje mieszkańcom Warszawy innogy go! od innogy Polska oddając im do jazdy 500 komfortowych aut BMW i3. To całkowicie bezemisyjny pojazd wspierający walkę ze smogiem w stolicy naszego kraju. Jest to również świetne rozwiązanie pozwalające na szybkie przemieszczanie się w stolicy. Samochody elektryczne mogą poruszać się po buspasach, co znacząco ogranicza czas jazdy w godzinach szczytu. Ponadto, nie ponosimy żadnych opłat związanych z parkowaniem auta w płatnych strefach parkowania.

Ile to kosztuje?

Koszt wynajmu aut na minuty w dużej mierze zależy od firmy, z której usług zdecydujemy się skorzystać. Dla przykładu, stawka wspomnianego innogy go! to 1,19/min. Nie ponosimy przy tym żadnych kosztów związanych z eksploatacją auta: ładowaniem, przeglądami technicznymi czy ubezpieczeniem. Osoby, które nie korzystają codziennie z auta, bądź pokonują nim niewielkie odległości, mogą zastanowić się nad opłacalnością zakupu i utrzymywania własnego pojazdu. Być może o wiele bardziej korzystny będzie wynajem samochodu na minuty?

Car sharing to świetny wybór dla osób, które chcą szybko i relatywnie tanio przemieszczać się po mieście. Usługa tego rodzaju funkcjonuje nie tylko w Warszawie, ale i w innych większych miastach, do których zalicza się m.in. Gdańsk, Kraków czy Wrocław. Wiele wskazuje na to, że rynek wynajmu aut będzie stale wzrastał, gdyż już teraz widoczne jest duże zainteresowanie car sharingiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *