Moda damska

Szpilki a zdrowie. Buty na obcasie mogą być wygodne

Szpilki a zdrowie. Buty na obcasie mogą być wygodne

Buty na obcasie to atrybut kobiecości, więc nie powinno nikogo dziwić, że kobiety, które pragną podobać się sobie oraz innym mężczyznom i kobietom, decydują się na zakup przynajmniej jednej pary szpilek. Ale co zrobić, gdy buty, mimo że piękne, są tak niewygodne, że po kilkudziesięciu minutach jedyne, o czym marzysz, to chłodne okłady i masaż stóp?

Jak wybrać odpowiednie buty na obcasie?

Zakup butów na obcasie to nie taka prosta sztuka. Oczywiście wygląd jest bardzo istotny – jeśli buty Ci się nie podobają, to nawet nie ma sensu ich przymierzać. Jednak najważniejszą kwestią jest wygoda. Sprawdź, czy obcas znajduje się idealnie na środku pięty. W ten sposób zyskasz pewność, że but jest stabilny i nie będzie wykręcał Ci nogi przy każdym kroku.

Po drugie zwróć uwagę na rozmiar. Jeśli już w tym momencie buty cisną Cię tak mocno, że ledwo możesz się w nich poruszać, to zakup mija się z celem. Nie rozchodzisz szpilek o dwa rozmiary. W drugą stronę to też się nie sprawdzi – za duże buty, będą zsuwać się z pięty lub spowodują wysunięcie palców w odkrytych szpilkach i „balkony” przy piętach. Efekt będzie nieciekawy lub komiczny.

Dobrze dopasowane szpilki wydłużą optycznie nogi i całą sylwetkę, a wysoki obcas sprawi, że wypniesz pierś i pupę, podkreślając swoje kształty. Nie zapominaj jednak o tym, że na obcasach trzeba umieć chodzić. Jeśli jednak masz z tym trudności, to nie kupuj kilkunastocentymetrowych szpilek, ale buty na niskim, eleganckim obcasie lub na koturnie – wtedy możesz sobie pozwolić na trochę wyższy obcas. Dodatkowo zdecyduj się raczej na obcas w kształcie klocka niż słupka, dzięki czemu będziesz się czuć znacznie stabilniej. Poruszając się jak czapla w wodzie, nikomu nie zaimponujesz.

Szpilki a zdrowie

Zbyt częste chodzenie w butach na wysokim obcasie jest niezdrowe. Z jednej strony zupełnie zmienia się sposób podparcia stopy i zamiast trzech punktów, nagle cały ciężar ciała spoczywa na maksymalnie dwóch punktach (odpada pięta). To z kolei powoduje próbę przesunięcia rozkładu ciężaru ciała i może prowadzić do bólu kręgosłupa, a nawet do jego skrzywienia.

Zbyt wysokie szpilki bardzo szybko zaczynają sprawiać ból, a oprócz tego utrudniają krążenie, prowadzą do opuchlizn stóp i obrzęków. Nieco niższe buty na obcasie również mogą stanowić zagrożenie, jeśli nosi się je zbyt często. W ten sposób można doprowadzić do zmian w ustawieniu kości śródstopia i nogi, czyli zmienić kształt stopy. Inną komplikacją zdrowotną wynikającą ze zbyt częstego chodzenia w szpilkach jest usztywnienie ścięgna Achillesa oraz skrócenie włókien mięśniowych łydki. Na szczęście okazuje się, że niewielki obcas (do 5 cm) może być bardzo zdrowy dla stopy. Nieznaczne uniesienie pięty jest wręcz wskazane.

Należy jednak pamiętać, że od kilkukrotnego założenia butów na wysokim obcasie jeszcze nic się nie stanie, więc od czasu do czasu można sobie pozwolić na pewną ekstrawagancję i wysokie szpilki. Po męczącym dniu na obcasach warto zadbać o stopy, masując je lub wykonując rozluźniające ćwiczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *