Pierwsze okulary przeciwsłoneczne wynaleziono w Chinach w XII wieku. Ich celem było ukrywanie emocji w oczach sędziów prowadzących rozprawy sądowe. Były to zwykłe szkiełka kwarcowe i w niczym nie przypominały one dzisiejszej formy okularów przeciwsłonecznych, które zaczęły się dopiero pojawiać w XVIII wieku. Ponad 200 lat później, dokładnie w 1964 roku na rynku optycznym pojawiły się soczewki fotochromowe.
Okulary przeciwsłoneczne i ich rola
Okulary przeciwsłoneczne mają kilka ról. Pierwszą z nich i najważniejszą, jest ochrona naszych oczu przed nadmierną ekspozycją na promienie UV, które znajdują się w świetle słonecznym. Zbytnie narażenie na słońce powodować może zaburzenia ostrości widzenia, łzawienie, a w najlepszym wypadku – mrużenie oczu. Dawniej okulary przeciwsłoneczne wykorzystywane były, aby ukryć przed otoczeniem emocje kryjące się w oczach, dziś także często się je do tego wykorzystuje, dodatkowo maskują zaczerwienienie oczu lub objawy zapalenia spojówek. Jest to także gadżet i dodatek modowy, który ma być przysłowiową wisienką na torcie, naszego stroju. Odpowiednio dobrane do okoliczności, w których się znajdujemy, stanowią idealne uzupełnienie ubrania. Przydają się także zimą, podczas uprawiania sportów zimowych, bowiem likwidują błyski światła odbijającego się od śniegu mogące powodować chwilowe oślepienie.
Rodzaje okularów przeciwsłonecznych
Rodzajów okularów przeciwsłonecznych jest wiele. Współczesny rynek oferuje nam zarówno takie, których soczewki są szklane, jak i te plastikowe. Różnorodność pojawia się także w oprawkach, które zwykle wykonane są z plastiku lub metalu, czasem o najdziwniejszych kształtach. Uniwersalne od wielu lat pozostają lenonki, czyli okulary okrągłe, oraz tak zwane „muchy”, które mają dużych rozmiarów soczewki, zakrywające prawie pół twarzy. W zależności od upodobań i potrzeb kupującego, okulary przeciwsłoneczne posiadają różnokolorowe szkła. I tak te brązowe bardzo dobrze wyostrzają obraz, dlatego chętnie są wybierane przez kierowców. Żółte polecane są natomiast sportowcom oraz osobom, które potrzebują rozjaśnić światło dzienne, na przykład przy pochmurnej pogodzie. Zielone zaleca się osobom, które odczuwają zmęczenie oczu, a szare uważa się za uniwersalne.
Filtry w okularach przeciwsłonecznych
Filtry UV w okularach przeciwsłonecznych oznaczone są cyframi. Najczęściej stosuje się skalę od 0 do 4. Najmniejszą przepuszczalność szkodliwych promieni ultrafioletowych mają bigle z oznaczeniami 3 i 4, a największą 2 i 1. Tak zwanych „zerówek” nie powinno się wogóle kupować, gdyż nie spełniają one swojej funkcji ochronnej. Kategorie 2 i 1 najczęściej spotyka się na stoiskach z okularami, usytuowanych przy plażach lub w marketach. Nie oznacza to jednak, że nie można ich nosić w ogóle, ale okuliści zalecają, aby używać je tylko w takich dniach, kiedy nie ma słońca. Na słoneczne wakacje lepiej zabrać bowiem 3 i 4.
Dodatkowo szkła w okularach przeciwsłonecznych mogą być także pokryte filtrem polaryzacyjnym, który likwiduje wszelkiego rodzaju refleksy świetlne, jak również filtrem fotochromowym, który powoduje zmianę stopnia przyciemnienia soczewek, w zależności od siły nasłonecznienia.
Jak okulary przeciwsłoneczne wybierają Polacy?
W zależności od tego, kto kupuje okulary przeciwsłoneczne, czym innym kieruje się w swoim wyborze. Mężczyźni są bardziej praktyczni i choć biorą pod uwagę obowiązująca modę, to jednak wolą kierować się rozsądkiem i zapotrzebowaniem. Zazwyczaj kupują dwie pary, jedną trzymają w aucie, tak, aby za każdym razem kiedy przyjdzie potrzeba, mieć je zawsze pod ręką, drugą mają w domu i noszą na co dzień. Okulary do samochodu Panowie zwykle wybierają pod kątem odpowiednich filtrów polaryzacyjnych oraz koloru szkieł, które zniwelują odbijanie się światła. Te stosowane na co dzień mają przede wszystkim chronić oczy przed nadmierną ilością promieni słonecznych.
Dzieciom zazwyczaj podczas wybierania okularów przeciwsłonecznych towarzyszą rodzice i to oni sprawdzają czy posiadają one odpowiednie filtry mające dbać o prawidłowy wzrok malucha, ten bowiem kieruje się głównie wyglądem okularów. Największym jego zainteresowaniem cieszą się te o różnych ciekawych kształtach oraz z motywami ulubionych bajek.
Panie podczas zakupów kierują się głównie emocjami, marką oraz wyglądem. Prawda jest taka, że każda kobieta ma dość dużą kolekcję okularów przeciwsłonecznych. Kilka sztuk to minimum, a często dochodzi nawet do kilkunastu. Panie przy wyborze okularów dużą wagę zwracają też na dopasowanie okularów do strojów, inne bowiem nosi się do stroju sportowego, inne do pracy a jeszcze inne do plażowej sukienki. I wbrew pozorom nie ma tu znaczenia cena tego modowego dodatku, bo jeśli będzie on kobiecie pasował, jest gotowa kupić je zarówno na straganie, u optyka jak również w sklepie internetowym.
Dobór okularów przeciwsłonecznych do kształtu twarzy
Ważnym elementem przy wyborze okularów przeciwsłonecznych jest także idealne ich dostosowanie do kształtu twarzy. Najłatwiej mają osoby, których twarz przypomina owal, bowiem w tym przypadku każdy rodzaj okularów przeciwsłonecznych będzie im pasował. Osoby o okrągłej twarzy powinny kupować oprawki kwadratowe, a o kwadratowej buzi- okulary okrągłe, w tym przypadku działa bowiem zasada przeciwności.