Domowa apteka

Jak zadbać o zdrowe zęby i dziąsła? Skuteczne preparaty stomatologiczne

Pasta do zębów

Fundamentem zdrowych zębów i dziąseł jest odpowiednia higiena. Konieczne jest mycie zębów co najmniej 2 razy – po przebudzeniu rano i wieczorem przed pójściem spać.

Jednak z różnych przyczyn mogą pojawiać się takie dolegliwości, jak próchnica, zapalenie dziąseł czy przyzębia. Wówczas można zastosować w higienie jamy ustnej dodatkowe preparaty stomatologiczne na zdrowe zęby i dziąsła.

Jak dbać o zęby i dziąsła?

Dbanie o zęby powinno być codzienną rutyną, jednak stan zębów wielu pacjentów świadczy o tym, że prawidłowa higiena jamy ustnej nie stanowi nawyku. W związku z tym na zębach zbiera się osad, z którego tworzy się nalot i jeśli nie zostanie on usunięty, w ciągu kilkunastu godzin twardnieje i pojawia się kamień nazębny. Ten nie jest możliwy do usunięcia w domu za pomocą szczotkowania.

Kamień na zębach wygląda nieestetycznie, może przybierać żółty, brązowy bądź u palaczy nawet czarny kolor. Zmiany takiego stanu zębów można wykonać wyłącznie u stomatologa. Co więcej, to może być późniejsza przyczyna powstawania próchnicy. Jej powodów może być wiele, jednak obecność kamienia nie jest bez znaczenia.

Warto również zaznaczyć, że na rozwój próchnicy duży wpływ ma dieta cukrowa i wysokowęglowodanowa. Bakterie próchnicy cukry proste wykorzystują łatwo, jako energetyczny surowiec. Przez to stwarza się im doskonałe środowisko do rozwoju. Warto również wiedzieć, że choć soki owocowe są zdrowe, to ich częste picie w dużych ilościach również może pogarszać kondycję zębów. Nie tylko ze względu na cukier, ale także z powodu kwasów owocowych, które zmiękczają szkliwo.

Jaką pastę do zębów wybrać?

Oczywiście zły stan zębów może mieć również związek ze współistniejącymi chorobami, stosowanym leczeniem czy czynnikami genetycznymi. Jednak odpowiednia higiena jamy ustnej również w tych sytuacjach ma ogromne znaczenie. Dlatego warto na początku zadbać o odpowiednie preparaty stomatologiczne do czyszczenia zębów.

Kompleksowe podejście zapewni większą skuteczność. Warto w łazience mieć nie tylko pastę i szczoteczkę, ale również nić dentystyczną i płyn do płukania jamy ustnej. Wszelkie niezbędne produkty do czyszczenia zębów można nabyć za pomocą liki24.pl. To platforma, która oferuje zakup leków, wyrobów medycznych, suplementów, a także kosmetyków w najlepszych cenach.

Jaką pastę do zębów wybrać? Najważniejsze, by zawierała fluor – dziś substancję tę zawiera większość dostępnych na rynku past. Dlaczego to takie istotne? Fluor zawarty w paście do zębów pomaga walczyć z próchnicą, gdyż zabezpiecza szkliwo przed szkodliwym działaniem kwasów i bakterii.

Warto zwracać uwagę, ile fluoru zawiera pasta. Najlepiej wybierać te, które oscylują w górnych granicach norm ustalonych przez UE, czyli ok. 1400 ppm. Najmniejsze stężenie tego pierwiastka powinno wynosić 1000 ppm. To są wartości dla dorosłych. Dzieci powinny stosować pasty ok. 250-500 ppm fluoru. Na sprawdzanie tych wartości uwagę powinni zwrócić szczególnie pacjenci borykający się z próchnicą, stosując pasty przeciwpróchnicze.

Do każdego rodzaju dolegliwości powinno stosować się odmienne pasty do zębów, gdyż są one wzbogacone o różne składniki odpowiednio działające na konkretne objawy. Pasty remineralizujące typu Mintperfekt activ sprawdzą się np. do osłabionych zębów, gdyż dodatkowo zawierają wapń, fosfor oraz magnez. Inne rodzaje past do zębów to:

  • Pasta do zębów na kamień z chloroheksydyną
  • Pasta do zębów na nadwrażliwość z witaminą B5 np. Yotuel viramina B5
  • Pasta antybakteryjna z ekstraktami ziół bądź jonami srebra, złota, magnezu, cynku
  • Pasta do zębów na przebarwienia z krzemionką
  • Pasta do zębów wybielająca z nadtlenkiem karbamidu, wodorowęglanem sodu, wapnia czy aktywnym węglem.

Preparaty stomatologiczne

Czasami nieodpowiednia higiena jamy ustnej, niedobory witamin, stres czy pasty z dodecylosiarczanem sodu (SLS – laurylosiarczanem sodu) mogą powodować zapalenia jamy ustnej bądź afty. W takich wypadkach pacjenci sięgają po preparaty stomatologiczne o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym dostępne bez recepty.

W liki24.pl można nabyć aerozole czy żele również na taką okoliczność. Lek Hascosept zawierający substancję czynną chlorowodorek benzydaminy stosuje się w leczeniu objawów związanych ze stanem zapalnym jamy ustnej. Działa łagodząco na takie symptomy jak ból, obrzęk, zaczerwienienie czy afty.

Podobne właściwości wykazuje aerozol Oraseptan bazujący na chlorku cetylopirydyniowym. Ten preparat stomatologiczny stosuje się w celu zwalczania owrzodzeń w jamie ustnej m.in. aft, pleśniawek, a także w zapaleniu dziąseł.

Płyny do płukania jamy ustnej

Wybór płynu do płukania jamy ustnej podobnie jak wybór pasty nie powinien być przypadkowy. Tutaj również warto zwrócić uwagę na jego przeznaczenie oraz skład. Wśród ekspertów wciąż toczy się dyskusja, czy płukanki do zębów z alkoholem są szkodliwe.

Część opowiada się za rakotwórczym działaniem etanolu. W związku z tym, że na rynku dostępnych jest wiele produktów bez alkoholu – warto sięgać właśnie po nie. Trzeba jednak pamiętać, że płukanie jamy ustnej w żadnym stopniu nie zastępuje szczotkowania. Jest to jedynie uzupełnienie codziennej higieny zębów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *