Elektronika użytkowa

Budowa układu chłodzenia cieczą

Budowa układu chłodzenia cieczą

Układ chłodzenia cieczą zapewnia wydajniejsze chłodzenie takich podzespołów jak procesor, płyta główna, karta graficzna, pamięć operacyjna, a nawet zasilacz. Układ chłodzenia cieczą jest też zazwyczaj znacznie cichszy, lecz jego koszt może znacznie przewyższać korzyści wynikające z jego zastosowania . Alternatywą dla kosztownego i skomplikowanego w budowie systemu chłodzenia cieczą są gotowe, kompaktowe zestawy przeznaczone do takich podzespołów jak procesor czy karta graficzna. Ich montaż ogranicza się do instalacji bloku wodnego i podłączeniu zasilania, zupełnie jak przy instalowaniu zwykłego radiatora z wentylatorem.

Obudowa komputera chłodzonego cieczą

Budując lub modyfikując komputer i pragnąc go wyposażyć w układ chłodzenia cieczą, zaczynamy od doboru odpowiedniej obudowy. Pierwszą rzeczą na którą należ zwrócić uwagę jest to czy istnieje potrzeba wyprowadzenia węży układu chłodzenia poza obudowę. Jeśli zdecydujemy się na ten krok, warto rozważyć wybór obudowy posiadającej przeznaczone do tego otwory. Alternatywą jest wykonanie takich otworów na własną rękę, lecz efekt wizualny będzie gorszy niż w przypadku fabrycznie wykonanych otworów.

Podzespoły układu chłodzenia cieczą

Bloki wodne do podzespołów – element układu chłodzenia cieczą montowany bezpośrednio z danym podzespołem komputera. Przy wyborze bloku chłodzenia CPU należy pamiętać by miał on odpowiednią zapinkę, pasującą do naszego procesora. Gdy zapinka nie jest na stałe przymocowana do procesora istnieje możliwość dopasowania bloku do innego gniazda z nowym rozstawem śrub bez konieczności wymiany całego bloku. Wiele bloków do chłodzenia CPU posiada tzw. sprayer, który rozpyla ciecz wpływającą do bloku, zapewniając tym samym wydajniejsze i bardziej równomierne chłodzenie bloku.

Bloki wodne na kartę graficzną występują w dwóch odmianach. Bloczki uniwersalne na rdzeń karty oraz typu full cover, dopasowane do karty i chłodzące nie tylko rdzeń ale również sekcję zasilania i pamięć. Tylko ten drugi rodzaj bloków chłodzących zapewnia prawidłowe chłodzenie karty i jest rekomendowany do wszystkich wydajnych kart graficznych wymagających wydajnego systemu odprowadzania ciepła nie tylko z rdzenia karty. Przy wyborze bloku typu full cover należy bezwzględnie pamiętać o zapewnieniu stuprocentowej kompatybilności z kartą graficzną. Nie bez znaczenia jest fakt że dedykowane bloki typu full cover posiadają tylko najmocniejsze modele kart graficznych, modele ze średniej półki cenowej nie mają zazwyczaj żadnego wsparcia ze strony producentów układów chłodzenia cieczą.

Bloki do chłodzenia płyty głównej występują w dwóch wersjach, jako osobne bloki chłodzenia mostka północnego, południowego i sekcji zasilania CPU lub obecnie bardzo popularne rozwiązanie typu full-cover. Bloki full-cover mają konstrukcję umożliwiającą zamontowanie dużych kart graficznych bez obawy że zabraknie na nie miejsca. Jednocześnie bloki full-cover dzięki jednolitej konstrukcji i solidnemu mocowaniu, nie stwarzają ryzyka mechanicznego uszkodzenia chipsetu. Z tego względu osobne bloki do poszczególnych sekcji płyty głównej stosuje się zazwyczaj tylko w przypadkach gdy konstrukcja płyty uniemożliwia zastosowanie jednego bloku typu full-cover.

Bloki wodne do chłodzenia pamięci RAM są instalowane głównie ze względu na walory estetyczne. W przypadku innych podzespołów takich jak dyski twarde, bloki wodne są trudno dostępne a ich zakup i instalacja wydają się pozbawione większego sensu gdyż nie przynosi to żadnej zmiany w wydajności chłodzenia.

Chłodnica – do niej odprowadzane jest ciepło transportowane za pomocą chłodziwa z podzespołów komputera. Wydajność chłodnicy zależy od jej powierzchni a co za tym idzie od wymiarów oraz od tego w jaki sposób wymuszany jest przepływ powietrza wokół chłodnicy. Może to być układ wentylatorów lub pozbawiony ich układ pasywny. To jak wydajne (i głośne) wentylatory zastosujemy podyktowane jest gęstością ożebrowania chłodnicy. Im jest ono wyższe tym chłodnica jest wydajniejsza ale tylko gdy zastosujemy odpowiednio wydajny wentylator.

Duża zaletą układów chłodzenia cieczą jest ich cicha praca dlatego dla większości użytkowników najlepszym rozwiązaniem będą chłodnice z niską gęstością ożebrowania, pozwalające zastosować cichsze (i mniej wydajne) wentylatory. Równie ważny jest rodzaj materiału z którego są wykonane poszczególne elementy chłodnicy. Tańsze modele wykonane są z aluminium. W przypadku droższych modeli lamele i kanały są wykonane z miedzi, a komory z mosiądzu co skutkuje lepszą wydajnością takich chłodnic. W zależności od ilości podzespołów, które chłodzimy, potrzebujemy odpowiedniej ilości chłodnic. W przypadku CPU będą to minimum dwie chłodnice. Dla zestawu chłodzenia procesora i karty graficznej potrzebujemy od trzech do czterech chłodnic. Aby ułatwić montaż zestawu chłodnic dostępne są tzw. holdery umożliwiające przymocowanie chłodnic do obudowy komputera lub tzw. standy będące swoistymi osobnymi rusztowaniami dla chłodnic. Dostępne są również kompletne obudowy do montażu chłodnic.

Pompa do układu chłodzenia – służy do wymuszania przepływu chłodziwa przez układ chłodzący. Głównymi parametrami urządzenia są wydajność określająca ilość cieczy jaką jest w stanie przepompować pompa w jednostce czasu oraz maksymalna wysokość słupa cieczy, która określa na jaką wysokość może być wpompowana ciecz.

Węże do układu chłodzenia – za ich pomocą łączymy poszczególne elementy systemu chłodzenia w jeden układ. O jakości węży decyduje przede wszystkim grubość ścianek. Im jest ona większa tym mniejsza podatność na uszkodzenia mechaniczne. Ważna z estetycznego punktu widzenia jest również przejrzystość bezbarwnych węży. Najlepsze w tym przypadku (tak samo jak pod względem własności mechanicznych) są węże tygonowe. Akcesorium dodatkowym do węży są sprężyny, używane kiedyś w celu uzyskania ciaśniejszych łuków bez załamania węża. Obecnie wykorzystuje się je głównie ze względów estetycznych.

Zbiornik do układu chłodzenia – wyróżniamy rezerwuary tubowe i tubowe nakręcane bezpośrednio na pompki oraz rezerwuary montowane w zatokach 5,25″ również w wersji ze zintegrowanym topem pompki. Wielkość rezerwuaru nie ma wpływu na wydajność układu chłodzenia i ma znaczenie jedynie kosmetyczne. Ważny jest natomiast rodzaj materiału z którego wykonany jest zbiornik. Najczęściej spotykane w rezerwuarach materiały to plexi i szkło. W przypadku zbiorników wykonanych z plexi może dojść do uszkodzenia jego powierzchni w wyniku zastosowania alkoholu w układzie chłodzenia. Są one też bardziej podatne na zarysowania niż zbiorniki wykonane ze szkła.

Akcesoria dodatkowe oraz zestawy

Czujniki przepływu i temperatury – wraz z odpowiednim oprogramowaniem, monitorują przepływ i temperaturę medium chłodzącego w układzie. Po przekroczeniu zadanych wartości powodują wyłączenie maszyny i zapobiegają uszkodzeniu podzespołów komputera.

Zestawy montażowe – komplety akcesoriów ułatwiających montaż pompek czy wentylatorów. Zestawy montażowe do wentylatorów zawierają grille, podkładki, śruby (bardzo ważna jest ich długość i gwint pasujący do danej chłodnicy), shroudy do wentylatorów (mocowane między wentylatorem a chłodnicą, zwiększają wydajność chłodnicy i zmniejszają hałas generowany przez wentylatory). W przypadku akcesoriów do pompek najważniejszym elementem są topy pozwalające na montaż kilku pompek jednocześnie. Dodatkowo topy podnoszą wydajność pompek i udostępniają dodatkowe miejsce na króćce. Zapewniają również cichszą pracę układu. Innym elementem przydatnym gdy pompa pracuje przy niestandardowym napięciu jest dedykowana przetwornica napięcia (standardowo pompki wykorzystują napięcie 12 V lecz istnieją też modele wymagające 24 V).

Złączki, łączniki bloków – wyróżniamy złączki wciskane i skręcane. Złączki wciskane są łatwiejsze w montażu niż złączki skręcane, lecz muszą być zawsze o rozmiar większe niż rozmiar węża. Dodatkowo w celu zabezpieczenia złączek wciskanych przed zsunięciem stosuje się cybanty. Złączki skręcane trzymają mocniej, ale wymagają narzędzi do montażu. Ich wygląd jest również bardziej estetyczny.

Eksploatacja układów chłodzenia cieczą

Płyny do układów chłodzenia – wszystkie dostępne płyny różnią się przede wszystkim zawartością glikolu. Generalnie im mniejsza zawartość glikolu tym gorsza przewodność płynu, ale lepsze własności antykorozyjne. Drugą kwestią jest obecność barwnika. Niestety bardzo często barwniki negatywnie wpływają na gęstość płynu i powodują brudzenie i zapychanie się układu chłodzącego.

Inhibitory korozji – substancję zapobiegające procesowi utleniania metali w układzie. W miarę upływu czasu stężenie inhibitora w układzie maleje. Aby utrzymać ochronę antykorozyjną na zadowalającym poziomie wymagane jest systematyczne uzupełnianie inhibitora w układzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *