Ogród i rośliny

Figurki ogrodowe – nadaj życia swojemu ogrodowi!

Figurki ogrodowe

Figurki ogrodowe to świetny pomysł na dekorację przydomowego ogródka. Dzięki mnogości dostępnych na rynku produktów tego typu, bez przeszkód dopasujemy je do każdego ogrodu, bez względu na styl, w jakim został urządzony. Do wyboru mamy zarówno majestatyczne figurki mitologicznych postaci, wyglądające jak żywo zwierzęta czy kuszące oko motywy roślinne.

Historia krasnali ogrodowych

Poruszając zagadnienie figurek ogrodowych, trudno nie wspomnieć o krasnalach, czyli najpopularniejszej dekoracji tego typu, którą spotkać można w niemalże każdym ogrodzie. Po raz pierwszy figurki tego typu pojawiły się w ogrodach niemieckich rezydencji w XVII wieku. Przedstawiały one wówczas brodatych górników w skórzanych fartuchach i spiczastych kapturach trzymających w dłoniach łopaty, młoty, kilofy i inne narzędzia pracy. Ponad 140 lat temu w Turyngii ruszyła masowa produkcja krasnali, która trwa do dziś – szacuje się, że niemieckich ogrodach może ich być nawet 25 milionów.

Rosnąca popularność krasnali ogrodowych przyczyniła się do powołania we Francji humorystycznego Frontu Wyzwolenia Krasnali Ogrodowych. W 1981 w Bazylei swoją działalność rozpoczęło natomiast Międzynarodowe Zrzeszenie dla Ochrony Krasnali Ogrodowych, które określało, jak figurka ta ma wyglądać. Zgodnie z ustaleniami, powinna być ona płci męskiej, mieć brodę, a na głowie spiczasty kaptur. Wysokość krasnala nie może przekraczać 69 centymetrów.

W latach dziewięćdziesiątych Polska stała się głównym producentem krasnali na rynek niemiecki. Największe ich ilości powstawały w Nowej Soli, w której swego czasu istniało ponad 400 producentów tego typu figurek.

Z czego produkuje się figurki ogrodowe i jak należy o nie dbać?

Na rynku spotkać można rzeźby ogrodowe wykonane z materiałów takich, jak:

  • Kamień – jest to surowiec zarówno najstarszy, jak i najbardziej tradycyjny. Niestety, w ogrodzie wystawiony jest na działanie zarówno zmiennej temperatury, jak i opadów czy wiatru. Co więcej, elementy kamienne podciągać mogą z wód gruntowych sole, kwasy oraz związki chemiczne powodujące powstawanie mało estetycznych wykwitów. Większość producentów kamiennych figurek ma swojej ofercie produkty pokryte impregnatem. Gdy po kilku latach przestanie on działać, pojawiający się na rzeźbie nalot usunąć możemy przy pomocy ciepłej wody z dodatkiem płynu do naczyń. Z bardziej opornymi zanieczyszczeniami poradzimy sobie natomiast przy pomocy parowego odkurzacza lub myjki ciśnieniowej.
  • Beton – ten, który stosowany jest do produkcji figur ogrodowych różni się od wykorzystywanego w budownictwie. W jego składzie znajduje się bowiem także cement, środki uszlachetniające oraz odpowiednio dobrane kruszywo. Tego typu rzeźby prezentują się niezwykle efektownie, a co więcej, są bardzo wytrzymałe. Do ich czyszczenia najlepiej stosować myjkę ciśnieniową.
  • Żywica (konglomerat ceramiczno-żywiczny) – podobnie, jak beton, jest ona niezwykle odporna na uszkodzenia i niekorzystne działanie warunków atmosferycznych oraz tania i łatwa w modelowaniu. Do jej wad zaliczyć można natomiast szybko schodzącą z powierzchni farbę. W związku z tym, rzeźby tego typu należy regularnie odnawiać. Do czyszczenia figurek z żywicy stosować możemy nawet najsilniejsze środki czyszczące.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *